ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Manažeři na golfíčku v pracovní době

18.11.2014 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Před pár dny přinesl server lidovky.cz zprávu o tom, jak si státní úředníci dali „odborný“ sraz s IT manažery a vyrazili v pracovní době na golf spojený s následným pojídáním svatomartinské husy. A je z toho aférka, která opět golfu dobré jméno nedělá.

Podrobnosti o celé akci najdete na serveru lidovky.cz, respektive zde. Golf se hrál přes den v Hostivaři a večer se manažeři, státní úředníci a pár politiků sešlo nad husou a vínem. Za hlavní problém považují novináři (viz i komentář Martina Zvěřiny rovněž na lidovky.cz) především lobbystický charakter akce. Nicméně zarážející je podle nich i skutečnost, že státní úředník jde v pracovní době hrát golf.

Ponechme nyní stranou tu společensky závažnější věc, a totiž ovlivňování státních úředníků, kteří mohou rozdělovat peníze na IT zakázky. K takovému setkání skutečně nemělo dojít – ale to je věc, kterou zde nechci řešit. Zastavme se u vztahu s golfem.

Z hlediska renomé golfu ve společnosti je tato zpráva opět tou, ze které nemůže mít žádný vyznavač golfu radost. Takové věci veřejnost jen utvrzují v tom, že golf je cosi negativního. Že jde o hru spojenou s nesprávným jednáním, nečestně se chovající lidmi a podivnými peněžními toky.

Můžeme veřejnost přesvědčovat, jak chceme, že golf je naopak hrou spojenou s férovým jednáním, že v anglosaském světě jde o sport čistý a seriózní, že má úctyhodnou historii. Ale pak přijde „golfíček úředníků s husičkou“ a veškeré snažení je fuč. Je to další z mediálně negativních caus typu golf Klánovice nebo poslanecký výlet za golfem do Dubaje.

Nicméně hrát v pracovní době golf by se skutečně nemělo. Golf je zábava, ne práce. Někteří lidé občas říkají, že na golfu také pracují, ale spíš udržují kontakty, klábosí a sem tam něco „projednají“. Pokud hraje golf podnikatel, osoba samostatně výdělečně činná, člověk bez pevně stanovené pracovní doby – je to jeho věc, na kdy si zvolí svůj tee time. Pokud je však člověk zaměstnancem s ohraničenou pracovní dobou, je hraní golfu v tomto čase porušením pracovním kázně. Jmenovaní úředníci sice následně prohlásili, že si vzali tzv. volno, ale jak novináři zjistili, jeden měl volno na odpoledne, ale golf začal už v deset dopoledne.

Záměrně jsem však napsal „by se nemělo“, protože ruku na srdce: kdo z vás, kteří čtete tento článek, jste zaměstnancem a hrajete golf, jste NIKDY nehráli golf v pracovní době? Kdo nikdy neodešel z práce kvůli golfu dřív, kdo nikdy neřekl, že jede na pracovní schůzku a jel přitom hrát golf? A je celkem jedno, zda jste zaměstnanci státními či v soukromé firmě.

Mám dojem, že mnoho z těch zaměstnanců, kteří holdují golfu (a nestojí u výrobní linky, nesedí na úřadě s veřejnými otevíracími hodinami, nejsou v obchodě atd.), někdy na golf v pracovní době šla. Venku bylo hezky, tak „to v práci zabalili“ a šli na devítku… Golfisté ale nejsou jediní, kdo holdují své zábavě v pracovní době. Z pracovních procesů „utíkají“ i vyznavači dalších sportů či koníčků, v pátek hned po obědě zase všichni chataři a chalupáři. Mnohé ženy tráví pracovní dobu v obchodech při nakupování. A snad každý zaměstnanec, který má tu možnost, si v pracovní době vyřizoval nějaké osobní úřední věci. Z hlediska pracovní morálky jsou to věci nepovolené, ale copak lze život vždy vměstnat do kolonek povoleno-zakázáno-trestáno?

Ne, nechci zde partu státních úředníků s husou a vínečkem omlouvat. Spíš se jen ironicky ušklíbám: Měli jste, vážení, smůlu, že se na to přišlo! Teď máte průšvih. A taky jste udělali golfu medvědí službu.

Ale zároveň těm úředníkům rozumím. Jen se zatetelili blahem, když jim na stole přistála pozvánka, a šli si zahrát. Na golf jde rád každý, protože je tam hezky, zatímco v práci … tam holt být musíme, abychom měli na živobytí. Jen minimum lidí přitom považuje práci za svého koníčka, případně jsou v práci raději než s rodinou či při svých zábavách. Takoví lidé jsou buď šťastlivci, nebo pobláznění workoholici.

Pakliže by ale někdo chtěl vidět v hraní golfu v pracovní době jen nějakou českou specialitu, pak ho musím vyvést z omylu. Snad všude na světě golfisté utíkají na grýny, jen co ostříží zrak jejich šéfů trochu povolí (nebo jsou sami šéfové a nikomu nic vysvětlovat nemusejí). A ne nadarmo se všude na světě také říká, že výše vašeho hendikepu přesně odpovídá tomu, kolik dní měsíčně člověk tráví prací

Na závěr doporučuji shlédnout dvě povedené reklamy na FedEx, které s vtipnou nadsázkou a přitom velmi pravdivě ukazují, jak to vlastně se vztahem člověka ke golfu a práci chodí. Jsou jako ze života! Reklamy najdete na YouTube zde a zde.


Andrej Halada, www.navzduchu.cz

 

 

.

Počet přečtení: 6 183
Komentáře
 • Aleš napsal:

  To Peťo a Vlastimil:
  …já v top managementu nepracuji a rád Vámi nevyužité pravidelné pozvánky na golf zužitkuji ;-)

 • Daniel napsal:

  K příspěvku Dana: S nepochopením to nemá nic společného. Je to internetová diskuse a vy máte prostě jiný názor na věc, než mám já. Také stále vycházím z principu lidí žijících ve svobodné společnosti, že kdo nechce, tak nemusí můj (samozřejmě už z principu subjektivní) názor na věc ani číst  Anebo proti němu může napsat svůj subjektivní příspěvek a pokusit se svůj názor alespoň nějak vyargumentovat. Nakonec z toho může vzniknout i zajímavá diskuse na tomto zajímavém golfovém serveru 
  Já v reakci stručně shrnu, co mě na původním článku vadilo:
  1. Je to nespravedlivě negativní reklama na golf, přestože lidé z různých profesí za různým účelem se mohou scházet u mnoha jiných příležitostí a bohužel mezi řádky článek navádí na klasické klišé „všichni gauneři se schází na golfu, však znáte z české nechutné politiky všechny ty Janoušky a podobné“.
  2. Nikoho z těch aktérů turnaje (z žádné strany) nehájím za jejich účast na této akci a sám bych se v jejich kůži takové situaci obloukem vyhnul a na takový turnaj už z principu nešel, ale zároveň je neodsuzuji jako autoři článků jenom za to, že se někde potkali mimo kancelář. Stále jsem přesvědčený, že pokud by chtěli „upéci lumpárnu“, tak to mohou udělat kdekoli a naopak nepotřebují to udělat takto, skoro pod dohledem veřejnosti. Možná bychom si měli každý položit otázku, zda-li už nejsme schizofreničtí a nevidíme korupci na každém rohu. A to i přes negativní zkušenosti s tuneláři a spol., které si bohužel mediálně „užíváme“ každý den.
  3. Můj hodnotící finální výrok na adresu novinářů, kteří napsali ten článek, byl možná hodně ostrý, ale stojím si za ním. Není to o tom, že bych neměl rád novináře (v golfu i v jiných oborech působí podle mě dost špičkových novinářů), ale kritizuji je tak, jako bych kritizoval kohokoli jiného za mizerně odvedenou práci. Ať dělníka nebo manažera nebo politika, to je jedno. V tomto případě dle mého názoru prostě vyrobili naprostý zmetek (asi jen formálně splnili úkol nějakého šéfredaktora jako ve škole) a bez důkazů mezi řádky udělali z lidí, kteří byly shodou okolnosti na jednom z mnoha podobných turnajů, bez důkazů „korupčníky“. To se mi z lidského hlediska nelíbí. A také si myslím, že také investigativní žurnalistika musí mít profesionální úroveň a nikoli být založena na spekulacích typu „jedna paní povídala“.
  Končím otázkou, zda-li už toto téma (posunuté oproti původnímu vyznění článku pana Halady), které jsem v diskusi nakousl já, není na golfový server až příliš „politické“. Pokud to někdo tak vnímá, tak se mu omlouvám.

 • Vlastimil napsal:

  Dobry den.
  Pracuji v TOP manazerske pozici v mezinarodni firme a jsem vasnivym golfistou.
  Pravidelne mne “pristavaji” na stole pozvanky na golfove turnaje poradane dodavateli, nebo zakazniky.
  Vse s diky odmitam, nechci byt nikomu zavazan, proto hraji golf i golfove turnaje ve svem volnu, nebo v dobe radne dovolene a nemam zadne problemy.
  Doporucuji vsem podobny pristup a zcela jiste se vyhnete situacim ve vyse uvedenem clanku.

 • Jan napsal:

  Vsem ucastnikum hostivarskeho setkani bych vzal alespon na rok amatersky statut. Myslel jsem, ze verejne zakazky se domlouvaji na Black Bridge GC…

 • Peto napsal:

  a) Ten novinar urcite neriesil “dobre meno golfu” a nemoze mu to nikto vycitat. Preco by sa o nieco take mal starat? O to sa predsa maju starat golfisti a ludia z federacie, nie?

  b) Som top manazer v bankovnictve. Hravam golf velmi rad. Ani jeden jediny krat som neprijal pozvanie na “golf a husu” a pozvani mam naozaj dost. Dovod bol prave ten, ze aj ked by tam neprislo k nicomu nekalemu a neovplyvnilo by to moje rozhodnutia, tak zvonku to tak niekto vnimat moze… A keby som robil pre stat, tak to by som bol este opatrnejsi. Standardne sa berie za akceptovatelne spolocenske pohostenie akcia do 50 EUR, co “golf a husa” urcite stala viac…

  Takze tiez nesuhlasim s Danielom. Proste kazdy, kto ide na takuto akciu, si to musi vediet zodpovedat pred sefom aj verejnostou. A je rozdiel pred beznym golfom, beznym turnajom a zaplatenou komercnou akciou. Ale je fakt, ze oproti roznym “skoleniam a seminarom” pre lekarov a zubarov je “golf a husa” chudobna akcia…a 99,99% spinavych dealov sa neuzavrie na golfe…

 • Dan napsal:

  A Daniel zase nepochopil.
  Pokud máte siuaci, kdy IT firma ucházející se o veřejné zakázky, pozve zástupce IT oddělení těchto institucí na golf a večeři, které za ně zaplatí, za tuctovou akci tak máte v této zemi bohužel pravdu. Pokud máte novináře, kteří o tom napíší za hloupé a neschopné tak si čtěte Rytmus života a dejte pokoj.

 • Daniel napsal:

  Souhlasím s panem Haladou, že to je zbytečná negativní reklama českému golfu.
  Přestože ani já nejsem příznivcem takovýchto akcí, ani výmluv z práce na téma „jdu dělat business na golf“ a koneckonců ani příliš nevěřím, že při hraní golfu se dá nějaký business vůbec udělat, tak mě především na zdrojovém (původním článku či spíše série článků) článku zaujalo, jak se dá z ničeho z komára vyrobit velbloud a pošpinit lidi, kteří se k jejich smůle zrovna zúčastnili nějaké akce. Vsadil bych se, že takových akcí s golfovou i jinou tématikou za podobné účasti lidí se v Česku odehrává desítky či možná stovky ročně. Dále jsem přesvědčen, že skutečné „prasárny“ se odehrávají úplně někde jinde, než na takovýchto veřejných akcích.
  Rozumím, že setkávání lidí těchto profesí může vyvolat v českém prostředí pošpiněným mnohými korupčními aférami určitou nelibost, ale proč v reakci na tento negativní stav české policie, justice i morálky celé společnosti hned každého dopředu podezírat? Cožpak se dá zabránit tomu, aby se svém osobním životě byli kamarádi nějaký manager či businessman a člověk ze státní správy? To bude někdo lustrovat každý flight na každém v golfovém hřišti v České republice z hlediska profesí zúčastněných? Pokud takto budeme uvažovat, tak jsme se podle mého názoru už úplně zbláznili …
  Proč si autoři článku vybrali zrovna tuto akci a z lidí, kteří se jí zúčastnili, udělali z hlediska vyznění článku apriory „gaunery“, aniž by někomu něco prokázali či ho alespoň z něčeho konkrétního nekalého podezřívali, z toho mi zůstává rozum stát. Napadá mě jediné vysvětlení. Místo aby investigativní žurnalisté skutečně objevili něco pořádného na velké ryby, za kterými stojí ty hrozné tunely, tak si svoji práci trochu usnadnili neboli udělali ji naprosto amatérsky a zfušovaně …
  Podotýkám, ať mi někdo věří či nevěří, že nikoho z těch zúčastněných lidí na dotčené akci neznám a do přečtení článku jsem o žádné takové akci vůbec nevěděl. Ani se žádnou se zmíněných společností nemám a nikdy jsem neměl nic společného.
  Ať se na mě nikdo nezlobí, ale ti novináři z lidovek.cz, co vyrobili z této tuctové akce, kde nikomu neprokázali nic nezákonného, pouze na všechny účastníky apriori naházeli „preventivně“ špínu, jsou úplně hloupí a neschopní a já být jejich zaměstnavatel, tak je za takové nesmyslné vyrobení megaaféry z ničeho na hodinu vyhodím …
  A obraz českého golfu opět tímto amatérským novinářským klišé, ze kterého vyplývá, že golf vlastně hrají s prominutím samí „hajzlové“, tak bohužel opět utrpěl …

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017