DRFG – left
DRFG – right
DRFG – top

Je golf v televizi nudný?

17.02.2015 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Zima je dobrým obdobím pro sledování sportovních televizních přenosů. V posledních týdnech bylo na co se dívat, samozřejmě včetně golfových turnajů. Jak si golf vede v konkurenci jiných sportů?

Jen letmo ty sportovní události, na které jsem se od počátku letošního roku díval: tenisové Australian Open, mistrovství světa v sjezdovém lyžování v USA, světový pohár v biatlonu z Nového Města na Moravě, mistrovství světa v rychlobruslení, mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře. Taky jsem chvíli sledoval cyklistický silniční závod pořádaný v Dubaji. A několik golfových turnajů, včetně úvodních havajských na PGA Tour, dále Phoenix Open, následný turnaj v Torrey Pines a samozřejmě Peabble Beach.

Musím konstatovat smutnou skutečnost: golfové turnaje byly v konkurenci výše uvedených událostí poněkud nudné. A to říkám s plným vědomím toho, že mohu být označen za „špinitele golfu“. Je pravdou, že někde jde o srovnávání nepoměřitelných událostí – tenisové Australian Open je grandslamový turnaj, zatímco v golfu letos ještě žádný major neproběhl. Ale přesto mne překvapilo, jak mne golf v některých okamžicích neuspokojoval a mnohem víc zajímalo dění třeba na rychlobruslařské dráze. (I když je i pravdou, že dnes už tak nadšeným golfistou-divákem, jako jsem byl před osmi, pěti lety, nejsem.)

Podstatným problémem golfových turnajů je podle mne fakt, že jsou čtyřkolové a trvají velmi dlouho. První dvě kola turnajů nepřinášejí vlastně žádné vzrušení. Třetí může být zajímavější, čtvrté i napínavé. Ale skutečné drama se odehrává až na posledních devíti jamkách čtvrtého kola. To je smutná bilance, jestliže musí divák projít s hráči tak dlouhou cestu, aby se teprve v jejím závěru „něco dělo“. Zhruba šestnáct hodin hry (4×4) a nakonec jen hodina, maximálně dvě skutečného zápasu…

Ale lépe na tom není třeba ani cyklistika. Tam se taky hodiny jede a nic se neděje, aby boj přišel až v posledních pár minutách. Proto jsem mimochodem ten přenos cyklistiky z Dubaje taky nesledoval celý. Zajímaly mne nakonec hlavně záběry z města a míst, kudy se jelo.

Cyklokros byl dramatičtější. Bláto, pády, defekty. A především: závod je rychle hotový, trvá okolo hodinky. To samé sjezdové lyžování: třicítka finalistů odjede své disciplíny do šedesáti minut přenosu. V tom je obrovská výhoda, kterou mnoho sportů oproti golfu má: jsou koncentrovány do kratšího časového úseku. Třeba by golfu pomohlo, kdyby se některé turnaje hrály jen na 36 a ne na 72 jamek.

Svoji roli hraje i pomalá hra samotných golfistů. Vybírají hůl, zvažují typ rány, přeměřují dráhu patu… Skutečně bych zásadně zkrátil veškeré časové limity na přípravu rány. Některé tanečky profesionálů jsou nekonečné a jen díky tomu, že televize může stříhat z jednoho hráče na druhého, situaci jakž takž zachraňuje.

Neustálé utírání si rukou i čela do ručníků na tenisovém Australian Open mne také vadilo, tenis s tímhle nešvarem sice bojuje, ale marně. Na druhou stranu je to sport, který poskytuje divákovi možnost vidět obrovské množství skvělých sportovních momentů po několik dní. Nejen finále, ale především zápasy čtvrtfinále či semifinále bývají vypjaté, sportovně kvalitní. Když se sejdou zajímaví soupeři, může se drama odehrát i v úvodních kolech. Myslím, že divácky je tenis obecně o dost atraktivnější než golf, i proto ho sleduje i víc diváků nehrajících tenis, zatímco na golf se dívají spíše jen ti, kteří ho také hrají (ale tenhle fakt se týká hlavně českého prostředí, v USA či Británii je to možná jinak).

Stěžejní roli při sledování vždy hraje to, zda se účastní nějaký domácí, resp. český závodník. Kdyby v biatlonu Češky v poslední době nejezdily skvěle, nedíval bych se na tento sport. Kdyby Sáblíková nevyhrávala, taky bych rychlobruslení nesledoval. Právě u těchto „menšinových“ sportů hraje domácí závodník kardinální roli a musíme si přiznat, že golf je pro českou většinu rovněž menšinovým sportem. Dokážete si představit, kolik lidí by se v České republice dokázalo dívat na golf, kdyby takový Roman Šebrle hrál čtvrté kolo třeba na British Open a měl šanci na výhru? Kdyby tato situace nastala, tak se Česko do golfu určitě zblázní… Jako se Němci vrhli na golf, když Bernhard Langer vyhrál v 80. letech Masters.

Co mne ale u golfového přenosu spolehlivě udrželo, byly poslední jamky a hlavně následný rozstřel neboli play-off na Torrey Pines. Nastupovalo do něj pět hráčů, byla to najednou jiná hra, skutečné drama. Měl jsem i komu fandit, přál jsem výhru Jasonu Dayovi. To byly okamžiky, kdy pro mne měl golfový přenos stejnou atraktivitu jako jiné sporty. Byť na některé zápasy na Australian Open to stejně nemělo – ale to srovnávám nesrovnatelné.

V poslední době jsem četl několik článků, v nichž zahraniční golfoví odborníci, ale i lidé z byznysu tvrdí, že golf by se proto, aby obstál v konkurenci jiných sportů, měl v určité míře změnit, zatraktivnit. Ty názory mi připadají případné. Kupříkladu společný turnaj mužů a žen – to by bylo něco výjimečného, protože v jiných sportech podobné poměřování není možné, fyzické rozdíly to nedovolují. Ale v golfu jen necháte ženy hrát z bližších odpališť. Dovedete si představit to genderově brutální střetnutí? Byl by to možná trochu cirkus, ale taky skvělá podívaná.

A pak samozřejmě délka. Golf je ze své podstaty pomalá a časově náročná hra a je zřejmé, že v dnešní superrychlé době se bude muset přizpůsobit, jinak neobstojí. Tím nemyslím hru rekreantů, ti ať si naopak okamžiky klidu užívají, ale profesionálově budou muset „zrychlit“. Nejen při hře samotné, ale asi by jim prospěla i změna podoby některých turnajů. Ostatně tenisové grand slamy hrají muži na tři vítězné sety, jiné turnaje však jen na dva. A hrají se už i sety bez výhod, na devět gamů atd. I to naznačuje cesty dalšího vývoje.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

 

 

 

.

Počet přečtení: 2 170
Komentáře
 • Karla napsal:

  Souhlasím s Danem…navíc když to komentují na čt (Bosák, jestli se nepletu), tak je to navíc zábavné :-)

 • Rimys napsal:

  Souhlasím, u nás to došlo tak daleko, že profesionálové nechtějí hrát 3 dny a amatéři mají mistrovství na 4 dny…. Byl bych ještě radikálnější, turnaj na 3 dny, zrušit konečně omezení na amatéry a profesionály jako v tenise před 40 lety, hlavně zmenšit grýny, aby to nebylo mistrovství v patování, ta letiště co mají v USA už nejsou ani golf, omezit dobu na patování, zakázat markovat do půl metru od jamky snížit počet holi na 1O až 12, zmenšit drivery.

 • jofo napsal:

  U nas to este nie je take tragicke ale v USA su prenosy takmer nepozeratelne.
  Zopar ran, reklama, zopar ran, reklama…
  To zvladnu len naozajstni golfovi fanatici.

 • Peto napsal:

  Super komentare. Uplne suhlasim s Danom a jeho prispevkom najma, ze ked pri udere ukazu vzdialenost, vietor a palicu s ktorou sa ide hrat, prevysenie…tak ma ta rana ovela viac zaujme. A toto stale zlepsuju. Jedna drobna oprava. Televizie neukazuju tych 10 hracov, lebo im chyba technika. Ta tam je. Ale jednak ukazuju marketingovo zaujimavych hracov, ale hlavne ono sa ani neda sledovat viac ako 3-4 flight (plus nejake super rany a dolezite udalosti), lebo keby len strihali 30 hracov udery, tak clovek by v tom mal chaos a casto by nevedel ako sa hrac do pozicie dostal, nevidel by predchadzajuci uder ako vlastne hra, boli by to len anonymne udery. Takto, ked sa sleduje 5-6 hracov, tak mame sancu vidiet ako tito golfisti prechadzaju ihrisko a ci je v bunkri, lebo pokazil uder predtym, alebo naopak sa tam dostal skvelou ranou z roughu okolo dvoch stromov….

  A uplne suhlasim s Frantiskom, ze bezecke lyzovanie “zabili” hromadnymi startami. Tam naozaj staci v 90% pozerat poslednych 500m, je to nuda. Preto je biatlon vacsia zabava, tam sa to miesa a neda sa len viezt v haku…

 • mfr napsal:

  když srovnám golf se závody NASCAR (500 mil furt na oválu dokola, když se hodně bourá tak i ty 4 hodinky to zabere), tak mi golf přijde jako pořádný vzrůšo :-)
  a stejně se dívám na obojí…

 • František napsal:

  Běžecké lyžování také zatraktivňovalo – sprinty, hromadné starty, TdS apod. Bohužel to evidentně nedopadlo. Není větší nudy než 50Km s hromadným startem, kdy jim na posledních 1 000m uteče 1 borec. Mně třeba mnohem více bavilo sledovalo mezičasy a doběhy v cíli.

  Ad golf – co takhle jít cestou větší variability turnajů. zapojit jiné formáty hry – 4some, 4ball, scramble apod.

 • Dan napsal:

  Anreji proboha neeeeeeeee, hlavně žádné zatraktivňování zásadními změnami formátů a pravidel. Tak se dívejte jen na finále. U většiny sportů taky nesledujete kvalifikace, ale v lepším případě až čtvrtfinále. Na golf se přeci nedívám protože chci aby vyhrál můj šampion, dívám se abych viděl, jak to profíci válí. Sleduji konkrétní jednotlivé rány, jak hraje v problémech, jak hraje pod tlakem a tak. Kdo vyhrál si nakonec za půl roku (no spíš za měsíc) stejně nepamatuju, ale tu neuvěřitelně odvážnou ránu na 14ce z 240 dřevem do greenu si budu pamatovat dlouho. Ve zatraktivnění má myslím TV ještě na čem zapracovat. Když se hráč chystá na ránu, chci co nejvíc údajů – vzdálenost, profil, vítr, převýšení abych si mohl představit, co bych hrál já (a není to jen o golfistech, v hokeji si taky představuju, jak bych to hrál a to neumím ani bruslit), na greenech se velmi těším na 3D, aby bylo vidět, co vlastně hrají, no a vůbec výběr tzv. televizních flightů a další 130 skvělých hráčů bez záběru je neštěstí, ale to je o velikosti TV produkce a pokrytí hřiště technikou a tedy o penězích. Ono si to cestu najde. Když nebudou diváci, nebude se vysílat. Jen doufám, že při honu na diváky budou co nejméně zasahovat do formátu hry. Už takhle stačí, že si TV diktuje, kdo kdy a s kým půjde.
  No to jsem se při poledno rozohnil. Tak zase příště.

 • Peto napsal:

  Najviac by tomu pomohla rychla hra. S tym sa da jedine suhlasit. Pozerat sa ako sa tam pomaly motaju, kazdy putt studuju niektori aj 2 minuty (Snedeker je najlepsi putter a stacia mu dva rychle pohlady…) je naozaj utrpenie.

  S vynimkou Ryder Cupu alebo back9 tesneho majoru alebo dobreho turnaja neviem golf pozerat bez citania, rozpravania sa alebo pozerania do pocitaca popri golfe. Jedine, ze chcem pozerat na zelenu farbu ako relax. :-)

  Ale ked moc ukazuju Furyka alebo Kevin Na, tak vzdy prepinam prec. Najviac ma stve, ze bezni golfisti to beru ako normalne si 5x premerat putt, alebo minutu ako teliatko pozerat z 200m smerom na green (a potom to aj tak dat 30m mimo…). Zrychlit, zrychlit, zrychlit. Je to sport a kto nevie zahrat ihrisko pod 4 hodiny, tak nech si zaplati caddyho alebo auticko..

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017