ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Hledají se noví hráči

29.04.2014 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Minulý týden uspořádal Jan Loužecký ze společnosti TeeTime workshop na aktuální téma: hledání nových golfistů. Setkání několika desítek zástupců golfových klubů, manažerů a majitelů hřišť přineslo zajímavé poznatky.

V první části zhruba dvouhodinového setkání se hovořilo především o tom, jaká je dnes v Česku situace ohledně počtu golfistů a jejich herní aktivity. Jan Loužecký, jehož TeeTime odbavuje hráče na zhruba 85 procentech českých hřišť, ukazoval čísla, která nebyla až tak radostná.

Ačkoli server ČGF registruje zhruba 56 000 jmen, nejde ve všech případech o hráče golfu. Například 3 600 hráčů je bez handicapu – částečně jde asi o nehrající manželky, částečně může jít o děti. Další skupinou jsou hráči s HCP 54. Je jich celkem 12 000. Jak ti jsou aktivní, jak mnoho hrají? To je otázka; na turnaje asi moc nechodí a doufejme, že hrají alespoň rekreační hry.

Je zde ovšem ještě jedna překvapivá skupina. Celkem 12 000 hráčů totiž v posledních třech letech odehrálo pouze tři hry. Byli tedy jednou ročně na golfu. Je možné, že hráli, aniž by prošli recepcí, je možné, že hráli hodně zrovna na hřištích, které TeeTime neeviduje. Ale to může být spíše menšina.

Faktem prostě je, že zhruba 12 000 hráčů patří ke „spícím“. Golf sice umí a mají doma hole, jenže s nimi na hřiště nechodí. Tohle je skupina, kterou by bylo potřeba znovu vrátit do hry.

A pak je tu těch zbývajících zhruba 32 000 hráčů, kteří skutečně golf hrají. Zhruba 15 000 z nich odehraje ročně 0 – 10 turnajů, dalších 6 700 pak 11 – 20 turnajů. Zhruba 12 000 hráčů odehraje do deseti rekreačních her ročně, dalších 5 400 do dvaceti her.

Tom Charvát z hřiště Slapy pak hovořil o golfu v širších sociologických souvislostech. Podle studie, kterou si nechala zpracovat Asociace majitelů golfových hřišť, je v České republice přes 300 000 lidí, kteří mají měsíční příjem nad 40 000 korun. Ti všichni jsou z hlediska golfu potenciálními zákazníky. Právě z této socioekonomické skupiny se mohou golfisté nejvíce rekrutovat.

Z těch více než 300 000 lidí jich nyní hraje golf asi 12 000. Ale tenis jich hraje okolo 120 000. Je vidět, že golf se sice stal v posledních patnácti letech velmi rozšířeným sportem, ale masovosti ještě nedosáhl.

V Charvátově prezentaci se objevil i tento názor: Kampaň ČGF Hraj golf, změň život oslovila a přivedla k registraci cca 18 000 zájemců, kteří však narazili na bariéru „podmínkami a restrikcemi svázaného golfu”. Neuchopený potenciál zůstal stát na prahu golfového prostředí a pouze malá část těchto lidí, kteří deklarovali svůj zájem o golf, se zařadila mezi registrované hráče. Podmínky pro golfovou hru, tak jak je prezentuje ČGF spolu s trenéry PGA, jsou vhodné pouze pro sportovního golfistu. Uzavřený „klubový golf” je pro významnou část střední vrstvy neakceptovatelný. Podmínky pro golfovou hru nastavují majitelé golfových zařízení, kteří musí pracovat s realistickým rozpočtem a rozumnou dobou návratnosti investic. Golfové hřiště se ve své podstatě a ekonomických principech nijak neliší od jiných druhů sportovišť. Není tedy možné jej provozovat pouze pro potřeby hráčů sdružených ve sportovním svazu. Řešením je vytvoření prostoru pro „rekreačního hráče”. Trh západní Evropy začíná rozlišovat „sportovní” a „rekreační golfisty”.

Jan Loužecký nicméně zároveň ukázal, že právě zmíněná kampaň Hraj golf, změň život nakonec nebyla zdaleka bez efektu, protože ze zhruba 19 000 lidí, kteří od roku 2010 projevili o akci zájem, se jich nakonec registrovalo přes 5 000. Svým způsobem tak akce zbrzdila pokles přírůstku nových hráčů. Loužecký nejen tuto akci, ale v zásadě každou aktivitu, která povede k příchodu nových hráčů, hodnotí pozitivně: „Lepší něco udělat, než nedělat nic.“

V druhé části workshopu došlo na prezentaci projektu nazvaného příznačně Nový hráč. Je to startovací balíček, který nabízí zájemcům o hru balíček 5+1 fee v ceně 1 570 korun. Vedle tohoto projektu se prezentoval i projekt Jdu na golf společnosti CZ Golf, kde je zajímavým prvkem fakt, že za vcelku nízkou cenu 990 korun dostanete hned tři hole (7, P, patr), máte dvě  lekce s trenérem včetně tréninkových míčků, tři míčky do kapsy a návod v kostce Jak se chovat na golfu. Oba projekty pak lze rozvinout i do karty Rekreačního hráče, což je projekt, který vznikl již před časem.

Jak vidno, v současnosti existuje docela hodně způsobů, jak se ke golfu dostat. Základní otázka ovšem zní: chce se vůbec lidem, kteří golf nehrají, tento sport zkusit? Jsou tu ještě nějací, kteří by se dali zlákat? Není opravdu potenciál vyčerpán?

Nemám na tuto otázku jasnou odpověď. Mám jen pocit, že na jedné straně jsou vnější podmínky, ekonomika celé země i jednotlivých rodin, také jistá časová a finanční náročnost golfu. To hraje proti. Na druhé straně jsem přesvědčen, že určitě existují tisíce, možná desítky tisíc lidí, kteří by chtěli tento sport hrát. Sportovní tradice je v Česku silná, lidi sportují pořád a hodně. Chtějí se bavit. A golf by je určitě bavil.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

 

 

.

.

Počet přečtení: 2 639
Komentáře
 • Zdeněk Vrána napsal:

  díky Jan Křenek…. Naprosto souhlasím !!!!

  Jan Křenek napsal:

  29.4.2014 v 22.25

  Jejda, zase sociální inženýrství:) Omlouvám se já prostě tyhle věci nemám rád, takže budu maličko zaujatej. Tyhle snahy mi připomínají majitele restaurace kterého se zeptáte: “pro jaký typ klienta chcete mít restauraci”. Typický český restauratér odpoví: PRO VŠECHNY!! Chci aby ke mě chodil miliardář, ředitel, student, děti, matky, rodiny,… takže budeme vařit pizzu, buřtguláš, ale i filet mignon oceněný průvodcem gurmána. HLAVNĚ AT JE HOSPODA UPLNĚ PLNÁ A MÁM PRACHÝÝÝÝ. Tohle se ted děje u golfu. Hlavně ať nám to hodně vydělá prachy a zaplatí investici. HONÉÉÉÉÉM. – Omlouvám se za tu expresivnost:-) Podle mne vše má svá pravidla, zákonitosti a chce svůj čas a postup. Postupem času všechny naše luxusní resorty budou opravdu drahé a nebudou pro většinu golfistů únosné pro pravidelnou hru – zahrát tam to bude svátek, jednou dvakrát do roka. Tyto hřiště ale budou muset mít špičkovou kvalitu a nebude tam moc golfistů. To bude kompenzováno drahým členstvím i fee. Na druhé straně spektra bude levné městské hřiště, kde nebudou služby na top urovni, ale bude to příjemné hraní a bude tam i hodně lidí a bude to levné. Tam zase bude problém najít teetime. Mezi tím budou osciovat ostatní hřiště se snahou se přiblížit jedné nebo druhé části. Ti co se jasně nerozhodnou ke které části chtějí patřit a budou “dělat buřguláš s cílem prodat ho za cenu v restauraci s Michelinskou hvězdou” – a ty postupně zkrachují. Problém je že v současné době mám pocit že luxusní resorty bohužel nepochopili co luxusní resort dělá luxusním (miluju např. na hřištích s fee přes 2000 např. zvýšený pohyb udržby přes den, hrkotající sekačky, neobtěžující se zastavit když hráč vedle se připravuje na ránu, nepříjemnou obsluhu, chybějící “must have” servis v podobě pikolíků při příjezdu kteří vám odnesou bag atd… atd. – nenamlouvejme si nic, toto vše chybí na straně opravdu luxusních resortů – luxusní resort v česku podle mne není). Počet golfistů u každého hřiště bude přímo úměrný spokojenosti. A nikdy se nemůže zavděčit všem. Žádnou sociální eskapádou nedonutíte nikoho hrát golf když na to nemá a žádného provozovatele nedonutíte provozovat svůj areál za ceny které se mu nevyplatí. Vše chce čas aby provozovatelé i golfisté poznali kdo a kam patří. – Není to myšleno xenofobně ani urážlivě, je to myšleno čistě pragmaticky s úctou ke každému typu golfisty aby měl možnost najít to co je v jeho možnostech. Co si myslím já je to že provozovatelé hřišt vlastně ani neví pro koho ty hřiště chtějí mít. – vlastně vím. PRO VŠECHNYYYYYYY:-) a jsme zase na začátku…….

 • Adam napsal:

  S článekm naprosto souhlasím a sám se pokouším rekrutovat mezi svými přáteli (28-35 let). Většina mi přislíbila, že to zkusí. Hole si mohou půjčit ode mě a míčky na driving nejsou tak drahé. Stejně tak já jsem začal s golfem díky víkendovému balíčku lekcí včetně HCP 54 za asi 3.000,-Kč. Takže golf skutečně může být téměř pro každého.
  Ve své branži (reklama) se zabýváme stejnou problematikou v oblasti seriózní kultury (divadla, galerie, vážná hudba), kde dochází k postupnému odlivu publika a škatulkování návštěvníků kulturních institucí mezi snoby. Naštěstí je dnes doba, kdy lze osvětové kampaně realizovat za zlomek ceny oproti období před 10 lety, proto věřím, že šance nalákat další golfisty jsou vysoké.
  Zároveň mě těší, že majitelé golfových hřišť dokáží spojovat síly ve snaze přiblížit golf širší populaci.
  Na druhou stranu, pokud si chci jít v létě o víkendu zahrát golf, tak budu rád, když se mi podaří sehnat tee-time a je velmi pravděpodobné, že hřiště bude narvané a někde mezi těmi hráči bude jeden, který bude všechny zdržovat. Pak si kladu otázku, jestli jsou česká hřiště kapacitně na větší příliv hráčů připravená…

 • Jirik napsal:

  S golfem jsem zacal nedavno. Trenuji 3x tydne od zari. Vybavu mam komplet second hand a presto jsem v tom spalil jiz minimalne 50000 a mam hcp 50. Jde mi spise o techniku nez o nizke hcp, takze jsem spokojeny a hra me bavi. Spoluhrace nebrzdim a necitim se jako haluzak.
  Kazdopadn drtiva vetsina mych pratel me nenasleduje, protoze…

  – nema auto, a golf bez auta provozovat defakto nelze
  – uvodni investice je vysoka a rizikova. Nevim zda me to bude bavit a presto musim utratit hodne abych to zjistil.
  – nemaji moznost se casto ulit z prace, domu na 3+ hodin
  – nepovazuji golf za sport: “jsem na to jeste mlady”
  – povazuji golf za zdravotne zavadny sport: udelam si neco se zady
  – golf si nejde zapinkat na 30m po praci

  Osobne jsem do toho uz par lidi namocil. Sehnal hole, vzal je na drive a ukazal zaklady. Vsechny to bavilo, nicmene nikdo sam nepokracuje…

 • Jan Křenek napsal:

  Omlouvám se, mě to ještě nedá, mě se ten článek p. Halady moc líbí v tom že opravdu vyvolává otázku: cituji: “Jak vidno, v současnosti existuje docela hodně způsobů, jak se ke golfu dostat. Základní otázka ovšem zní: chce se vůbec lidem, kteří golf nehrají, tento sport zkusit? Jsou tu ještě nějací, kteří by se dali zlákat? Není opravdu potenciál vyčerpán?” — Můj názor zní: vyčerpán není definitivně, ale v současném stavu v jakém se nachází naše země prostě platí “kde nic není ani čert nebere”. – To si vážně někdo myslí že když někoho nalákám na pár odpalů nějakým startovacím balíčkem za 1000Kč (i to je hrozná pálka pro většinu lidí zejména v situaci kdy vlastně neví co od toho čekat – ale 1000Kč musí dát dopředu), že po těch pár minutách kdy jim to uplně nepůjde (jako všem nám v začátcích) – jako zázrakem se osvítí a rozbije prasátko a koupí si nějaká členství a hole za desetitisíce, a bude cestovat po republice aby se slavnostně objevil ve statistikách Teetime jako aktivní hráč? Vždyť je to blbost. Kdo chce hrát golf, má na to čas, mozek a peníze, a objevil krásu tohoto sportu ten už golf dávno hraje. Kdo nemá a) peníze nebo b) čas, je pro golf nezajímavý; v “A” případě pro provozovatele, v “B” případě pro federaci CGF.

 • Jan Křenek napsal:

  Jejda, zase sociální inženýrství:) Omlouvám se já prostě tyhle věci nemám rád, takže budu maličko zaujatej. Tyhle snahy mi připomínají majitele restaurace kterého se zeptáte: “pro jaký typ klienta chcete mít restauraci”. Typický český restauratér odpoví: PRO VŠECHNY!! Chci aby ke mě chodil miliardář, ředitel, student, děti, matky, rodiny,… takže budeme vařit pizzu, buřtguláš, ale i filet mignon oceněný průvodcem gurmána. HLAVNĚ AT JE HOSPODA UPLNĚ PLNÁ A MÁM PRACHÝÝÝÝ. Tohle se ted děje u golfu. Hlavně ať nám to hodně vydělá prachy a zaplatí investici. HONÉÉÉÉÉM. – Omlouvám se za tu expresivnost:-) Podle mne vše má svá pravidla, zákonitosti a chce svůj čas a postup. Postupem času všechny naše luxusní resorty budou opravdu drahé a nebudou pro většinu golfistů únosné pro pravidelnou hru – zahrát tam to bude svátek, jednou dvakrát do roka. Tyto hřiště ale budou muset mít špičkovou kvalitu a nebude tam moc golfistů. To bude kompenzováno drahým členstvím i fee. Na druhé straně spektra bude levné městské hřiště, kde nebudou služby na top urovni, ale bude to příjemné hraní a bude tam i hodně lidí a bude to levné. Tam zase bude problém najít teetime. Mezi tím budou osciovat ostatní hřiště se snahou se přiblížit jedné nebo druhé části. Ti co se jasně nerozhodnou ke které části chtějí patřit a budou “dělat buřguláš s cílem prodat ho za cenu v restauraci s Michelinskou hvězdou” – a ty postupně zkrachují. Problém je že v současné době mám pocit že luxusní resorty bohužel nepochopili co luxusní resort dělá luxusním (miluju např. na hřištích s fee přes 2000 např. zvýšený pohyb udržby přes den, hrkotající sekačky, neobtěžující se zastavit když hráč vedle se připravuje na ránu, nepříjemnou obsluhu, chybějící “must have” servis v podobě pikolíků při příjezdu kteří vám odnesou bag atd… atd. – nenamlouvejme si nic, toto vše chybí na straně opravdu luxusních resortů – luxusní resort v česku podle mne není). Počet golfistů u každého hřiště bude přímo úměrný spokojenosti. A nikdy se nemůže zavděčit všem. Žádnou sociální eskapádou nedonutíte nikoho hrát golf když na to nemá a žádného provozovatele nedonutíte provozovat svůj areál za ceny které se mu nevyplatí. Vše chce čas aby provozovatelé i golfisté poznali kdo a kam patří. – Není to myšleno xenofobně ani urážlivě, je to myšleno čistě pragmaticky s úctou ke každému typu golfisty aby měl možnost najít to co je v jeho možnostech. Co si myslím já je to že provozovatelé hřišt vlastně ani neví pro koho ty hřiště chtějí mít. – vlastně vím. PRO VŠECHNYYYYYYY:-) a jsme zase na začátku…….

 • richard napsal:

  Jediná cesta jsou levnější hřiště, přiměřeně hratelná – proč se musí všude projektovat obří greeny 12 stop rychlé, brutální modelace terénu apod ??

 • Nori napsal:

  Oceňuji snahu majitelů hřišt atd., ale podle mého je největší problém cena. nemyslím si, že současné ceny fee (na některých devítkách i kolem 800,- za kolo v týdnu) odpovídají tomu co člověk “dostane”. nabízí se srovnání například s USA. Opomenu, že se dá v týdnu sehnat i celodenní fee na hřiště za 30 nebo 40 USD, ale pro srovnání si můžeme použít mírný extrém. Balíček 3 nocí a 3 her na TPC Sawgrass (z toho tedy jen 1x Stadium Course, ale i tak) vyjde na 360USD, v US, kde je parita kupní síly cca 43 000 USD rok (v čechách 26 500, na floridě cca 40 000 USD). To znamená koef. 1.82. V čr by pak takový pack měl stát cca 200USD (4000,-) a zásadní otázka zní, kde v ČR dostanu odpovídající službu za tuto cenu. Když vezmu ceny fee na top hřištích v ČR, tak jsem na mnohdy na víc jak 4000kč jen za 3x fee v týdnu (tzn. že spotřebuju např. den dovolené). Hrajeme tedy skoro za americké ceny s českým platem (i pro člověka s příjmem 40 000,- což ovšem v čistém není ani 30 je fee za 1000+ poměrne drahé). možná by stálo za to promyslet, jestli se spíše nevyplatí zaplnit hřiště za 700, než mít obsazení 40% za 1400,-.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017