Golf bez fitness je naivní představou

24.04.2012 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A


Když chcete brát golf vážně, měli byste se přes zimu věnovat fyzické přípravě, abyste na jaře na osmnáctce nezkolabovali. Realitou ale je, že jen opravdu málokdo z nás přes zimu pravidelně cvičí. Je tu ale jaro, a pokud jsou vaše svaly ochablé, riskujete, že budete muset sezónu ukončit předčasně, kvůli nějakému zranění. Těch je celý seznam a většina z nich vzniká právě nepřipraveností těla na jednostranný pohyb při švihu.

Švih sám o sobě není úplně nepřirozeným pohybem, ale bohužel často není prováděn správně. Nejhorší jsou pro tělo trhané pohyby. Je poměrně jednoduché nepříjemnostem předejít, a to pravidelným cvičením, které nám ještě pak pomůže i ve zdokonalení švihu. Mnoho lidí propadá panice, že neví jak začít, to je ale jen další z mnoha výmluv. Existuje značné množství příruček o cvičení speciálně pro golfisty a nyní se v Čechách otevřelo i první fitness Grega Normana, Normans Fitness. Takže na výmluvy typu, ale my tu žádné golfové fitko nemáme, můžete zapomenout.

Legendární hráč Greg Norman, který byl v 80. a 90. letech minulého století po dlouhou dobu světovou jedničkou, jeho cvičební stroje Cybex Greg Norman, které sám navrhoval, už máme i u nás. O tom, jak se podařilo dostat fitness Grega Normana do Čech a co trápí české golfisty, jsem si povídala se zakladatelem Norman Fitness v Praze, Oldřichem Rekem.

Bylo těžké získat licenci od Grega Normana?
Cesta to byla trnitá, myšlenka golfového fitnessu se zrodila přibližně před pěti lety, když jsem začínal spolupracovat s Akademií Skopový jako kondiční trenér. Mnohokrát, když jsme oslovili Ameriku, tak to vždy ztroskotalo buď na prostoru, nebo na financích. Spolupráci s Amerikou jsme ale neukončili, a jakmile jsme měli peníze a prostory na Smíchově, nabralo vše rychlý spád. Přes Cybex a Golf Institut jsme se dostali právě ke Gregu Normanovi. Asi nás odměnili za vytrvalost.

Jaký je podle tebe největší problém golfistů z pohledu fitness trenéra?
Většinou mají problémy hlavně s různými svalovými nerovnostmi, oproti třeba fotbalistům a hokejistům, mají o něco slabší nohy a vršek bývá často stažený, zablokovaný. Každý hráč je jiný, ale převládají u nich spíše špatné návyky držení těla, jako shrbená záda a tak dále. Tak jako u ostatních sportovců jsou ty problémy podobné, například, zkrácené zadní strany stehen nebo oslabené fixátory lopatek. Nyní si hráči ale uvědomují, že posilovna je ke golfu nutná a není to jen dobrý doplněk. V profesionálním golfu je 30-40% hry fyzická kondice.

S jakou prosbou k vám do fitka chodí lidé nejčastěji?
Amatérští golfisté často přichází s tím, aby je na osmnáctce nebolely nohy a s celkovým zlepšením kondice. Profesionálové pak přicházejí s konkrétnějším problémem. To se pak snažím konzultovat s jeho golfovým trenérem. Povedlo se nám společně s Golfovou Akademií Skopový vytvořit speciální aplikaci, která propojuje trenéry golfu a fitness, aby příprava golfistů byla komplexní a vzájemně se jednotlivé složky propojovaly a doplňovaly.  Je to jakási zrychlená forma komunikace mezi trenéry a samotný hráč se nemusí o nic starat. Například se můžu podívat i na jeho švih, kde je zakresleno tužkou od trenéra, co je potřeba zlepšit, podle toho se pak volí vhodné cviky. Je to unikátní program a jeho výhodou je rychlost.

V čem spočívá výhoda cvičení s kladkami?
Díky systému kladek se posilují všechny svalové skupiny využívané při švihu, včetně těch, o kterých ani nevíte. Program je kromě posilovacích cviků zaměřen také na prevenci proti zraněním a problémy se zády, rameny, lokty či zápěstími. Ze začátku je určitě vhodné se obrátit na profesionálního trenéra, který vás naučí, jak se na jednotlivých speciálně zaměřených strojích na golfový švih, cvičí. Jakmile se vše naučíte, je to jen otázka rutiny. Je to tedy vhodné i pro lidi, kteří rehabilitují. Nejmenší váha je 10 kilogramů a tím jak je to převodováno přes dalších 9 kladek, tak je to velmi nepatrné a dobré pro začátečníky.

Aneta Zárubová