Golf a turf se vracejí k tradici

08.05.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Koně na Darovanském dvoře

V daleké minulosti seděli muži s holemi a muži v sedlech »pod jednou střechou«. Golf a turf od nepaměti žily v symbióze, o čemž nakonec svědčí fakt, že první britské kluby nesly označení Golf & Country Club. Jak je to s tímto spojením v Česku v dnešní době? Vracíme se zpět k tradicím? O golfu na stáří uvažuje i žokej Josef Váňa.

V České republice se konají dostihy poblíž golfového hřiště v Mostě, či dokonce přímo na něm jako v Karlových Varech a Slušovicích. Mnohé golfové areály mají své stáje, jako je tomu v Malevilu, Mstěticích, Štiříně, Darové či Čeladné. Myšlenka na výstavbu drivingu na hipodromu ve Velké Chuchli vzala bohužel za své.

Jiří Trávníček, majitel úspěšné stáje a jeden z nejbohatších Čechů, si ve svém areálu ve Zhoři u Jihlavy nechal vybudovat šestijamkové golfové hřiště. „Měl jsem úraz a nemohl jezdit na koni. Golf byl skvělou alternativou,“ vysvětluje Trávníček. Díky tomu si golf vyzkoušel i dostihový trenér Roman Vítek a byl z něj doslova nadšen.

Hipodrom v Pardubicích se do povědomí hráčů zapsal pořádáním několika ročníků turnaje v extrémním golfu. To však není všechno. V oválu prý kdysi dávno fungoval driving range. Cvičnou louku jste údajně mohli najít u Hadího příkopu, jedné z překážek Velké Pardubické.

Staronový ředitel Zámku Štiřín Václav Hrubý je zkušeným golfistou, obdivovatelem koní a dostihového sportu. Je mu blízké spojení golfu a turfu, které podle jeho slov bylo v dřívějších dobách naprosto přirozené. „Oba sporty neměly za minulého režimu na růžích ustláno. O to více se nyní rozvíjejí a zajímá se o ně čím dál tím více spokojených lidí,“ myslí si Hrubý.

Vášnivým golfistou je anglický žokej Gary Hind, který občas jezdí ve Velké Chuchli. Důvodem je i česká manželka Markéta. Na pražském závodišti byl naopak spatřen zkušený golfový trenér David Carter. I on má českou manželku jménem Michaela.

Velmi příjemné spojení golfu a turfu nabízí pražský podnikatel František Hrubý. „Ideální neděli si představuji tak, že si dopoledne zahraji devět jamek na Štiříně a odpoledne strávím ve Velké Chuchli na dostizích. Rána jsou v zámeckém parku nádherná, atmosféra na oválu opojná,“ říká muž, který s golfem začal před patnácti lety.

Bývalý daviscupový kapitán Vladislav Šavrda je vášnivý golfista a milovník dostihů. „Dostihy a sázky jsou celé moje mládí,“ rozzářil se Šavrda, který na golf chodí většinou s kolegy Hřebcem, Šrejbrem nebo bratry Hlaváčky. „Vášeň jsem zdědil po tátovi, který v Chuchli nechyběl ani jednu neděli,“ dodal.

Známý žokej Josef Váňa, který je znám jako zanícený sportovec i v jiných disciplínách, o golfu nechtěl zprvu ani slyšet. „Na takový blbosti nemám čas,“ řekl důrazně, ale po chvíli přišel se smířlivější odpovědí: „Možná, až budu v důchodu. Je to přece hra dědků, ne?!“

.

Počet přečtení: 1 312
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Square 300 Golf.cz