Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Golfová honba za nízkými čísly

07.05.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

ZarubovaAneta127Mnoho golfistů je posedlých tím, že musí mít co nejnižší skóre. Je vám to povědomé? A co když má naopak právě tato obsese za následek zvýšení počtu vašich ran?

Každý ví, že vyhrát, nebo překonat se jsou jedny z nejlepších pocitů v životě. Snad neexistuje člověk, který by nechtěl zažít euforii po výhře a příjemný pocit uspokojení, který následuje. Na tomto principu funguje například motivace vrcholových sportovců. Celý život zasvětí nějakému sporu, aby si vychutnali sladkou odměnu v podobě vítězství a všeobecného uznání.

Platí to samozřejmě i v golfu, jak jinak. Nicméně, v golfu existuje i jistý paradox, který se vyskytuje hlavně u amatérských hráčů. Čím víc se totiž snažíme v golfu dosáhnout nižšího skóre, tím víc se nám to nedaří a tím i hůř hrajeme.

Americký plavec a olympijský vítěz Jeff Rouse si na vlastní kůži vyzkoušel, že paradox platí i v plavání. Na Olympijských hrách v Barceloně mu zlatá medaile utekla o setinu sekundy. Nechápal, jak je možné, že nevyhrál, když po celou dobu tvrdě trénoval. Neúspěch ho ale neodradil a Rouse se rozhodl začít připravovat na Olympiádu v Atlantě roku 1996. Do svého tréninku zahrnul i jemu do té doby neznámý prvek, hledání sebe samotného. Později prohlásil, že tři z celkem čtyř roků, po které se na hry připravoval, věnoval právě přemýšlení a rozvoji své mysli.

Nakonec si uvědomil, proč v Barceloně nevyhrál. Definoval tehdy úspěch jen jako jednu jedinou věc, a to vyhrát zlatou medaili. Zjistil, že svým jednoduchým, věcným přístupem na sebe uložil velkou tíhu a tlak, které nemohl ustát.

Ve sportovní psychologii je jeho případ známý pod odborným termínem “koncentrace na výsledek”. Tato koncentrace na výsledek je v golfu zobrazena jako nízké skóre, které si v hlavě nastavíme. Vidíme už pak jen to jediné číslo symbolizující vytoužený počet ran. Problém spočívá v tom, že skóre v podstatě nemůžeme kontrolovat. Kdybychom ho totiž kontrolovat mohli, neměli bychom problém ho získat.

Je všeobecně známé, že pokud se sportovec zaměří a koncentruje na něco, co nemůže ovlivnit, první pocit, který si uvědomí, je úzkost a zbytečné napětí, které má pak za následek špatné údery.

Jediné, co chtěl Rouse na závodech cítit, byl klid a mír. To mu pomohlo, aby se uvolnil a cítil se sebejistěji. Při plavání mu jeho nová teorie umožnila plavat stoprocentně rychle jen na 80% úsilí. Na začátku závodu byl naprosto klidný, nemyslel na medaili, ale pouze na rychlost, kterou chce ve vodě cítit. Vyhrál.  

V golfu lze udělat to samé, když si člověk vytyčí několik cílů, které je schopen kontrolovat svým tělem, nebo myslí. Ať chceme nebo ne, psychologie v zeleném sportu hraje velmi důležitou roli.

 

Aneta Zárubová

Aneta75L