Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Golfové mistrovství na ledu

16.01.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

cerveny-micekKaždý rok se v Grónsku shromáždí šestatřicet golfistů, nebo také dobrodruhů, záleží na úhlu vašeho pohledu, aby se zúčastnili Mistrovství světa v ledovém golfu (World Ice Golf Championship).

Událost se obvykle koná koncem března. Hřiště je vyznačeno na ledu zamrzlého fjordu, můžete také očekávat, že vás sem tam přijde zkontrolovat polární medvěd, nebo plující ledovec. Jen se musíte předem rozhodnout, jak budete říkat greenům, protože toho moc společného se zelenou barvou nemají. Celý ledový nápad vzešel z hlavy Arne Neimanna, místního obyvatele a majitele hotelu na malém ostrově Uummannaq na severozápadním pobřeží Grónska. Společně se svým kamarádem navrhl první golfové hřiště v roce 1997.

martinmeder2Architektem hřiště je příroda
Opravdovým architektem je každý rok oceán, který spolupracuje s počasím a formacemi ledovců v období ledna až února a dohromady tak tvoří unikátní hřiště. Jeden den před začátkem turnaje se hráči rozehřívají, i když pro některé je rozehřátí na ledě trochu nepředstavitelné.  Hraje se 36 jamek na rány během dvou dnů, ale pouze, pokud jsou podmínky na ledu bezpečné. Naposledy se turnaj hrál minulý rok, letos bohužel musel být turnaj právě z důvodu očekávaného špatného počasí, zrušen. Průměrná teplota v březnu je -13, 9 °C, ale minima dosahují až k -25°C. Kvůli suchému klimatu a ostrému slunci se vám může zdát, že je tepleji, ale ne o moc. Organizátoři se snaží nechat hřiště otevřené a přístupné po další týdny i pro ostatní otevřené ledové turnaje

 
greenJak hřiště vypadá?
Greeny jsou bílé, a tak se hraje červenými míči, aby se na ledu snadno našly. Že jste zasáhli green, poznáte podle červené čáry, nebo sněhové stěny, která green vyznačuje. Hráči mají dovoleno používat škrabku, kterou uhlazují sníh před svým patem. Je to poprvé v golfu, kdy je hráč oprávněn upravit dráhu svého patu.  Sněhové a ledové podmínky na zemi se mění od jamky k jamce a hráči musí mít polární rukavice, arktické boty a nespočet vrstev oblečení. Nedílnou součástí vybavení jsou ale hlavně dobré sluneční brýle, které zabrání průniku nadměrného slunečního svitu do očí.

 isgolf03Jednomu hráči se před lety podařil husarský kousek, na turnaji se mu podařilo získat dokonce hole-in-one, když jeho míček propadl dírou v ledu sloužící tuleňům k dýchání. Platí zde ale jedno opravdu kuriózní pravidlo, které se týká nepravděpodobné, ale přeci jen možné situace, když se dráha vašeho míče zkříží s procházejícím se ledním medvědem!
Organizátoři hledají nového sponzora, minulé roky celou akci sponzorovala likérová společnost  Drambuie. Hráči i diváci se tak mohli zahřát s těmi nejlepšími produkty sponzora. Aby toho nebylo málo, tak se drinky nepodávaly s ledovými kostkami, jak je zvykem, ale přímo v ledových kostkách. Trofeje se symbolicky prezentovaly na stolech vyřezaných z ledu a hlavní stan zapisovatele měl podobu iglú.

Pokud si budete mít šanci zahrát v Grónsku, popadněte ji oběma rukama. Asi to bude nejunikátnější hra vašeho života. Vědci se totiž obávají, že by se situace mohla díky globálnímu oteplování změnit.

Icegolf  odkaz

foto © World Ice Golf Champiosnhip Committee, Greenland, Aneta Zárubová