Historie fascinujících jamek nad útesy

06.02.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky

To místo nad oceánem fascinuje už několik generací hráčů. Hřiště Pebble Beach Golf Links patří mezi nejlepší na planetě. Tradiční turnaj AT&T Pebble Beach National Pro-Am zde v neděli vyvrcholí, v předchozích hracích dnech si ho účastníci vždy jednou vyzkoušejí, zbylá dvě kola se hrají v sousedství. Podívejme se na bohatou historii zdejších jamek blíže. Za pár dní to bude 95 let, co byly otevřeny veřejnosti.

1919
Veřejné hřiště Pebble Beach Golf Links bylo slavnostně otevřeno 22. února.
1929
Nad útesy se v září uskutečnil první velký turnaj – US Amateur. Bobby Jones vypadl hned v úvodním kole jamkovky a vítězství tak slavil Harrison Johnston, který ve finále zdolal Oscara Willinga 4/3.
1940
USGA ohlásila návrat na hřiště zářijovým turnajem US Women´s Amateur, na kterém obhájila titul Betty Jameson. O dva roky se tu měl konat mužský šampionát, ale kvůli II. světové válce byl zrušen.
1947
Oblíbený a divácky vyhledávaný turnaj Bing Crosby National Pro-Am v lednu poprvé přicestoval nad útesy. Před válkou se šestkrát (v letech 1937 až 1942) uskutečnil v resortu Rancho Santa Fe.
1950
Mezi prvními turnaji nově vzniklé ženské profesionální série LPGA byla akce Weathervane Transcontinental Women’s Open, kterou vyhrála fenomenální Babe Zaharias. O rok později tu triumfovala Patty Berg.
1958
V lednu se na turnaji Bing Crosby National Pro-Am poprvé objevila televize. Přímý přenos se vysílal při finálovém kole z poslední jamky.
1961
Pebble Beach opět hostí US Amateur za účasti nejlepším amatérů světa. Hřiště v září poprvé navštívil Jack Nicklaus, který pak přešel k profesionálům a rozhodně nebyl zklamán. Ve finále Dudley porazil Wysonga 8/6.
1972
A opět Zlatý medvěd. První US Open na zdejších greenech vyhrál už profesionál Nicklaus, konkurenci porazil o tři a více úderů. Neporazil však hřiště, hrál dvě rány nad jeho par.
1982
Druhé US Open vidělo v červnu neuvěřitelné představení Toma Watsona v bitvě o titul s Nicklausem. Watson na sedmnáctce netrefil green, ale zahrál birdie díky chip-inu a pod par hrál i na osmnáctce, čímž soupeře zdolal.
1988
Seniorská série Nabisco Golf Championships (v roce 1991 přejmenovaná na Tour Championship) viděla listopadovou bitvu v play-off mezi Tomem Kitem a nakonec vítězným Curtisem Strangem. Ten se tu stal prvním golfistou, který na PGA Tour vyhrál více než milion dolarů.
1992
A máme tu třetí US Open. Za nepředstavitelného a v červnu nevídaného větru Kite vyhrál svůj první major turnaj. Zbytek světa nechal daleko za sebou, v brutálních podmínkách jako jediný nezahrál ani jedno kolo nad par.
1998
K vidění bylo slavnostní otevření nové páté jamky, která vznikla na základě designu Jacka Nicklause. Poprvé byla využita při listopadovém turnaji Callaway Golf Pebble Beach Invitational.
2000
Jubilejní 100. ročník US Open se nemohl hrát nikde jinde. Tiger Woods zničil v červnu kolegy, mezi ním a druhými Miguelem Jimenézem a Erniem Elsem byl rekordní rozdíl 15 úderů. Nikdy předtím ani potom neměl nikdo na major akci větší náskok.
2001
Prestižní magazín Golf Digest otiskl každoroční žebříček nejlepších golfových hřišť ve Spojených státech. Pebble Beach Golf Links obsadil první místo a poprvé tak veřejné hřiště ovládlo pořadí ankety.
2010
US Open se popáté vrací nad rozervané útesy. Hřiště prošlo pod taktovkou Arnolda Palmera rozsáhlou přeměnou, aby se pro hráče stalo větší výzvou. Graeme McDowell ze Severního Irska se stal prvním Evropanem, který vyhrál turnaj od triumfu Tonyho Jacklina z roku 1970.

Počet přečtení: 1 157