Gleneagles: nejen golfový luxus

23.09.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Gleneagles Hotel

Až dosud bylo jen jedno skotské hřiště, kde se hrál Ryder Cup. V roce 1973 se na straně hostitelů poprvé k hráčům Velké Británie připojilo také Irsko, a to v osobě Christyho Connora. Ačkoli Jack Nicklaus a Arnold Palmer prohráli v zámořské sestavě úvodní čtvrteční fourball a po polovině pátečního programu domácí vedli o tři body, na konci soboty po závěrečných singlech se radovaly USA.

Bylo to v Muirfieldu a slavná soutěž se na skotskou půdu vrací teprve podruhé, po jedenačtyřiceti letech. Je to příhodné i proto, že Gleneagles slaví 90. výročí založení a třikrát po sobě získalo cenu Ultra udělovanou experty deníku The Telegraph nejlepším a nejluxusnějším turistickým destinacím v různých kategoriích.

Dějiště nadcházejícího klání není zdaleka jen jedno hřiště. Areál disponuje třiašedesáti jamkami a sídlí tu skotská PGA National Golf Academy. Včetně devítky Wee Course (par 27) jsou tu osmnáctky King´s Course (par 71), Queen´s Course (par 68) a PGA Centenary Course (par 73), a právě tam se upírají zraky golfových fanoušků.

Svou kvalitu prokázal resort zejména službami. Gleneagles hotel disponuje 250 pokoji, 25 apartmá a čtyřmi restauracemi. Je tu tisíc parkovacích míst a vlastníkem je společnost Diageo, distributor alkoholických nápojů populárních značek (například vodka Smirnoff, whisky Johnnie Walker, likér Baileys, pivo Guiness).

Hrálo se tu patnáct ročníků turnaje European Tour, v posledních letech pod názvem Johnnie Walker Championship at Gleneagles. Letos má jeho pořádání kvůli Ryder Cupu přestávku. Mezi lety 1987 a 1994 tu našlo domov Scottish Open, dějištěm bylo King´s Course, kde se hrál golf už v roce 1919, pět let před založením hotelu.

Vedlejší Monarch’s Course nebylo tak populární, dokud ho majitelé nedali k redesignu k dispozici právě Nicklausovi. „Byl to ten nejkrásnější kus krajiny, v jakém jsem kdy pracoval,“ složila americká legenda poklonu skotské přírodě. Od otevření v roce 1994 se hřiště přejmenovalo na PGA Centenary Course a před třemi lety prošlo další modernizací.

Klubovna překvapí stylem. Není typická pro britský sever, připomíná francouzský zámek a říkalo se jí údolní palác. Platí tu pochopitelně jistý režim pohybu a v době konání rydercupových mačů je z bezpečnostních i organizačních důvodů víceméně nemožné v klidu obdivovat majestátnost místa a soulad staveb s reliéfem místa.

Zato budou k obdivu výkony hráčů. A když jsme ve Skotsku, připomeňme si věhlas zdejších fanoušků. Jsou ryční, věrní a slušní, což je ta nejúžasnější kombinace, jakou si podporovaný sportovec může přát. Irský kapitán Paul McGinley jim navíc udělal radost, když do svého výběru na divokou kartu pozval i Stephena Gallachera, jediného domácího hráče z dvanáctky.

Znalcům a historikům jeho jméno ihned připomene právě rok 1973 a první skotský Ryder Cup. V Muirfieldu totiž startoval Bernard Gallacher, desetinásobný vítěz turnajů European Tour a Stephenův strýc. Před jedenačtyřiceti lety měl bilanci dvou vítězství a dvou proher, ale mrzelo ho, že body nezískal ani v jednom ze dvou singlů. Po změně formátu dostane synovec ve dvouhře šanci jen jednou, i tak ale může v Gleneagles zavelet k rodinné odplatě.

.