Golfisté stárnou pomaleji

25.04.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Jack Nicklaus na sklonku aktivní kariéry

Na greenech plyne život pomaleji. Podle jedné odborné studie golf prodlužuje život v průměru o pět let, protože se při něm hráč pohybuje na čerstvém vzduchu, je v mírném a zdravém stresu a nachodí mnoho kilometrů. Golfisté prostě nestárnou.

Ve věku 109 let zemřel poslední kanadský veterán 1. světové války John Babcock. Nejdřív měl štěstí, že ho na bojišti nikdo netrefil, a později mu k duhu šel fakt, že s manželkou začali hrát golf. Na greenu byl naposledy ve věku 106 let. Údajně minul krátký putt a vzteky odpálil míček do dálky. Pak už nenašel sílu na návrat.

Neproměněný putt dlouhý něco málo přes dva metry rozhodl o tom, že se před čtyřmi roky devětapadesátiletý Tom Watson nestal nestarším vítězem majoru. Minul na poslední jamce v Turnberry při British Open a v následném play-off prohrál se Stewartem Cinkem. Primát tak drží Jack Nicklaus, který vyhrál ve 46 letech Masters.

Mezi Nicklausovým prvním vítězstvím na US Open a posledním na Masters, je rozdíl 24 let. Rekordman v počtu major titulů byl profíkem až do 65 let.

Gary Player měl mezi úspěšnými turnaji Grand Slamu interval 19 let. Ernie Els vyhrál loni British Open, přitom první major získal o 18 let dříve.

Neuvěřitelných 63 let bylo Tommymu Aaronovi, když v roce 2000 prošel cutem na Masters jako nejstarší v historii. Sebral tak rekord Playerovi, který se do finále dostal v 62 letech v roce 1998. Ambiciózní jihoafrický „dědek“ byl údajně ztrátou výjimečnosti roztrpčen.

Raymond Floyd se stal prvním profíkem, který v jednom roce triumfoval na PGA Tour a Champions Tour. V září 1992 mohl po dovršení 50 let začít soupeřit se seniory a vyhrál hned první turnaj. Předtím v březnu zvítězil v Doralu v konkurenci nejlepších profesionálů.

Nestárnou ani ženy. Maureen Paladino bylo v roce 1998 už 65 let, když vyhrála druhý profesionální turnaj v kariéře s názvem Western Pennsylvania. Byla o šest let starší než součet věků jejích tří spoluhráček ve flightu. První titul získala o 42 let dříve! Pak se starala o děti a rodinu a ke golfu se vrátila až v důchodu.

Tři kamarádi uzavřeli v roce 1990 sázku, že každý zahraje hole-in-one na jamce v Ponte Vedra Inn Clubu na Floridě, dlouhé 145 metrů. Ridge Wilson, Eugene Sanford a John Vyverberg použili shodně 5 železo a za hodinu a půl všichni eso zahráli. Každému z hráčů bylo 70 let.

Šarmantní zpěvák a herec Bing Crosby je označován za první americkou megastar. Zemřel 14. října 1977 ve věku 73 let na infarkt. A okolnosti skonu? Ze světa odešel při oblíbeném golfu. Zřejmě čtyřputt…

 

.