Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Golfový Challenge v pražských ulicích

10.04.2011 | Lucie Gaudlová | publikováno v rubrice Novinky, Rozhovory
A A A

Na poušti, na ledovci nebo na lyžařské sjezdovce. Golf se hraje prakticky všude, dokonce i v centru města. Takzvaný urban golf si golfisté i negolfisté vyzkoušeli dnes odpoledne v Praze na Pankráci, kde se konal turnaj Urban Golf Challenge.

Hlavním cílem turnaje bylo představit urban golf široké veřejnosti. „Snažíme se ke golfu přilákat víc lidí, chceme lidem v Česku ukázat, že golf může hrát kdokoliv a hlavně kdekoliv,“ prozradila organizátorka turnaje Michaela Carter.

Turnaj pořádala golfová akademie David Carter Albatross Golf Academy, kterou založil profesionální golfista David Carter. Ten se zapsal do povědomí golfové veřejnosti v roce 1998, kdy triumfoval na Irish Open a společně s Nickem Faldem vybojoval pro Anglii World Cup.

Organizátoři připravili pro hráče tři soutěže. Na prvním stanovišti se hrálo mezi dva sloupy, na druhém se trefoval otevřený kufr auta a do třetice se střílelo do odklopeného kontejneru. Kdo nechtěl soutěžit o golfové míčky, mohl si vyzkoušet golf pod vedením profesionálních trenérů.

A tak se v pražských ulicích kutálely míčky speciálně vyráběné pro urban golf. Na první pohled vypadají stejně jako golfové míčky, ale jsou o něco lehčí a měkčí. Účastníci turnaje tak nemuseli mít strach, že někoho ohrozí případně něco zničí.

Protože jediným pravidlem pro golf bez pravidel nebo pro golf bez hranic, jak se mu také říká, je bezpečnost, záleží pak už na jediném. Aby se všichni hráči dobře bavili. „Nikdy mě nenapadlo, že by se golf mohl hrát na ulici. A ještě víc mě překvapilo, jak obtížné je golfový míček vůbec trefit,“ svěřila se soutěží Petra Maříková.

„Golf jsem zkoušel už několikrát, ale do popelnice jsem střílel poprvé. Vždycky jsem si navíc myslel, že golf je jen pro bohaté důchodce, ale dneska jsem zjistil, že baví i mě,“ prozradil účastník Ondřej Kadlec.

Pro urban golf je typické městské prostředí, v golfové hřiště se může proměnit například park, parkoviště, opuštěná továrna nebo třeba nákupní centrum. Cíl má urban golf společný s klasickým golfem – zahrát co nejmenší počet úderů.

I v tomto případě si hráči musí umět poradit s nejrůznějšími překážkami. Místo bunkerů, vody nebo roughu se golfisté snaží vyhnout lavičkám, poštovním schránkám, odpadkovým košům nebo zmateným kolemjdoucím.

Kořeny urban golfu sice sahají až do osmnáctého století, opravdu populární ale začíná být až v současnosti. Za průkopníka je považován anglický golfista Jeremy Feakes, který před sedmi lety zorganizoval v centru Londýna první turnaj v urban golfu.

foto © Lucie Gaudlová, Ivan Paggio