Golf s lávovými kameny

28.11.2011 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Dělat head pro není nic neobvyklého, ale musím říct, že být head pro na úpatí jedné z nejaktivnější sopky v Evropě, Etny, musí být opravdu zajímavá zkušenost. Skotský profesionál Norman Johnstone, kterého jsem měla možnost potkat při příležitosti turnaje Sicillian Ladies Italian Open přímo na jeho hřišti mi odpověděl na pár mých zvědavých dotazů. Norman mi také prozradil pár zajímavých zážitků z úpatí sopky.

Pracuješ na slunné Sicílii, jak jsi k tomuto rozhodnutí došel a od kdy na ostrově působíš?

Jsem původem z Prestwicku ve Skotsku, kde se zrodilo i Open championship v roce 1860, je to takové golfové městečko.  Můj blízký kamarád kdysi pracoval na golfovém hřišti Il Picciolo, v roce 1997 jsem se s ním setkal a tehdy mi řekl, že hledají dalšího profesionála. Vzal jsem si tedy měsíc volna z práce v Glasgow a vydal se na Sicílii. Od té doby jsem tam zůstal a nyní je tomu 14 let, co jsem začal na Etně pracovat a hrát golf.

Nebojíš se trochu přeci jen, když nejen bydlíš, ale i pracuješ přímo na zrádné sopce?

Ano samozřejmě, někdy mě strach popadne, a to hlavně ze začátku, když jsem se přistěhoval. Nevěděl jsem, co mám od sopky čekat. Teď už si to dovedu lépe představit, mnoho jsem se toho naučil a zvykl jsem si.

Čím je pro tebe práce na hřišti Il Piciolo zajímavá?

Není mnoho hřišť, které by se nacházely přímo na sopce. Když jsem přijel na Sicílii, vulkán zrovna soptil, místní mi ale vysvětlili, že je to věc zcela běžná záležitost od plynu až po lávu, je to takový cyklus.

Každý den se na sopku dívám, a musím říct, že za posledních deset let změnila svůj tvar, má pět nových kráterů na vrcholu, který leží ve výšce 3300 metrů nad mořem. Experti ale tvrdí, že Etna stále roste a má podle nich dosáhnout až pěti tisíc metrů.

Co je tedy pravou hrozbou sopky?

Zajímavé je, že pravou hrozbou nejsou sopečné exploze ale Etna sama. Předpověď zní, že má dojít ke kolapsu. Až k němu dojde, doufám, že tam zrovna nebudu.

A teď z té lehčí stránky, máš nějaké vtipné vzpomínky na Etnu?

Například v době konání turnaje Ladies European Tour za mnou chodily vyděšené hráčky, že sopka hřmí a že se bojí hrát. Ptaly se mě na podrobné otázky ohledně toho, jak sopka funguje a tak. Musel jsem si tedy vždy večer sednout a trochu studovat vulkanologii, abych nebyl před hráčkami světového formátu za hlupáka.

Jak bys charakterizoval hřiště?

Je hodně kopcovité a velmi úzké, je zde také hodně kamení, které někdy může způsobit potíže při švihu. Hřiště je velkou výzvou pro všechny, je to ale opravdu zábavné, protože musíte hodně předvídat a přemýšlet.

A co tvůj rekord hřiště?

První devítku jsem hrál nejlépe na 28 ran a celou osmnáctku dohromady 7 ran pod par. Na každé jamce se dá zahrát birdie, ale také double bogey, a pokud začne foukat, tak je s člověkem amen.

Letošní Italian Ladies Open vyhrála Christina Kim, kdy se vlastně na hřišti začal turnaj konat?

Poprvé se hrál v roce 1995 a vyhrála ho tehdy Denice Booker. Například v roce 1997 tu zazářila Laura Davies.

A jak vidíš své plány do budoucna?

Il Picciolo Golf Club mám moc rád a doufám, že zde budu moci zůstat co nejdéle. Život Sicilanů mi je blízký a našel jsem se tu. Je tu krásné slunné počasí a nesmím zapomenout na místní jídlo.


Aneta Zárubová