DRFG – left
DRFG – right
DRFG – top

Fýčkařů je čím dál méně

20.05.2014 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Golfisté hrající na různých hřištích a platící jednorázový hrací poplatek bývají považováni vedle klubových hráčů a zisků z pronájmu hřiště na turnaje za jeden ze tří hlavních pilířů ekonomiky každého areálu. Jenže v poslední době je fýčkařů málo.

Podle některých manažerů českých golfových hřišť se počet platících hráčů zmenšil za posledních pět let až o padesát procent. Někde je to třicet procent, ale pokles hlásí skoro všechna již zavedená a známá hřiště. Jiná je situace nových hřišť, která nemají srovnání v dlouhodobém horizontu a hráči sem jezdí i proto, že hřiště ještě neznají.

Důvodem menšího zájmu fýčkařů může být samozřejmě ekonomická krize posledních let a obecná snaha šetřit. Hřiště na tento fakt reagují, nabízejí jak slevy podle dnů i časů, tak množstevní slevy a další varianty, které ve výsledku mohou cenu fýčka snížit o dvacet, třicet i více procent. Ani to však mnohdy nestačí. Jak je to možné?

Jádro problému nespočívá jen v ceně za hru. Druhým důležitým faktorem je ubývající počet nových hráčů.

Vezměme situaci z roku 2008, kdy se objevilo přes 6 000 nových golfistů ročně. Jak se takový hráč chová? Možná se stane plnohodnotným členem nějakého klubu s hřištěm, ale spíše se rozkoukává (má tzv. pasivní či jen roční členství) a snaží se také hrát na větším počtu hřišť. Objevuje golf nejen ve smyslu hry samotné, ale také půvab golfového cestování – tedy že může hrát pokaždé jinde a jeho zážitek bude odlišný. Začátky jsou vždy spojené s chutí objevovat a golfista proto v prvních letech většinou jezdí víc než v letech pozdějších, kdy už dobře ví, kam zavítat chce a kam ne.

Křivka nových golfistů kulminovala v roce 2007, což hřištím tehdy zajišťovalo stálý přísun fýčkových hráčů. Po sedmi letech je situace jiná. Masa nováčků z tehdejší doby se „usadila“ – buď na domácím klubovém hřišti, případně na těch několika, která stabilně objíždějí. Nových hráčů se v posledních třech letech objevilo celkově jen šest tisíc, a tudíž jde o trojnásobně menší skupinu, než přišla do golfu v letech 2007 – 2009. Tehdy to bylo skoro osmnáct tisíc nových hráčů.

Zkušenější hráči už také nalezli způsob, jak hrát a fee neplatit. Ne že by hráli zadarmo, ale využívají nabídky klubů typu ČGK, které jim chuť jezdit po různých hřištích a přitom neplatit majlant dostatečně saturují. Stejně tak masivně a se „znalostí věci“ využívají voucherů a slev, kdy sice určitý obnos zaplatí, ale přímo do pokladny na recepci peníze neputují. K tomu lze dodat kuriozní zkušenost: na jednom českém osmnáctijamkovém hřišti měli v sezoně o jedné sobotě v pokladně fyzicky pouze asi 12 000 korun tržbu. Přitom hřiště bylo plné. Jenže hráči byli buď kluboví, anebo z „virtuálních“ klubů, případně využili vouchery atd. Taková „tržba“ je pro každého obchodníka zvláštním výsledkem.

Situace se v bližším horizontu příliš nezmění. Noví hráči se masově hlásit nebudou a lidé nebudou rychle bohatnout tolik, aby měli na zvýšené utrácení za golf. Golfové areály samozřejmě mohou reagovat zlevňováním. Některá hřiště k této cestě už sahají, rozhodně to ale nebude platit pro většinu areálů.

Úbytek fýčkařů spíš vede hřiště k jiné obchodní strategii. Ta více cílí na klubové členství, které je z hlediska příjmů jistější. Nezávisí například na počasí, které fýčkařskou herní aktivitu výrazně ovlivňuje. Kluby se proto snaží nabízet členům co nejvíce výhod, například i možnost hrát zadarmo na jiných hřištích v rámci reciprocit.

Trend klubismu však může narážet na fakt, že ekonomicky se klubové členství vyplácí jen těm, kteří mají hřiště velmi blízko domova a hrají často. Klubové členství je výhodné i logické spíše pro regionální hřiště, mimo střed republiky.

I přes současný pokles příjmů z fýčkových hráčů je také nabíledni, že chování hráčů směřuje spíše k tomuto způsobu užívání golfu. Na západě některým klubům klesá členstvo, protože je to při nižší frekvenci her drahé. Problém fýčkařů se tak dá zredukovat pouze na dvě otázky typu “kolik”. Kolik je hráčů na celém trhu k dispozici? Kolik stojí fee? Dnes je to v Česku tak, že hráčů je obecně spíše méně a fýčka jsou spíše vyšší. Ideální by byl opak: kdyby bylo hráčů více, pak by i fýčka mohla jít o něco níže.

 

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

 

 

.

Počet přečtení: 2 244
Komentáře
 • Milan Blazek napsal:

  Clanek je o golfu ne o cestine a gramatice. Pane Halado diky, zajimava analyza. Ja jsem golfovy cestovatel. Domnivam se, ze s narustem golfistu se v Cechach fyyycko nesnizi ;) majitele hrist, neumi svoje hriste prodat. Je par hrist kde to delaji spravne viz Malevil, ale naopak Jested jde cestou opacnou. Diky za clanek a vic takovych.
  MB

 • Peto napsal:

  Len este doplnim, v rokoch 2004-2010 som hral tak 25 kol za rok, plus tak 10-12x som isiel iba na driving range. Posledne roky som rad, ked dam 10-12 kol za rok a 3x driving range. A som bol vzdy feeckovy hrac bez pevneho clenstva.

 • Peto napsal:

  Dobra analyza, uplne sa s tym da suhlasit. Len este by som dodal, ze podla mna mnoho ludi, co zacalo s golfom 2003-2008, v tej hlavnej vlne, dnes menej cestuje, ale hlavne podla mna menej hraju. Vsak aj pan Halada, aj ja sam, a mnohi nam podobni hrali ovela castejsie tych prvych par rokov po zaciatku. Teraz pribudli aj nove zaujmy, uvodne nadsenie trochu opadlo a golf sa stal beznou sucastou zivota a nie jeho centrom. Toto presne vidim aj na ludoch, s ktorymi som pred 10timi rokmi zacinal, alebo zacinali trosku neskor. Teraz zrazu vsetci behaju, robia cross-fit trening a TRX trening…aj to opadne a pride nieco nove…

 • Jazykovědec napsal:

  Počešťování se principiálně nebráním, jen nevím, proč pan Halada při tvorbě slova pravopisně počeštěného použil tvrdé y. Vždyť žádné slovo českého původu s y po f neexistuje, proč tedy y uměle zavádět do slova počeštěného? Jinak, pane Halado, děkuji za hezké články.

 • Greg napsal:

  Mně se to líbí. Máme víkend, tak proč se bráníme počešťování typu fýčko, týčko, grýn, flajt, raf, drajvr. Jsme češi, máme krásnou řeč, přejímejme, upravujme, skloňujme :-)

 • Jazykovědec napsal:

  fÝčkař – proboha proč to tvrdé Ý? Já padám.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017