Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

GOLF EUROPE 2002

08.10.2002 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

Krátké ohlédnutí za výstavou Golf Europe 2002, která proběhla minulý týden v mnichovském Trade Centre. K vidění bylo mnoho novinek avšak sama výstava trpěla nedostatkem návštěvníků.

Začátek posledního čtvrtletí je již tradičně ve znamení mnichovského golfového veletrhu – Golf Europe 2002. Díky letošnímu Ryder Cupu se musel trochu pozměnit i termín konání. Druhou změnou na programu letošního Golf Europe 2002 byla změna místa z menší veletržní haly M,O,C do větší, modernější, ale také prázdnější New Munich Trade Fair Centre. Tyto dva faktory se obecně uvádějí jako největší nepřítelé návštěvnosti letošního veletrhu. I přes svou menší návštěvnost si však Golf Europe 2002 zanechal svůj lesk a gloriolu. Pořád je to první možnost na starém kontinentu, kde je pro výrobce možno představit novinky na další sezonu. A ti toho využívají.
Firma TaylorMade dominuje současnému golfovému trhu především v oblasti driverů, fervejových dřev a želez. Na tom má lví podíl nesmírně úspěšná série „300“, která má své nástupce v přicházející „500“ sérii. Avšak ještě ani neoschnul inkoust na nových reklamních materiálech o těchto nových driverech a firma Taylor Made už přichází s dalšími novinkami: v první řadě je to driver, který by měl být k dispozici všem rekreačním golfistům. Jméno si „tayloři“ půjčili od „kultovního“ výrobku z nedávné minulosti – Burner. Tento noý driver se tedy bude jmenovat BurneR 860. Číslo 860 neoznačuje objem hlavy (:-)), ale COR – tedy koeficient odrazu či „trampolínový efekt“.

Pro všechny, kterým již železa série 300 nestačí připravuje TaylorMade novou řadu – a také hned ve třech provedeních: RAC OS, RAC LT a RAC MB. Jen pro vysvětlení: OS znamená „oversize“, LT „low trajectory“ a MB „muscle back“. Jak již z názvů vyplývá budou železa OS určena především pro vyšší hendikepy, LT pro lepší hráče a MB pro jednomístné hendikepy a profesionály.
Také Callaway přivádí na pulty golfovým prodejen nové hole. Po úspěšných X-14 přichází vylepšené X-16. Řada X-14 bude v portfoliu zůstávat pouze v provedení na ocelových šaftech.
Módní novinkou se stávají wedge s reznoucím povrchem – tedy něco, co se například u Clevelandu objevuje již drahnou dobu. Nicméně nyní přicházejí takovéto wedge do módy a je po nich velká poptávka. Takže mimo Taylor a Cleveland se začínají objevovat i v nabídce dalších firem.

Callaway přichází na trh také s novým driverem – Great Big Bertha II (a ve verzi II+). Vzhledem k rozdílným přístupům dvou federací – americké a evropské – se i výrobci musí přizpůsobit rozdílným standardům. Jeden (evropský) povoluje koeficient COR v neomezené výši, druhý (americký) ho omezuje a nedovoluje hrát na úpravu hendikepu s takovýmito holemi, resp. drivery. Proto Callaway uvádí na trh dvě verze populární Big Berthy – II a II+. První je určena pro americký a druhá pro evropský a asijský trh. Obě vládnoucí federace se domluvily, že od roku 2008 se tyto rozdílné normy sjednotí a bude platit jednotný přístup – COR pouze ve výši 0,830.
Na poli míčů vládne stále Titleist, který na letošním mnichovském veletrhu měl také nepřehlédnutelný stánek. Novinky však nejspíše schovává až na orlandské Show, které se bude konat na konci ledna příštího roku. To Callaway i Maxfli přichází s novými míčky již teď. Callaway představil novou řadu „levných“ míčů – Warbird, kdežto Maxfli (již pod křídly adidas Corp.) se představuje hned se třemi modely – M3, A3 a D TEC.

Překvapením pro mnohé byla neúčast firmy Ping na letošním Golf Europe. Avšak již letos v lednu se firma nechala slyšet, že opustí výstavní plochy jak v Americe tak v Evropě a tudíž bude chybět i na nadcházejícím Golf Show v Orlandu, které se uskuteční od 23. do 26. ledna 2003.
Pokud bych měl v závěru zhodnotit letošní veletrh tak bych řekl, že přinesl několik zajímavých novinek, ale negativně spíše působil malý počet návštěvníků i vystavovatelů. Nemyslím si, že by to byl trend, kterým se golfový průmysl v Evropě ubírá a proto je na škodu výstavy samotné, že kolidovala s termínem významné golfové události – Ryder Cupu. Doufejme jen, že v příštím roce bude účast hojnější a to jak ze strany vystavovatelů tak i návštěvníků.
[Gallery not found]