Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Golf pod stínem Etny

10.11.2011 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Golfové hřiště Il Picciolo nabízí celoroční golf s výhledem na vulkán z každého greenu a odpaliště. Vlastník golfového rezortu, Salvatore Leonardi vysvětlil, že původně byla Sicílie známá hlavně pro svou produkci vypraných potravin, jako jsou ořech, vína, olivy a různé druhy ovoce. Zemědělství ale prošlo sérií těžkých časů a lidé museli zkusit i něco jiného.

To něco jiného, co Salvatore a jeho rodina zkusili, aby si zachovali své živobytí a pozemky, byl golf. Na rameni sopky Etna, poblíž míst, kde je ještě vidět černá láva a městečka Linguaglossa, vytvořili první golfové hřiště na Sicílii, pojmenovali ho po svém statku, Il Picciolo (v překladu datel).

Měli v plánu vytvořit klub s 500 členy z oblasti Catanie, sicilského druhého největšího města. Položení města Linguaglossa, které se nachází v nadmořské výšce 609 metrů, již není tolik zasaženo letními vedry a teplota je přes léto na hraní velmi příjemná. Neustávající vítr pak dodává golfu trochu vzrušení. Na majestátný vulkán je vidět téměř odkudkoliv.

Plán s klubem rodině Salvatora ale nevyšel, jelikož v okolí není tolik golfistů a klub má nyní pouze 170 členů. Museli se tedy přizpůsobit a vybudovali k hřišti i hotel s restaurací, aby přilákali turisty. V říjnu se na tomto úžasném hřišti hrál i turnaj Sicillian Ladies Italian Open série Ladies European Tour, kterého se zúčastnila i Klára Spilková.

Na třetí kolo turnaje se probudila i sopka, která začala vydávat zvuky, podobné hromu. Golfistky byly ale ubezpečeny, že rány, které sopka vydává, jsou běžným jevem. Sopka každý den mění svou tvář, někdy okolo sebe vytvoří husté oblaky páry, někdy nasněží, pak zase není vidět a jindy chrlí lávu, kterou lze pozorovat i z hřiště. Některé hráčky se během turnaje vydaly i na průzkum sopky, do míst, kde teče červená láva.

Na hřišti působí skotský profesionál Norman Johnston, který se na Sicílii přestěhoval před necelými deseti lety. Byl právě v posteli, když se v říjnu 2002 otevřelo 15 kráterů a po severním svahu Etny se dolů směrem k vesnici Linguaglossa valily řeky lávy, které ničily vše, co jim přišlo do cesty. Golfovému hřišti a vesnici se ale nakonec vyhnuly. Norman dodává, že před erupcemi jsou vždy citelná zemětřesení. Odborníci se domnívají, že pozice vesnice a hřiště je vzhledem  na stav sopky bezpečná, navíc je vše pod pečlivým dohledem a erupce lze předpovídat.


Aneta Zárubová