Vyhraje García major na greenu?

05.08.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Sergio Garcia

Fantastické výkony mnoha hráčů na Bridgestone Invitational korunoval ve druhém kole Sergio García. Španěl zahrál druhou devítku za 27 úderů a spolu s koncem úvodní devítky dosáhl jedenácti jednoputtů za sebou. V historii golfu jen pár lidí během jednoho dne hrálo na greenu lépe. Čtyřiatřicetiletý profesionál má na kontě dvě druhá místa z uplynulých dvou startů a teď ho čeká PGA Championship. Major je pro něj velkou výzvou.

García v pátek předváděl nejlepší golf kariéry a vyrovnal rekord South Course ve Firestone Golf Clubu v Ohiu, který držel výkonem 61 úderů Tiger Woods z let 2000 a 2013. Především díky druhé devítce, kterou zvládl za 27 úderů, tedy osm pod par. Na hřišti, kde jsou pouze dva pary 5.

Nejlepší devítka historie golfu to ale není. Corey Pavin na US Bank Championship 2006 v Milwaukee (par 34) dokázal v úvodním kole na první devítce zahrát těžko překonatelných 26 úderů (-8). Dalších osm profesionálů zahrálo devítku na PGA Tour za 27 úderů. Naposledy to před Sergiem dokázal Paul Casey na letošním Byron Nelson Championship.

García nyní dokonce zahrál sedm birdie po sobě, konkrétně od dvanácté po poslední jamku. Na nejlepší výkon Marka Calcavecchii by ale potřeboval ještě jeden vydařený úder (předtím Sergio skóroval na desítce). Jmenovaná americká legenda na RBC Canadian Open 2009 předvedla řadu devíti birdie.

Španěl v minulém týdnu netěžil jen ze skvělé hry v poli. Naopak. Mnoho birdie zahrál po velmi dlouhých a obtížných úderech na greenu. Šlo zřejmě o nejlepší patovací výkon v historii golfu. Sergiovi tam prostě spadlo všechno. Od osmé po poslední jamku druhéjo kola předvedl užaslým divákům 11 jednoputtů.

„Skoro každou ránu jsem zahrál, jak jsem potřeboval. Viděl jsem správné dráhy všech puttů,“ liboval si García a pokorně dodal: „Něco podobného se může podařit jen jednou za čas.“ Na druhé devítce zahrál pouze devět puttů, ani to však není na PGA Tour rekord. Stan Utley na první devítce druhého kola Air Canada Championship 2002 do statistik zapsal jen šest puttů, ale to díky dvěma chipům a jednomu úderu z bunkeru přímo do jamky.

García má fantastickou letní formu. Byl druhý na Open Championship a nyní ho opět porazila jen staronová světová jednička Rory McIlroy. Nabízí se otázka, zda Španěl konečně vyhraje major. Takový úspěch mu v bohaté sbírce schází. Dvakrát byl druhý na Open Championship a PGA Championship, na US Open skončil nejlépe třetí a na Masters čtvrtý.

Je tu ještě jeden argument, který víru ve vítězství na nadcházejícím PGA Championship podporuje. Španělovi je 34 let, tedy má věk, ve kterém získal vytoužený první major jiný velký čekatel Phil Mickelson. Ten vyhrál Masters dva měsíce před 34. narozeninami a potom získal další čtyři turnaje Grand Slamu.

Už od čtvrtka na závěrečném majoru sezony v americké Valhalle se ukáže, jestli se historie bude opakovat. García patří s McIlroyem k největším favoritům. Nesmí však opakovat výkon z nedělního finálového kola na Bridgestone, kde se nechal převálcovat McIlroyem. Mohlo by se mu to povést právě dobrým patováním, je v něm opravdu hodně dobrý.

.

.