ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Hřiště bez roughu, to je ideál

16.09.2014 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Rough neboli vyšší tráva v okolí fairwayí je neodmyslitelným prvkem golfového hřiště. Tedy jak se to vezme… Pro hru rekreantů i ekonomiku resortů jsou totiž jakékoli překážky pro hru spíše nepříjemné.

Zhruba před měsícem jsem hrál na Černém Mostě. Okolí fairwayí bylo tak dokonale vysekané, že jsem se vlastně do žádné hlubší trávy během celé hry nedostal. Pouze pokud byste zahráli mezi zdejší bohatou výsadbu keřů nebo stromků, měli byste problém.

Minulý týden jsem absolvoval turnaj v Benátkách nad Jizerou, na hřišti, které považuji ne sice za úplně těžké, rozhodně ne lehké. Pamatuji si ho z uplynulých skoro deseti let, od výstavby první devítky přes rozšíření na osmnáct jamek, dostavbu klubovny atd. Hřiště má zajímavé okolí nazvané Traviny a v dřívějších dobách bylo vedle fairwayí i hodně míst s krásně barevnou, vlnící se a bohatou trávou. Skoro skotský links u českých Benátek.

Na zmíněném turnaji jsem ovšem zjistil, že tráva se tu vlní jen ve velmi omezených enklávách. Zahrát tu do velkých problémů vyžadovalo – stejně jako na Černém mostě – opravdu špatnou ránu. Ale pokud jste zahráli „přiměřeně“ mimo fairway, byli jste jen v trochu vyšší trávě, ze které se šlo dostat vcelku dobře.

Při benáteckém turnaji se hrálo canon startem, účastnilo se přes 80 hráčů a vůbec poprvé se mi při takovém typu stratu a tak velkém počtu hráčů (flighty po čtyřech) stalo, že jsme ANI JEDNOU nečekali! Hra perfektně odsejpala, žádná zdržení, ani ne za pět hodin bylo po všem (pamatuji si canony v trvání i přes šest hodin). O vstřícnosti hřiště pak vypovídala i statistika výsledků. Zhruba polovina startovního pole udržela svůj handicap nebo dokonce zlepšila; obvykle to bývá menší procento. Pokud tedy jezdíte na turnaje do Mladé Boleslavi snižovat, protože tohle hřiště je v daném směru „přející“, tak Benátky, které jsou týmž směrem, mne přesvědčily o tom, že jsou ve zcela podobném stavu – dá se tu snadněji uhrát velmi slušný výsledek.

Někdo možná namítne, že takové podmínky, kdy golfové hřiště je de facto bez roughu, jsou neobjektivní, příliš lehké atd. A že to vlastně není kompletní golf. Samozřejmě, pro jakýkoli turnaj sportovního golfu by to nebylo vhodné. Nedávná zkušenost z European Tour na Albatrossu dokládá, jak zásadním prvkem rough je. Právě on, v kombinaci s rychlostí greenů, činil hráčům potíže a mnoho Čechů si s ním ani nedokázalo poradit.

Jenže takových turnajů pro dobré hráče je asi tak jedno procento, možná i méně. Golf je byznys a ten stojí na rekreačních hráčích. Pro ně je rough komplikací – trápí se, hledají v něm míčky, hra vázne, nakonec odcházejí z hřiště z ne moc dobrým pocitem. Mnohý ekonomicky uvažující majitel hřiště proto raději sáhne k tomu, že rough zkrátí, někdy i na co nejmenší míru.

Je to dobře nebo špatně? A hodí se to pro každé hřiště? Myslím, že pro drtivou většinu hřišť je to dobře. Všechny devítky a polovina osmnáctek v Česku jsou hřiště střední třídy či nižší, kam jezdí hráči průměrní i slabší (průměrný HCP hráčů v Česku je okolo 30). Z husté trávy tito hráči hrát neumí, když do ní zahrají, berou do ruky hole typu 6 železo, případně i trojku dřevo, aby onu „chybu“ napravili – a dopadá to ještě hůře.

Pokud ale průměrný hráč zahraje jen do řídké a nízké trávy v okolí fairwayí, míč mu paradoxně leží občas i lépe než na fairwayi: je totiž na vršku trávy, což připomíná hru z týčka. Za takových situací pak hráč nemá problémy a je schopen se dostat pohodlně ke greenu, zpět na fairway atd.

Byl bych ale zároveň i proto, aby hřiště typu Albatross či Casa Serena, třeba i Beroun, Karlštejn atd., která nestojí až tolik na běžných fíčkových hráčích, mají svoji stálou klientelu, touto cestou nešla. Tady bych naopak dodržoval už skutečně „golfové“ podmínky. Ostatně pokud byste jeli na Albatross právě proto, že tu najdete hřiště „skoro jako na tůře“, bylo by to pro hráče možná zajímavější. Předem byste také věděli, jaké podmínky vás čekají, nemohli byste si následně ani stěžovat. Udržovat rychlost greenů na 12 stopách a rough vysoký k deseti centimetrům jako pro European Tour by asi nešlo dlouhodobě, ale rozhodně by zde mohly být podmínky obecně tvrdší než jinde.

Když už jsem zmínil Casa Serenu a Albatross: pamatuji si obě hřiště v prvním roce po otevření, kdy greenkeepeři nechali trávu v okolí fairwayí vyrůst abnormálně, podobalo se to hustému kožichu, který se divukrásně vlnil ve větru a z hřiště dělal téměř umělecké dílo v krajině. Nikdy potom už ale tráva takových výšek a hustoty nedosáhla, byla prostříhávána a byla kratší. Hrál jsem tehdy na Casa Sereně a jako jednorázový zážitek to bylo něco fascinujícího. Buď jste zahráli na fervej, anebo do „kožichu“ a tam míček vůbec nešlo najít. Ztratit během osmnácti jamek pět, sedm míčů bylo naprosto normální i pro lepšího hráče. Podobné podmínky občas vídávám i na některých fotografiích ze skotských linksů, i když asi jde spíše o reklamní fotografie, které mají náležitě zapůsobit.

Přesto tu ale je jeden problém, který v určitých případech hovoří proti stříhání roughu: když budete sekat pořád, spotřebujete hodně paliva do sekaček. Personálu to také potrvá delší dobu. Ale jinak bych viděl spíše jen zisky a klady.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

 

 

.

Počet přečtení: 2 860
Komentáře
 • Daniel napsal:

  Moc hezký článek, jehož obsah bych autorovi klidně podepsal. Mimochodem velký rozdíl v rafu je i mezi profesionálními turnaji – v Dýšině na LET skoro žádný raf nebyl (alespoň já jsem ho z pozice diváka neviděl), zatímco na EPGA v Albatrossu to byla jiná káva … Jinak souhlasím se Štěpánem – na českých hřištích by (i solidní) rekreační hráč mnohdy potřeboval forecaddieho, aby nebyl (zbytečně) otrávený. Alespoň pro mě je nejvíce frustrující, když zahraji ránu někam do rafu (a teď nemluvím o totálně zkaženém úletu, ale o ještě solidní ráně, která je kousek od ferveje) a míček prostě a jednoduše, v rozumném čase, abych nezdržoval tempo hry, nejsem schopen najít … 100% farway hits nemá zdaleka ani Rory … Toto mi vadí podstatně vice než hra z rafu, kterou se snažím trénovat. Také souhlasím se Štěpánem, že u nás se pod pojmem raf na mnohých hřištích opravdu alibisticky rozumí “bordel”, u něhož je evidentní, že se to nechce provozovatelům hřišť sekat, aby hlavně ušetřili na nákladech … P.S. Jinak na Slapech mi to na desítce spíše létá nalevo a tudy to hrát jde :-)

 • Enge napsal:

  OMG, jen doufám že nepůjdou všechna hřiště touto cestou. Takové to čecháčkovství. Kdy něco nejde (neumíme) tak to upravíme. Taky mě to štve když nenajdu míč v roughu, ale nadávat můžu jen sám sobě. Dát provizi,říc si DUKK a jít dál. Příští rok bych zkusil průměr jamky 150 mm. Páč mi dost puttů bere hrany :/

 • Peto napsal:

  Na temu rough ano/nie neexistuje jednoznacna odpoved. Vzdy zalezi aby rough dobre zapadal do celkovej koncepcie. Augusta National nema ziaden rough a je to velmi tazke ihrisko – obranu ma v niecom inom. V Skotsku je bezne vidiet neupraveny rough, kde nema vyznam ani hladat, ale tam zase skonci iba naozaj nepodarena rana (zasluzene…).
  Z pohladu hraca je rough problem podla mna hlavne v dvoch pripadoch: (1) Ked je neupraveny nehladatelny rough blizko dopadovej zony a konci tam znacny pocet “nie az tak velmi pokazeny ran”. Proste ked to slajsnem 30 metrov od fairwaye, tak musim ratat, ze som stratil dve rany… Ked to vsak dam do 10 metrov, tak by som urcite mal loptu najst (s vynimkou sirokych dopadovych zon, kde vysoky rough moze byt blizsie).
  (2) Este horsie vsak je, ked hrac straca lopty v upravenom roughe. Na PGA Tour to problem nie je, lebo aj ked ma husty rough 12 cm, tak vzdy niekto vidi dopad a lopta sa najde. Ked to tam da rekreacny hrac, tak to bude hladat tazko. Jasne, moze sa stat, ze sa lopta strati aj v upravenom roughe, ale malo by to byt skor zriedkavostou.
  Je na architektovi a majitelovi ihriska, aby si nastavili rough proste ako jednu z prekazok.

 • Štěpán napsal:

  Dobrý den, osobně bych problém roughu viděl někde jinde. Až takový problém není balón z něj zahrát, ale balón v něm vůbec najít. To je někdy mor (příklad: 10. jamka na Slapech vpravo). Taková rána se někdy rovná outu. To není podle mne úplně dobře. Zastánci “co nejsportovnějších” podmínek mnohdy zapomínají, že ti “televizní profíci” mají kolem každé jamky nespočet “naháněčů”, kteří nemají na starosti nic jiného nežli sledování dopadu míče. Další věc., to co je na PGA TOUR okolo fairwayjí, a to čemu se říká “rough“, má obvykle 2-4 inche (cca 5-10 cm). Není tedy rough jako rough. Rough není nesečená louka (viz: 10. jamka na Slapech vpravo). My s kamarády říkáme takto neupravené trávě “bordel“. Ano, mohu přizpůsobit hru podmínkám hřiště, ale pak je otázka, jestli je pro normálního hráče 390 m dlouhý par 4, kde je bordel vlevo i vpravo, stále parem 4.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017