Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Golf ve tmě

10.06.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

golf pro slepéJak už to u sportů bývá, nadšenci si k tomu svému oblíbenému najdou cestu i přes případný hendikep a teď nemyslím ten golfový. Často se s nimi sice nepotkáte, ale jsou mezi námi golfisté, pro které jsou zelené fairwaye stále tmavé a míček v jamce pouze slyší. Jak vypadá golf pro slepé?

Nedávno mě na odpališti první jamky před klubovnou zaujala zvláštní dvojice hráčů. Jako každý zvědavec se občas dívám na cizí odpaly. Na těchto dvou mě zaujal fakt, že jeden z mužů tomu druhému stále s něčím pomáhal. Podával mu hole, neustále mu něco dlouze vysvětloval a dokonce mu pomohl se založením hole, tak že mu driver nastavil přímo za míček a nasměroval ho. Jak zvláštní, že? Vše mi došlo, až když jsem viděla oba muže jít zpět ke kárce, to už hráč, který odpálil, vyměnil driver za slepeckou hůl a pro něco se vracel ke klubovně.

Vím sice, že postižení lidé provádějí různé sporty, ale nikdy jsem se nezamyslela nad tím, že i slepý člověk může hrát golf. Golf, pro který je zrak nesmírně důležitý. Pomocí zraku zaměřujeme, uvědomujeme si, jestli nemáme hlavu příliš za míčem, hledáme ztracené míče, atd. Představte si, že byste měli obejít celou osmnáctku se zavázanýma očima. Jak by pak asi vypadalo vaše skóre?

Hráč, kterého jsem nedávno viděla, není zas tak ojedinělý případ. Ve skutečnosti si hru užívá relativně mnoho zrakově postižených lidí, jen jim někdo musí takzvaně dělat oči. Mají své asociace i svá pravidla. Od roku 1947 existuje mezinárodní golfová asociace pro zrakově postižené (IBGA), která organizuje různé turnaje. Golf pro slepé se od golfu pro vidoucí liší jen málo, jinak je hra úplně stejná. Princip spočívá v tom, že slepý, nebo zrakově postižený člověk má svého pomocníka, který mu před úderem pomáhá se založením hole, ohlašuje vzdálenost, směr a charakteristiky jamky. Poté už ale závisí na hráčově golfovém umění. Slepí mají také právo založit hůl, když se jejich míč nachází v překážce.

Úplně první zmínka o zrakově postiženém golfistovi pochází již z roku 1925 ze státu Minnesota. Je jím Clint Russel, který přišel o zrak při výbuchu ve svém zaměstnání. Od golfu ho tento incident ale neodradil a postupem času se jeho hra natolik zlepšila, že roku 1930 zahrál hřiště na 84 ran. První hole-in-one, kterou zahrál slepý člověk, byla ohlášena roku 2005 během turnaje Canadian Open v Britské Kolumbii. Šťastnou hráčkou je Jan Dinsdale ze Severního Irska s částečnou slepotou.

 

Aneta Zárubová

Aneta75P