Golf v zahraničí (18. – 21.8.2011)

22.08.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

PGA Tour – Wyndham Championship, Sedgefield Country Club, Greensboro, S. Karolína, USA
LPGA Tour – Safeway Classic, Pumpkin Ridge GC, Oregon, USA
Ladies European Tour – Scottish Open, Archerfield links, North Berwick, Velká Británie
EPD Tour – Pfaffing Classic, Pfaffing, Německo

PGA Tour – Wyndham Championship, Sedgefield Country Club, Greensboro, Severní Karolína, USA
(18. – 21.8.2011, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Webb Simpson dotáhl své úsilí do konce. Vyhrál se skóre 18 ran pod par, což je o tři údery lepší bilance než má druhý v pořadí, další Američan George McNeill. Ještě o jeden zpět je na samostatném třetím místě jiný z jejich krajanů Tommy Gainey.
Další pořadí: 4. Singh, Pettersson (-13), 9. Villegas, Furyk (-12), 12. Love III (-11), 17. Toms, Goosen (-10), 30. Appleby, Els (-8), 47. Harrington, Casey (-6), 64. Duval (-3), 66. Daly (-2).

Více …

Sobota – 3. kolo
Vedení převzal Webb Simpson, jehož skóre se den po dni kaskádovitě snižuje: 66, 65, 64. Američan už je na skóre -15, což je o dvě rány lepší než skóre, která má na druhém místě jeho krajan Tommy Gainey. Lídr  na tom nebyl až tak dobře ve chvíli, kdy byla hra přerušena pro špatné počasí. Jenže měl fantastický závěr. Na šesti jamkách před koncem zapsal čtyři birdie a eagle. „Na tomhle hřišti s vysokým roughem a členitými greeny spadne bogey hrozně lehce, proto jsem si říkal, že musím zůstat v klidu a birdie přijdou. Dočkal jsem se,“ komentoval svůj výkon. Konkurence dokazuje, že je to dobrý recept. V mínusu nejsou z hráčů, kteří prošli cutem, jen čtyři. Simpson si pochvaloval, že jeho série přišla v pravý čas. „Lépe na konci kola než na začátku, ale možná bude dobré, kdybych v neděli takhle začal,“ zasmál se hráč, jenž se pohybuje na předních místech FedEx Cupu a nemá starosti s tím, dostat se do play-off. Další hráči v top 10 průběžného pořadí jsou na hraně a o zachování své pozice bude hrát dělený šestý Ernie Els, jenž si lehce pohoršil a další pád leaderboardem si už dost dobře nemůže dovolit.
Další pořadí: 3. Pettersson, Mallinger (-12), 5. Summerhays (-11), 6. Goosen, Els (-10), 11. Casey, Furyk, Appleby (-9), 22. Villegas, Singh (-8), 62. Harrington (-4), 66. Daly (-3).

Pátek – 2. kolo
Možná to bude týden Tommyho Gaineyho. Američan, jenž se ve vedení ocitl po čtvrtku poměrně překvapivě, dokázal překvapit ještě víc. Po vynikajícím začátku se nezhoršil o tolik, aby první kolo bylo v jeho podání pouhou epizodou. Zhoršil se jen trochu, o dvě rány, a se skóre -12 si vytvořil v čele turnaje náskok tří ran. „Zkusil jsem zahrát tolik birdie, kolik jich zahrát šlo. O tom tahle hra je,“ uvedl lakonicky lídr. „Nesnažil jsem se v těch dvou dnech o nic a jediné, oč se budu snažit v následujících, je udržet si kvalitní hru.“
O druhé místo se dělí čtveřice hráčů. Webb Simpson patří k překvapením této sezony a útočí na první desítku ve FedEx Cupu. Jeho americký krajan Daniel Summerhays je typický Mr. Noname. Australan Stuart Appleby je stálicí golfového světa, i když na výraznější úspěch už delší čas čeká. A jméno Ernie Els hovoří za vše. Jihoafričan má mizernou sezonu, ostře kontrastující s úspěšnou loňskou, a tady by si výrazně pomohl.
Další pořadí: 6. Furyk, Casey, Goosen (-8), 19. Singh, Villegas (-6), 44. Toms, Duval (-4), 61. Daly, Harrington (-3). Cutem neprošli: Poulter, Cabrera, Kim, Stenson.

Čtvrtek – 1. kolo
Dva vynikající výkony dvou Američanů znamenají jejich společné vedení. Jeff Quinney zahrál mimo jiné sérii pěti birdie mezi 12. a 16. jamkou, chyboval až na osmnáctce. Tommy Gainey se bogey vyvaroval a ačkoli nenastřádal tolik birdie, vyšperkoval skórkartu eaglem na pětiparové pětce. Oba muži mají průběžné skóre 63 (-7). Quinney krotil nadšení: „Jediná šance, jak bych se mohl dostat do play-off, je tady vyhrát. Vždyť jsem letos odehrál jen jedenáct turnajů.“
Na samostatném třetím místě je o jednu ránu horší Stuart Appleby z Austrálie a po dlouhé době o sobě dal vědět také Angličan Paul Casey. Na dělené čtvrté pozici se s  ním sešlo hned devět dalších hráčů a někteří jsou to členové někdejší světové elity, jako například Ernie Els, Jim Furyk či Vijay Singh. Letos se jim tolik nedaří a Els za všechny přiznal: „Jediný důvod, proč jsem tady, je FedEx Cup. Chci postoupit dál.“ Po tomto turnaji bude v milionové soutěži, končící čtyřmi bohatě dotovanými turnaji, pokračovat pouze 125 golfistů.
Další pořadí: 14. Toms (-4), 26. Kim, Cabrera (-3), 67. Daly, Harrington, Poulter (-1).

Týden po posledním major turnaji této sezóny se dalo čekat, že si známí hráči chtějí odpočinout a nabrat síly. I přes to má turnaj má dobré obsazení. Účast v turnaji potvrdili na poslední chvíli Ernie Els a Retief Goosen. Dále pak se můžeme těšit na loňského vítěze Arjun Atwal, Jim Furyk, David Toms, Ian Poulter, Angel Cabrera, Anthony Kim, Paul Casey, John Daly, Rocco Mediate, Davis Love III či Vijay Singh.

Hraje se na hřišti Sedgefield Country Club s parem 70 o délce 6 520 metrů.

Dotace turnaje je 5,2 mil. dolarů (126 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 918 tis. dolarů (22,3 mil. korun českých) a získá 500 bodů do žebřičku FedEx Cupu.

Vysílací časy turnaje jsou zde.

Odkazy:Sedgefield Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček


LPGA Tour – Safeway Classic, Pumpkin Ridge GC, Oregon, USA
(19. – 21.8.2011, -9 hod.)

Neděle – finálové kolo
Bezchybným závěrem zvítězila Norka Suzann Pettersen. Nejprve zahrála skvělé kolo 64 ran (-7) a odčinila nezdar ze soboty, kdy připsala 84. Pak čekala, jak si s hřištěm poradí Korejka Čche Na-jun. Té se naopak nedařilo v neděli. Na předposlední jamce však zahrála birdie a vrátila se do čela, takže jí stačil závěrečný par. Jenže se dopustila bogey a konala se rozehrávka, neboť ona i Pettersen měly konečné skóre -6. Hned na první přidané jamce evropská golfistka rozhodla o své výhře a zisku prémie 225 tisíc dolarů. Stačil jí par, protože její asijská soupeřka na osmnáctce, vybrané pro play-off, zopakovala své osudné bogey.
„Při rozcvičování mě absolutně nenapadlo, že tady budu sedět,“ zářila vítězka na tiskové konferenci. „Je to takový bonus, protože jsem si doma udělala pětidenní dovolenou. Nečekala jsem to, ale beru,“ usmála se hořce při vzpomínce na tragédii z ostrova Utöya, k níž se přidalo nedávné úmrtí kamaráda při skoku padákem. „Věnuju tuhle výhru jemu, jeho rodině a malému synovi. Bylo to brutální léto,“ doplnila Pettersen. Díky druhému vítězství na LPGA Tour, jímž navázala na výhru z Ladies Irish Open ze začátku srpna, se dostala na druhé místo světového žebříčku za Tseng Ja-ni.
Další umístění: 4. Creamer (-4),  8. A. Mijazato (-1), 13. Tseng, Nordqvist, M. Mijazato (+1),  18. Lincicome (+2), 24. Gulbis, Gal, Inkster, McPherson (+3), 31. Thomspn (+4), 68. Wie (+9), 77. Ch. Kim (+11).

Sobota – 2. kolo
Ze dvou Korejek vydržela v čele Čche Na-jun. S pomocí kola za 69 ran snížila průběžné skóre na osm ran pod par. I další místa jsou obsazena samostatně. Druhá je Američanka Stacy Lewis se ztrátou tří ran a třetí o další dva údery zpět Japonka Mika Mijazato. Nejlepší výsledek dne 66 (-5) zahrála Louise Stahle ze Švédska. Pohoršila si Sandra Gal a po kole naplněném sedmi bogey a závěrečným double bogey klesla pod hranici cutu Jessica Korda.
Další pořadí: 4. Lincicome (-2), 7. Tseng, Creamer, Nordqvist (-1), 16. Pettersen (+1), 25. Thomspon, A. Mijazato (+2), 37. Inkster, McPherson (+3), 43. Ch. Kim (+4). 52. Wie, Gal (+5). Cutem neprošly: Davies, Stanford, Korda.

Pátek – 1. kolo
V čele se usadil korejský dvojblok. Nejlepší výsledek 65 ran (-6) zahrála Čche Na-jun, za ní na druhém místě je s odstupem dvou úderů její krajanka, jež si říká Grace Park. Německá hráčka českého původu Sandra Gal bojovala, ale ke čtyřem birdie přidala pět bogey a +1 stačí na dělené 26. místo. Čechoameričanka Jessica Korda má ve skórkartě birdie, dvě bogey a jedno double bogey, což dává dohromady +3 a dělenou 62. příčku.
Další pořadí: 3. Nordqvist (-3), 7. Pettersen (-2), 11. A. Mijazato (-1), 26. Gal, Creamer, Lincicome, M. Mijazato (+1), 46. Stanford (+2), 62. Korda, Wie, Thompson, Ch. Kim (+3).

Jeden z nejlépe obsazených turnajů sezóny. Startovní pole bude mít 29 hráček z Top 30. Loňská vítězka Ai Miyazato se těší na obhajobu prvenství. Konkurencí jí bude pětinásobná major vítězka a světová jednička Yani Tseng (letos vyhrál dva major turnaje), světová dvojka Cristie Kerr, Suzann Pettersen, Jiyan Shin, Brittany Lincicome, Natalie Gulbis, Michelle Wie, Karrie Webb, Jessica Korda, Sandra Gal a mladičká Alexis Thompson.

Hraje se v klubu Pumpkin Ridge GC na hřišti Ghost Creek s parem 72 a délkou 5 990 metrů.

Dotace turnaje je 1,5 mil. dolarů (25,6 mil. korun českých).

Odkazy:Pumpkin Ridge GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček

 

Ladies European Tour – Scottish Open, Archerfield links, North Berwick, Velká Británie
(18. – 20.8.2011, )

Sobota – finálové kolo
„Domácí paní“ Catriona Matthew dotáhla své vystoupení k naprosto drtivému vítězství o deset ran. Dalším vynikajícím kolem za 66 ran (-6) srazila své skóre na konečných -15. Na druhém místě vydržela Američanka Hannah Jun s bilancí -5. Výkon skotské golfistky však zastínil úplně vše. Matthew se sice dopustila jednoho bogey na čtvrté jamce, ale utopila ho v moři birdie (druhá a třetí, pátá až osmá jamka). Pak se stáhla do série parů, ale ještě na poslední jamce pozdravila diváky závěrečným birdie. „Je to trochu zvláštní,“ poznamenala k náskoku vítězka. „Musela jsem se soustředit a moc neodpočívat,“ vysvětlila obtížnost svého úkolu. Matthew potěšila domácí publikum, v němž – jak přiznala – spatřila spoustu známých tváří.
Další pořadí: 3. Afonso (-4), 4. Bennett (-3), 5. Zorzi (-2), 9. Reid (-1), 14. Brewerton (E), 16. Caudal (+1), 19. Luna (+2), 38. Parker (+6), 54. Kamasová (+15).

Pátek – 2. kolo
Na výkon, jaký předvedla Catriona Matthew, žádná konkurentka neměla. Skotská golfistka zahrála 65 ran (sedm pod par) a dostala se na průběžnou bilanci -9. To bylo mimo síly kterékoli další hráčky, druhá v pořadí Hannah Jun má skóre o čtyři rány horší. Američanka sice v pátek přesáhla o ránu par, ale pohodlně se udržela o dva údery před děleným třetím místem.
Další pořadí: 3.  Afonso, Simon (-3), 5. Zorzi (-2), 8. Reid, Brewerton (-1), 15. Caudal (E), 19. Luna (+1), 34. Parker (+4), 58. Kamasová (+11).

Čtvrtek – 1. kolo
V čele je Američanka Hannah Jun, která zahrála 66 ran (-6). Takřka nechybovala, zapsala šest birdie a výrazně předčila zbytek startovního pole.  Jihoafričanka Ashleigh Simon a Angličanka Rebecca Hudson na druhém místě na ni ztrácejí plné tři rány.
Další pořadí: 4. Matthew, Luna (-2), 12. Brewerton (E), 21. Caudal (+1), 41. Kamasová (+3), 48. Reid, Parker (+4).

Po 14 dnech se vrací LET do turnajového kolotoče. Startovat budou Rebecca Brewerton, Zuzana Kamašová,  Tara Davies, Melissa Reid, Rachel Jennings, Becky Brewerton či Diana Luna. Klára Spilková se tohoto turnaje neúčastní.

Hraje se na hřišti Archerfield – Fidra links s parem 72 a délkou 5.392 metrů.

Dotace turnaje je 220 tis. eur (5,4 mil. korun českých).

Odkazy: … Archerfield linksSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček

 

EPD Tour –  Pfaffing Classic, Pfaffing, Mnichov, Německo
(16. – 18.8.2011, bez časového posunu)

Čtvrtek – finálové kolo
Petr Nič potvrdil vyrovnanou výkonnost v paru a níž, zahrál 71 a s celkovým skóre -3 mu patří konečná dělená 36. pozice a s ní 325 eur. Petr Skopový zopakoval 73 ze středy a za even par a 45. místo bere 280 eur. Vyhrál německý golfista Maximilian Glauert s konečným výsledkem -15. Zároveň se posunul do čela finančního žebříčku. Letos nejlepší český hráč Marek Nový, jenž v tomto týdnu startuje na Czech Open v Čeladné, klesl na průběžnou devátou pozici.

Středa – 2. kolo
Cutem prošli z českých hráčů jen Petr Nič a Petr Skopový. V čelebyli Němec Maximilian Glauert se svým amatérským krajanem Sebastianem Kannlerem a Damianem Ulrichem ze ŠVýcarska (všichni -12).
Výsledky českých hráčů, kteří neprošli cutem: Ryba +1, Kučera +2, Stanislav a Lébl +3, Zedníček +13, Pleyer +22, Vávra +31.

Úterý – 1. kolo
Po prvním kole je v čele německý hráč Stephan Wolters (-8), který zahrál šest birdie a jeden eagle na 5-parové jamce. Nejlépe z českých hráčů zahrál Petr Skopový (-2), který se dělí o 25. místo.
Další pořadí českých hráčů: 34. Jakub Ryba (-1), 53. Lébl, Nič (E), 65. Jakub Stanislav (+1), 103. Pleyer (+8), 114. Vávra, Zedníček (+13)

Jan Ryba,  Petr Skopový, Ondřej Lébl, Petr Nič, Jakub Stanislav, Marek Pleyer, Luboš Vávra a Jan Zedníček. Osm českých profesionálů se účastní turnaje série EPD.

Turnaj se hraje s dotací 30 tis. euro (730 tis. korun českých).

Odkazy: …PfaffingHřiště na sat mapě … Order of Merit