ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Historie European Tour v Česku

20.08.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Chemapol Trophy 1997

Sedm ročníků, tři dějiště, tři vítězní Švédové a jeden Čech, který prošel cutem. To je v kostce historie European Tour v Česku. Nejvyšší kontinentální liga se po třech letech do tuzemska vrací, opět na jiné hřiště a s novým turnajem D+D Real Czech Masters. Od čtvrtka do neděle se uskuteční v resortu Albatross ve Vysokém Újezdu u Prahy.

Začalo to před dvaceti lety. V roce 1994 soutěž PGA do České republiky zavítala jako do první země bývalého východního bloku. Podívejme se na všechny vítěze a na to, a jak si vedli čeští profesionálové a amatéři.

Předehra, Mariánské Lázně 1993
Předkrmem před startem European Tour byl skvěle obsazený jednokolový exhibiční turnaj Chemapol Trophy. Zvítězil Mark McNulty ze Zimbabwe před Australanem Robertem Allenbym. Akce se zúčastnila i tehdejší hvězda evropského golfu Ian Woosnam.

1. ročník, Mariánské Lázně 1994
Úvodní turnaj European Volvo Tour na území Česka s názvem Chemapol Trophy Czech Open vyhrál Švéd Per-Ulrik Johansson výkonem 237 úderů (-11). Říjnový termín nebyl pro špičkový golf vhodný. Hrálo se za velké zimy a první tři kola se uskutečnila jen na 15 zamrzlých greenech.

Přijela velká jména v čele s Bernhardem Langerem, Seve Ballesterosem či Samem Torrancem. Z osmičky domácích hráčů se mezi finalisty dokázal probojovat jediný Jiří Janda, obsadil dělené 68. místo. Každý den přišlo tři tisíce diváků, na finále dokonce dorazilo pět tisícovek fanoušků.

2. ročník, Mariánské Lázně 1995
O rok později překvapivě triumfoval Američan Peter Teravainen výkonem 268 (-16). Tetro obrýlený hráč nikdy předtím ani potom nic velkého nevyhrál, a vzhledem k faktu, že měl problémy po vážném zranění nohou, bylo jeho vítězství velkým zadostiučiněním. Po více než dvaceti letech se vrátil do Česka na Senior European Tour do Roztěže a byl velmi potěšen, že si ho fanoušci pamatovali.

Hráli tu Costantino Rocca, Ronan Rafferty či Howard Clark. Alex Čejka ztratil šance ve třetím kole na druhé jamce, kde trefil vodu (10 let se mu to prý nepodařilo). Jiří Janda byl ránu od cutu, šance Petra Mrůzka skončily na obtížné jedenácté jamce.

3. ročník, Mariánské Lázně 1996
Třetí ročník na starobylém hřišti s jeho limity byl zároveň místní derniérou. Zvítězil Angličan Jonathan Lomas výkonem 272 (-12). Turnaje se zúčastnili i budoucí velké hvězdy světového golfu Robert Allenby, Lee Westwood a Pádraig Harrington.

Tváří turnaje byl Ivan Lendl, který však neprošel cutem. Obdržel ale čestné členství v mariánskolázeňském klubu. Z jedenácti českých hráčů byli nejlepší Jan Juhaniak a tehdy osmnáctiletý amatér Martin Peterka, oba však zůstali nepřekonatelných šest úderů od cutu. Čejka oznámil, že se snaží získat zpět české občanství (nikdy k tomu nedošlo).

4. ročník, Karlštejn 1997
Měl být jen první, ale kvůli finančním problémům hlavních sponzorů byl na dlouhá léta také posledním na dohled od hradu Karlštejn. Vítězný Němec Langer, bývalý nejlepší hráč planety a v té době světová čtyřka, tehdejší osmnáctku doslova rozstřílel 264 údery (-20) a vytvořil tak rekord Czech Open, který dosud nebyl překonán. Přijel i Miguel Ángel Jiménez, Čejka skončil na páté pozici.

Z 16 českých hráčů měl k cutu nejblíže Petr Mrůzek, kterému přebývaly čtyři údery. Do finále se nepodíval ani Lendl. Adrenalin si užila skupina hráčů, jejeichž autobus při přesunu havaroval nad srázem. Turnaj byl v evropském kalendáři i na rok 1998, avšak v březnu byl na žádost sponzorů zrušen kvůli »odstraňování škod po záplavách v České republice v předchozím roce«. Neoficiálně kvůli problémům hlavního sponzora.

Intermezzo, 2008
I když se Czech Open podařilo uspořádat, byl turnaj součástí až »třetí ligy« Alps Tour. Hrálo se v Mnichu u Nové Bystřice a byl to spíš hazard s cennou značkou.

5. ročník, Čeladná 2009
Po dvanácti letech se European Tour vrátila turnajem Moravia Silesia Open presented by ALO Diamonds. Na Old Course byl nejlepší Švéd Oskar Henningsson, jenž nastřílel 275 ran (-13) a jel domů deset hodin autem. Tváří akce byl Španěl Jiménez, spoluautor designu hřiště.

Čejka o jeden úder neprošel cutem. Finále nevidělo ani šestnáct českých nominovaných profesionálů a amatérů. Původně byl promotérem akce podnikatel Peter Kovarčík, ale později se aktivita přemístila do rukou majitele areálu v Čeladné Stanislava Prose.

6. ročník, Čeladná 2010
O rok později se opět na severu Moravy hrálo pod názvem Czech Open. Do třetice v české historii zvítězil Švéd, tentokrát zkušený Peter Hanson, kterému stačilo zahrát 278 úderů (-10). Zajistil si tím start v Ryder Cupu. Turnaj opět neměl titulárního sponzora a začalo se hovořit o tom, že ho majitelé licence platí ze svých peněz.

Promotér se nedohodl na startovném s Čejkou, který dal přednost zámořské PGA Tour. Ani tentokrát žádný ze šestnácti českých golfistů nepronikl do víkendového finále. K cutu měl nejblíže Viktor Skalle, ale sen se rozplynul na sedmnácté jamce druhého kola. Do poslední chvíle bojovali o účast mezi evropskou elitou i amatéři Martin Příhoda a Filip Mrůzek.

7. ročník, Čeladná 2011
Výkonem 275 úderů (-13) turnaj vyhrál Angličan Oliver Fisher. V předběžném kalendáři se počítalo i s rokem 2012, ale kvůli finančním problémům byla akce zrušena.

Ze šestnácti českých hráčů cutem ani napotřetí nikdo neprošel. Nejblíž k tomu měl patnáctiletý amatér Šimon Zach, kterému přebývaly dvě rány, přesto ho domácí diváci vyprovodili z posledního jamkoviště mohutným potleskem.

.

Počet přečtení: 1 309
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Mediaboard Square 300 Skanska
Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017