Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Golf je vlastně život

13.12.2012 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Četla jsem už snad stokrát, jak vás toho golf může naučit hodně o vás samotných a také ostatních. Golf je také často přirovnáván k situacím, kterým čelíme v běžném životě. Někdo tvrdí, že obejít celou osmnáctku je jako prožít si jeden život a něco pravdy a podobnosti na tom opravdu je. Jdete s různými lidmi, někdy máte pocit, že by bylo nejlepší, je někde něčím klepnout, jindy si naopak vytvoříte skvělá přátelství. Jsou chvíle, kdy chcete přestat hrát (žít), protože vám nic nejde, ale najednou se stane zázrak a přijde „onen“ shot snů. Ten váš život zase nastartuje.

Někdy jste unavení, někdy zase nabití energií, když se na hru pohlíží takto, opravdu v ní je možné najít podobnosti s běžným životem mimo hřiště. Říká se také, že nejlepší místo na druhé nebo třetí rande je golfové hřiště, po jedné osmnáctce budete jistě vědět, jestli chcete s druhou osobou ve vašem flightu žít, či ne. O svých spoluhráčích, ať už je to kdokoliv, na golfu hodně zjistíte. Podvádí, co se skóre týče, pomohou vám s hledáním vašeho míče, nebo vás podporují?

Nikdy jsem ale ještě neslyšela o člověku, který by v článku vysvětloval, jak mu golf pomohl, když se dozvěděl, že umírá. Nedávno se mi takový článek dostal pod ruce, sedmačtyřicetiletý Lee Sapira v něm vyprávěl, jak se dozvěděl, že má rozvinuté stádium rakoviny. Lékaři mu zkrátka řekli, že už mu nepomůže ani chemoterapie. V článku rozebírá své golfové začátky, když mu bylo sedmadvacet. Tehdy se prý nedovedl ovládat, když dal špatný úder. Za pár let hraní se ale takovým úderům začal smát a soustředil se místo toho na další úder. Nakonec se mu podařilo díky svému novému přístupu dosáhnout na hcp 5.

Nyní je v nelehké situaci, ale nepropadá depresi, tvrdí, že je osvobozen od sebelítosti právě díky létům, kdy hrál špatně. Naučil se, že ztrácet energii nad věcmi, které již nejdou ovlivnit, je úplně zbytečné a kontraproduktivní. Místo toho se soustředí na další krok, který ještě ovlivnit může. Sama za sebe mohu říci, že slovo „kdyby“ nadužívám snad ve všech aspektech mého života a příběh Leeho, mě v tomto smyslu hodně ovlivnil. Jak by se tento můj postoj asi změnil, kdyby mi zbýval přesně vyměřený čas? Proč bych se vlastně měla zabývat věcmi, které nemohu ovlivnit, i když nevím, kolik mi zbývá času? Lee se tak díky svému přístupu může zaměřit na to, aby byl zbytek jeho života naplňující a pozitivní. Hluboce ho obdivuji.

Aneta Zárubová