Henditurnaj na Loretě, silný zážitek

15.04.2014 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Hendi golfer

Hřiště na Loretě u Pyšel mám rád, protože jsem v těchto místech strávil dětství. Když jsem tedy dostal pozvánku na zdejší první letošní klubový turnaj, zaradoval jsem se. Nebyl to ovšem jen tak obyčejný turnaj.

Loreta se stala od letošního roku partnerem České golfové asociace hendikepovaných. A právě teď pro ČGAH uspořádala i úvodní turnaj. Měl podobu „pro-am“, přičemž flighty byly sestaveny tak, v každém byl jeden hendikepovaný, zbytek tvořili dva nebo tři nehendikepovaní hráči.

Už jsem jednou na turnaji těchto hráčů byl, předloni na Darovanském Dvoře. Navíc jsem psal pro časopis Můžeš, který vydává Konto bariéry, tudíž jsem se s pár lidmi z téhle sféry setkal. Golf je pro některé typy postižení únosným sportem – např. pro hráče s amputovanou nohou, hrát se dá i s protézou horní končetiny, existují také vozíky „paragolfery“ pro nepohyblivé golfisty. Ne každý hendikepovaný ovšem ví, že golf by mohl zkusit. Má třeba pocit, že by to byl drahý sport. Ve skutečnosti se hendikepovaným v tomto směru vychází vstříc, některá hřiště např. poskytují určitý počet flightů za minimální cenu či zdarma. To je, myslím, vhodný přístup.

Na turnaji na Loretě jsem hrál s hráčem (jeho jméno bych rád uvedl, ale nemám od něj souhlas, možná by si to nepřál, tudíž tak nečiním), který měl amputovanou nohu nad kolenem, měl protézu. Jel s námi na autíčku, ale pohyboval se normálně a hrál taky normálně. Protéza ho možná omezovala v délce, ale i tak drajvoval na hranici zhruba 180 metrů.

Atmosféra ve flightu byla moc dobrá, s dotyčným jsem si rád povídal, protože byl lidsky příjemný. O nohu přišel před čtyřmi roky na základě nijak zásadního zranění při fotbale, následná operace nebyla úspěšná a dostavily se komplikace, po dalších operacích se situace nelepšila, naopak zhoršovala a tak se rozhodl, že podstoupí amputaci.

Dříve měl vlastní restauraci, pohyboval se v této sféře, pak musel změnit povolání. Teď prodává nové automobily, škodovky, a zároveň pomáhá jiným postiženým vyřídit a zařídit si vozy s řízením pro hendikepované. Připadalo mi úžasné, že jen čtyři roky po tak vážně změně života působil dotyčný vyrovnaně a našel si svoji novou cestu. Myslím, že musel prokázat velkou míru vnitřní síly. A taky to bylo vidět – byl prostě fajn. Velmi autentický, nic nehrál a nic nepředstíral.

V zásadě jsem vůbec nevnímal, že hraji s „jiným“ člověkem, protože mne víc než hra nakonec zajímala jeho osobnost a také jeho životní zkušenosti. Ačkoli jsem možná svými otázkami a věčným hovorem trochu rušil při hře, dozvěděl jsem se spoustu pozoruhodných věcí a strávil jsem pěkný den na golfu. A důvodem byl především „lidský“ rozměr této hry.

Pyšelská Loreta navázala s asociací hendikepovaných spolupráci, sama jim vyšla aktivně vstříc a je to určitě dobře. Myslím, že takové turnaje, ve kterých jsou hendikepovaní zastoupeni ve flightech s nehendikepovanými hráči, jsou výbornou formou. Ti první mají šanci cítit se normálně, „integrovaně“, ti druzí zase mají možnost poznat jiné rozměry života.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

 

 

.