Golf v zahraničí (25. – 28.8.2011)

29.08.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

PGA Tour – The Barclays, Plainfield Country Club, Edison, New Jersey, USA
European Tour – Johnnie Walker Championship, Perthshire, Skotsko
LPGA Tour – Safeway Classic, Pumpkin Ridge GC, Oregon, USA


PGA Tour – PlayOffs – The Barclays, Plainfield Country Club, Edison, New Jersey, USA (25. – 28.8.2011, -6 hodin)

Sobota – finálové kolo
První turnaj play-off FedEx Cup, zkrácený kvůli hrozbě hurikánu na 3 kola,  měl dva hrdiny. Tím hlavním byl vítěz Dustin Johnson, jenž zvítězil s celkovým skóre -19 a porazil druhého Matta Kuchara o dvě rány. Až na jedno pochybení na tříparové jamce č. 3, kde zahrál bogey, si vedl výborně. Hned na 4. jamce (par 4) si připsal eagle a na první devítce ještě tři birdie. Zbytek kola zahrál v paru. „Po pravdě, měl jsem trochu potíže s putterem a necítil jsem se úplně na tohle vítězství,“ přiznal bez okolků sedmadvacetiletý hráč. „V tomto týdne jsem ale zahrál dost dobrých puttů, i proto se cítím skvěle,“ dodal.
Obhájce titulu Kuchar šel se svým americkým krajanem vyrovnaně do 11. jamky. Jenže na dalších dvou si připisoval bogey a začal ztrácet dvě rány, což byl i konečný rozdíl mezi oběma hráči. „Kdybych si měl vybrat část hry od nějakého jiného golfisty, byly by to drivy Dustina Johnsona,“ pokrčil rameny nad marným atakováním svého soka Kuchar. „V jeho podání vypadá golf opravdu jednoduše.“
Fantastické kolo zahrál druhý sobotní hrdina Brandt Snedeker. Začal kolo pěticí birdie za sebou, v jeho skórkartě je 11 birdie a jedno bogey a denní nejlepší výsledek 61 (-10) jej posunul o 26 míst na dělené 3. místo, které s ním sdílí Vijay Singh z Fidži. Oba dokončili turnaj se skóre -16.
Další pořadí: 5. Byrd (-15), 6. Jang, Davis, Villegas, Rose (-14), 10. Watney, Simpson (-13), 13. Day, Harrington (-12), 18. Donald (-11), 24. Wilson, Stricker (-10), 32. Els, Choi, Garcia (-9), 43. Mickelson, McDowell (-8), 52. Fowler, Furyk (-7), 67. Scott (-4).

Pátek  – 2. kolo
Matt Kuchar se rozhodl, že tohle bude jeho turnaj, zahrál další skvělé kolo 65 ran, tentokrát bez jediného bogey, a se skóre -14 se samostatně usadil v čele. Ocenil rozhodnutí pořadatelů zkrátit turnaj na 54 jamek: „Předpověď počasí je opravdu strašná. Těšíme se na to, až si sbalíme věci a zmizíme odtud,“ přiznal Američan. Zatímco v pátek se hrálo za teplého a dusného počasí, už v sobotu se předpokládá vítr a déšť jako předzvěst příchodu hurikánu.
Na druhém místě je se ztrátou jednoho úderu na lídra jeden z jeho krajanů a favorit Dustin Johnson společně s Vijayem Singhem z Fidži. Bývalá světová jednička tam vysoko, to je malé znamení návratu velkých jmen. A takový návrat se děje dokonce ve velkém. Na dělené páté pozici je i Angličan Justin Rose, jenž se na US PGA Tour drží poslední dobou trochu ve stínu, a spolu s ním také Padraig Harrington, jenž dokonce výsledkově strádá.
Další pozice: 4. Byrd (-11), 5. Rose, Harrington (-10), 9. Scott (-9), 12. García (-8), 18. Day (-7), 29. Donald (-6), 43. Els, Mickelson, McDowell, Stricker (-5). Cutem neprošli: Cink, B. Watson, Bradley.

Dohrávka 1. kola
Pořadatelé se rozhodli zkrátit turnaj na tři kola. Kompletní nedělní program byl zrušen pod hrozbou hurikánu Irene.
Po dohrávce prvního kola se do čela dostal obhájce titulu Matt Kuchar s výsledkem 63 (-8).

Čtvrtek – 1. kolo
Dlouhé přerušení vinou bouřkového počasí mělo za následek, že kolo zůstalo nedohráno. Poslední flight stačil před přerušením pro tmu dokončit jedenáct jamek.
Nejnižší skóre v tom momentu bylo sedm ran pod par a na kontě ho měli tři hráči. Harrison Frazar jako jediný absolvoval kompletní program a 64 ran zahrál díky bezchybnému výkonu se sedmičkou birdie. Na stejné úrovni je po šestnácti absolvovaných jamkách obhájce titulu Matt Kuchar a dvojici krajanů doplňuje třetí Američan William McGirt, právě on však zatím zkompletoval pouze jedenáct jamek.
Podmínky pro hru byly velice obtížné. „Hřiště bylo podmáčené a na míčích často ulpívalo bláto,“ ulevil si Frazar, že v takových podmínkách dokázal uhrát více než soldiní výsledek.
Všech osmnáct jamek mimo jiné dokončili Vijay Singh (-6), Adam Scott (-5), Sergio García (-3). Světová jednička Luke Donald z Anglie má po čtrnácti jamkách skóre -1.

Tento týden je na programu první ze čtyř turnajů PlayoOffs. Čekají nás čtyři víkendy špičkového golfu. Jedná se také o čtyři z nejštědřeji dotované turnaje sezóny. Celkový vítěz FedEx Cupu vzešlý z Playoffs získá kromě turnojové prémie také 10 mil. dolarů za vítězství ve FedEx Cupu. Prvního turnaje se zúčastní 125 nejlepších hráčů za letošní rok na žebříčku FedEx Cupu.

Nebude chybět loňský vítěz turnaje Matt Kuchar.  Ze 125 hráčů bude chybět Jihoafričan Charl  Schwartzel, který Barclays vypouší a  J.B. Holmes ze zdravotních důvodů.  Z dalších hvězd můžeme jmenovat vedoucího muže FedEx Cupu Nick Watney, Steve Stricker, Webb Simpson, Phil Mickelson, Luke Donald, Bubba Watson, Keegen Bradley, K.J. Choi, Rickie Fowler, Vijay Singh, Jim Furyk a Ernie Els a další.
Celé startovní pole můžete nalézt zde.

Hraje se na hřišti Plainfield Country Club s parem 71 o délce 6 398 metrů.

Dotace turnaje je 8 mil. dolarů (136 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 1,350 mil. dolarů (23 mil. korun českých) a získají 2 500 bodu do žebříčku FedEx Cup.

Více  ….

Turnaje Playoffs.
První se hraje  The Barclays, 25. – 28.8. v Edisonu v New Jersey, druhý Deutsche Bank Chanpionship, 2. – 5.9. v Nortonu v Massachusetts, třetí BMW Championship, 15. – 18.9. v Lemontu v Illinois a závěrem Playoffs je The Tour Championship, 22. – 25.9v Atlantě v Georgii.

Do prvního turnaje v Edisonu je nasazeno prvních 125 hráčů žebříčku FedEx Cupu. Do dalšího postupí už jenom 100 hráčů, do třetího 70  a  poslední turnaj v Atlantě bude hrát  nejlepších 30 hráčů aktuálního žebříčku FedEx.  Vítěz získá 10 milionů dolarů.

Reset bodů
Protože se v sezonách 2007 a 2008 ukázalo, že si hráči do finálové části přinášejí z části základní mnohdy tak vysoké bodové rozdíly, že vlastně není finále Fedex Cupu tak dramatické, jak by si ho kdekdo přál, bylo přistoupeno v roce 2009 k novému systému bodování. Takzvaný „reset bodů“ má jediný cíl; vyrovant na startovní čáře The Tour Championship šance tak, aby (při určité byť minimálně pravděpodobné, ale přesto pravděpodobné) situaci mohl zvítězit i hráč, který postoupil do závěrečného turnaje Fedex Cupu z posledního, tedy třicátého místa. Fedex Cup má díky tomuto systému dramatický náboj až do posledních jamek. A věřme, že tomu tak bude i při letošním finále The Tour Championship presented by Coca-Cola v East Lake GC. Pojďme si tedy vysvětlit, jak „to“ vlastně funguje:

Hráči seřazení na prvním až třicátém místě si uchovají své pozice, ale vynulují se jim body již získané v předchozím průběhu. Podle umístění získají body podle níže uvedené tabulky;

Body za umístění v posledním turnaji Fedexu jsou pak přidělovány takto:

Takže ve finále a v praxi to znamená, že pokud v závěrečném turnaji vyhraje někdo z první pětky po BMW, pak jej už nikdo nemá šanci předstihnout v celkovém závěrečném hodnocení. Pokud vyhraje hráč na 6.místě po BMW, pak ho může předstihnout jenom hráč na 1.místě po BMW. Pokud vyhraje hráč na 7.místě pak jej může porazit pouze hráč na 1. nebo 2.místě, hráče ze 8.místa pouze některý z hráčů na 1. nebo 2.místě (hráč na 3.místě ho může vypůlit!), pokud by vyhrál hráč z 9.místa po BMW, pak by jej celkově mohl porazit jen hráč na 1. – 3.místě (4.místo půlí), při vítězství hráče na 10. – 14.místě po BMW by celkové vítězství mohl získat hráč na 1. – 4.místě (5.místo opět půlí) a při vítězství hráče z 15. – 30.místa po BMW v závěrečném turnaji Fedex Cupu může celkové vítězství ještě získat hráč na 1. – 5.místě a hráč na místě 6. pak toto vítězství může opět pouze vypůlit.

Odkazy: … Plainfield Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček


European Tour – Johnnie Walker Championship, Perthshire, Skotsko
(25. – 28.8.2011, -1 hod.)

Neděle – finálové kolo
Thomas Björn získal svůj druhý letošní titul. Ale jak! Taková situace už tu dlouho nebyla. Pět hráčů na dělené první pozici po čtyřech kolech a nutná rozehrávka o vítěze. Nejlepší celkové skóre bylo -11 a mezi kvintetem pro play-off nebyl Ignacio Garrido. Španěl zůstal věren své tradici, zase jednou kazil a posledním kolem o hodnotě 74 (+2) se připravil o možnost bojovat po osmi letech o další turnajový titul. Skončil na dělené osmé pozici (-9).
Tuto šanci měli naopak jiní a první, kdo ji ztratil, byl možná nejpřekvapivější účastník rozstřelu Mark Wiesberger. Rakušan je v Race To Dubai daleko od postupové šedesátky do finálového turnaje. Na pětiparové osmnácte, kterou pořadatelé vybrali pro rozhodnutí, musel po drivu dopovat, zahrál hned poprvé bogey a byl vyřazen.
Zbylí čtyři zapsali par a na odpaliště finálového pětiparu se vypravili znovu. Chyboval tentokrát Pablo Larrazábal. Čipoval z roughu a míč už už mířil do birdie, ale těsně objel jamku a Španěl nedokázal proměnit putt do paru – po bogey vypadl.
Když se Thomas Björn, George Coetzee a Mark Foster vypravili zahrát stejnou jamku potřetí, po vynikajících drivech si připravili birdie šance a všichni je prvním puttem proměnili. Vozíky odvezli celou trojici na stejné odpaliště počtvrté. Tentokrát vypadl Angličan, jemuž po odpalu nezbylo než se z roughu vyhrát na nejbližší fairway a ve snaze vše dohnat trefil rough třetí ranou znovu. Proti Fosterovu double bogey postavili oba konkurenti znovu birdie.
Popáté jamka o délce 533 yardů a potíže obou finalistů po zkažených drivech. Björn použil rescue a dokázal poslat balon na fairway blíž ke greenu. Coetzee použil ve vysoké trávě pouze chip na krátkou vzdálenost. Ačkoli Jihoafričan posléze trefil green šestkou železem, zamířil daleko od praporku. Naproti tomu Dán osmičkou umístil míč na metr k jamce. Coetzee zachránil par, ale Björnovo třetí birdie za sebou rozhodlo o všem.
Další pořadí: 15. Wood, Dyson (-6), 22. E. Molinari (-4), 31. A. Hansen (-2), 44. F. Molinari (E), 64. Montgomerie (+6).

Sobota – 3. kolo
Bude to velká bitva o návrat na výsluní. O vedení v turnaji se dělí dva muži a oba už osm let nezažili, co je to získat vítězství. Ke Španělovi Ignaciu Garridovi, který vedl už po druhém kole, se znovu přidal autor nejlepšího prvního kola, Angličan Mark Foster. Oba mají před finálovým kolem skóre -11 a náskok tří ran na pětici hráčů ne dělené třetí pozici. Jsou jimi Thomas Björn, Pablo Larrazábal, Peter Lawrie, Bernd Wiesberger a Anthony Kang.
Další pořadí: 13. Dyson (-6), 22. A. Hansen, Wood (-4), 29. E. Molinari (-3), 46. Jaidee (E), 58. F. Molinari (+2), 66. Montgomerie (+4).

Pátek – 2. kolo
Po delší době dal o sobě vědět Ignacio Garrido. Španěl, jenž se tu a tam objevuje na špici leaderboardů, je tam i po druhém kole, v němž zahrál 69 (-3) a dostal se na průběžné skóre osm ran pod par. Sice dvakrát zapsal bogey, ale udržel solidní vyrovnanost s úvodním kolem.
O druhé místo se s odstupem jednoho úderu dělí hned pětice golfistů. Výsledek dne – 66 (-6) – přinesl do klubovny Američan Anthony Kang, jenž se po mizerném začátku posunul z 55. místa až na současné deváté. Vítěz Czech Open z minulého týdne Oliver Fisher ve druhém kole zapsal 79 (+7) a bylo po nadějích na cut. 
Další pořadí: 2. Björn, Gagli, Ferrie, Peter Lawrie, Foster (-7), 7. Larrazábal (-6), 18. A. Hansen, Dyson (-3), 39. Montgomerie (-1), 51. E. Molinari, F. Molinari (E). Cutem neprošli: Davies, Rock, J.M. Singh, O. Fisher.

Čtvrtek – 1. kolo
K vynikajícímu výkonu se vzepjal další z méně známých Angličanů Mark Foster. Zahrál  66 ran (-6) a usadil se samostatně ve vedení. „Jsem rád, že se mi tak dařilo, protože za uplynulých šest týdnů jsem hrál jen jeden turnaj a cítil jsem se nenaplněný golfem,“ usmíval se muž, jenž v roce 2003 vyhrál Dunhill Championship. Byť se od té doby několikrát přiblížil dalšímu takovému úspěchu, vždy mu kousek chyběl. Jen o ránu horší skóre zapsali Španěl Ignacio Garrido a další z dlouhé řady tentokrát švédských golfistů Magnus A. Carlsson, oba se dělí o druhé místo.
Další pořadí: 4. Björn (-4), 16. Larrazábal, Montgomerie, F. Molinari (-2), 35. A. Hansen (-1), 65. E. Molinari (+2).

Turnaj se hraje v krásném prostředí Gleneagles resortu. Jedná se luxusní resort včetně tří špičkových hřišť. Celý resort se rozkládá na 850 acrech. Startovat bude čerstvý vítěz z Czech Open na Čeladné Oliver Fisher. Dále pak J. M. Singh, F. Zanotti, P. Lawrie, P. Larrazábal, Edoardo Molinari, R. Gonzalez, Chris Wood, Simon Dyson, Pablo Martin či Elliot a Lloyd Saltman.

Hraje se na hřišti Gleneagles Hotel s parem 72 a délkou 6 950 metrů.

Pro vítěze je přichystáno 266 tis. euro (6,5 mil. korun českých).

Odkazy: … The GleneaglesSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai


LPGA Tour – CN Canadian Women’s Open, Hillsdale Golf & Country Club, Montreal, Kanada
(25. – 28.8.2011, -6 hod.)

Neděle – finálové kolo
Dění na turnaji, kde se pořaí často měnilo, korunovala Brittany Lincicome. Američanka zahrála na závěr sice jen 70 ran, ale to stačilo k výhře, protože nejbližší konkurentky chybovaly. Japonka Ai Mijazato rychle sletěla z vedoucí pozice, má ve skórkartě dvě birdie, pět bogey a jedno double bogey. Vítězka dosáhla konečného skóre 13 ran pod par. Získala letos už svůj druhý turnajový titul. „To se mi v minulých letech nepodařilo, i proto je tohle vítězství skvělé. Přitom si nemyslím, že bych měla nějakou superformu,“ zářila Lincicome, která má ve sbírce už pět trofejí z LPGA Tour. „Pracovala jsem teď s psychologem a dostala jsem radu, abych nemyslela na to, kde bych se ráda viděla, co by se mohlo stát. A tohle byl takový den, který schopnost ovládat se dobře prověřil,“ prozradila vítězka.
O ránu za ní skončily na děleném druhém místě Stacy Lewis a Michelle Wie. Druhá jmenovaná loni v Kanadě zvítězila a na patnácté jamce byla ještě na stejné úrovni s vítězkou. Pak ale zahrála bogey a to ji stálo účast v případném play-off. „Stejně jsem ale hrdá na to, jak jsem hrála, spadlo mi tam docela hodně dlouhých puttů,“ našla pozitiva Wie. Americký den v sousední zemi završily Cristie Kerr a Angela Stanford, které se podělily o šestou příčku.
Další pořadí: 16. A. Mijazato (-7), 18. M. Mijazato, Creamer (-6), 23. Gustafson, Hedwall (-5), 29. Tseng, Nordqvist (-4), 35. Ch. Kim (-3),  40. Gulbis, Matthew (-2), 63.Davies (+3).

Sobota – 3. kolo
Američka Tiffany Joh, která je nováčkem LPGA Tour a hraje ještě i sérii pro talenty Futures Tour, zahrála bezchybné a zároveň nejlepší kolo, na které potřebovala pouze 65 ran. Je to její nejnižší skóre na zámořském ženském okruhu. Svých sedm birdie vměstnala mezi první a jedenáctou jamku a vyšvihla se na první místo k japonsko-americké dvojici Ai Mijazato, Michelle Wie. Všechny tři mají bilanci -12. Mijazato je se svou výkonností spokojená, zato někdejší teenagerovský zázrak Wie zaznamenala v uplynulém období propad. „Cítila jsem, že moje hra je lepší než co ukazují výsledky. Ještě na jedné věci v tréninku pracuju a snad si to brzy sedne dohromady,“ prozradila hráčka.
Na děleném 4. místě jsou Angela Standford, která nezopakovala své předešlá kola a došla pouze v paru, a Brittany Lincicome. Pokud tedy neuspěje Mijazato, zdá se, že finále bude americkou záležitostí.
Další pořadí: 6. Kerr (-10), 11. Matthew (-9), 13. Hedwall, Creamer, J. Shin (-8), 19. Gulbis, Nordqvist (-7), 25. Gustafson (-6), 27. Tseng (-5), 39. Ch. Kim, M. Mijazato (-3), 54. Davies (-2).

Pátek – 2. kolo
Z turnaje se stává velká bitva, protože Ai Mijazato sice zahrála další prvotřídní kolo za 68 ran, Ale Angela Stanfrod byla ještě lepší a díky 66 úderům se na ni dotáhla. Obě mají průběžné skóre -11 a náskok dvou ran před třetí Jihokorejkou Kim Sung-i. „Na začátku kola jsem sama na sebe moc tlačila. Tak jsem si sama se sebou promluvila, začala být uvolněnější a výsledek se dostavil,“ vysvětlila Mijazato. Začala sbírat birdie až na páté jamce a na patnácté jí pak uteklo jediné bogey, její první na turnaji. Japončina americká konkurentka je na tom navlas stejně, své bogey ovšem připsala na devítce. „Zase jsem se cítila dobře s putterem v ruce, což už se dlouho nestalo. Když vám jde tohle, je to ze všeho nejlepší,“ dodala Američanka.
Sandra Gal zahrála v pátek ránu nad par a se skóre +1 o dvě rány neprošla cutem. Jessica Korda se po mizerném čtvrtečním začátku naopak zlepšila, ale 69 ran znamená stejný konečný výsledek a konec nadějí na cut.
Další pořadí: 4. Gustafson, Lincicome, Creamer, Wie (-4), 20. Matthew, Hedwall (-5), 37. Gulbis, M. Mijazato (-3), 46. Tseng (-2), 63. Davies. Cutem neprošly: Gal, Korda, Thompson, Pettersen, Inkster.

Čtvrtek – 1. kolo
Jedna z největších favoritek Ai Mijazato z Japonska a méně známá Švédka Pernilla Lindberg se o vedení dělí se shodným skóre 65 ran (-7). Prvně jmenovaná má čistou skórkartu, zatímco druhá si pokazila jedním bogey, zato zapsala o birdie víc, tedy osm. „Dnes jsem měla dobré tempo švihu, dobrou kontrolu nad délkou želez a šlo mi patování, takže se není co divit takovému výsledku,“ pochválila se Mijazato. V superlativech mohla hovořit Lindberg, neboť dosáhla svého nejnižšího skóre na LPGA Tour a překonala ho hned o tři údery. jenže nehovořila. „Loni jsem byla nováčkem okruhu a vypadá to, že letos po sérii špatných výslekdů budu muset znovu do kvalifikace,“ připomněla své neradostné postavení v žebříčku.
Další pořadí: 3. Richdale (-6), 4. Stanford, Wie (-5), 9. Lincicome, Creamer, Gustafson (-4), 19.. M. Mijazato, Hedwall (-3) 41. Tseng, Matthew, Gulbis (-1), 63. Gal (E), 89. Pettersen (+1), 112. Davies, Thompson (+2), 137. Korda (+4).

Nejlepší hráčky světa se sjedou do Montrealu v Kanadě, kde budou bojovat o šek v hodnotě 337,500 tis. dolarů z celkové dotace 2,250 mil. dolarů. Loňská vítězka a 14. hráčka světa Michelle Wie nebude mít obhajobu lehkou. Konkurenci ji budou dělat světová jednička Yani Tseng a světová dvojka Suzann Pettersen, dále pak Cristie Kerr, Natalie Gulbis, Sandra Gal, sestry Ai a Mika Miyazato, Anna Nordqvist, Karrie Webb, Laura Davies, Brittani Lincicome. Startovat bude i Jessica Korda.

Hraje se na hřišti Hillsdale Golf & Country Club s parem 72 a délkou 6 040 metrů.

Dotace turnaje je 2,250 mil. dolarů (38,250 mil. korun českých) a vítězce připadne 337,5 tis. dolarů (5,7 mil. korun českých).

Odkazy: … Hillsdale Golf & Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček