Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

EUROTEL PGAC OPEN GOLF TOUR 2002 – FINÁLE

23.09.2002 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Podzimní počasí rámovalo finálový turnaj profesionální golfové túry, který se odehrával ve dnech 21.-23.9.2002 v Mariánských Lázních. Naštěstí se nenaplnily špatné prognózy meteorologů, takže aspoň sobota a převážná většina nedělního kola proběhly bez vážnějších problémů se srážkami v jakémkoliv skupenství a slibovaný déšť se nedostavil. Rozdíl mezi ostatními turnaji série byl (jako každoročně) zásadní ve dvou základních rysech. Tím prvním je počet kol. Místo modelu sobota PRO-AM, neděle první kolo, pondělí druhé kolo, se hrálo finále na tři soutěžní kola. Aby toto vypětí bylo kompenzováno, narostly finanční odměny
Start jako z partesu
měl v sobotu do této chvíle sedmý hráč celkového pořadí, Jiří Němeček. Nejlepším výsledkem v jednom kole letošního ročníku Eurotel PGAC Open Golf Tour utekl ostatním pronásledovatelům hned o šest ran. A jakou mělo jeho kolo hodnotu? Ve velmi chladném počasí, na vlhkých férvejích a rychlých grýnech se po souboji s osmnácti jamkami zastavil jeho součet na šedesáti šesti ranách, tzn. na výsledku, který je roven šesti úderům pod normou hřiště! Jeho výsledek všichni zúčastnění komentovali s výrazným respektem a uznáním. Druhé místo držel Miroslav Janda: „Nemuselo to takhle dobře dopadnout! Na dvanáctce jsem dal aut, potom jsem zahrál míč, který nebyl za hranicemi hřiště zcela jednoznačně a třetí, provizorní míč, jsme potom nemohli najít. Přivolaný rozhodčí nechal druhý míč ve hře, takže jsem se nemusel vracet na odpaliště, odkud bych hrál sedmou ránu. Na paru pět by to byl asi trošku konec iluzím…“ Mirek Janda dokázal nakonec udržet svůj výsledek v paru hřiště. Na třetím místě se s výsledkem jedné rány nad par objevila trojice Martin Bauer, Štěpán Slezák a Luboš Štika.
Míchání pořadím
by mohla mít v rodném listě neděle. Co to konkrétně znamenalo? Martin Měch, Luboš Štika a Jiří Němeček si vykoledovali titul „propadák dne“. Všichni tři se dokázali zhoršit proti sobotě o celých deset ran. Zatímco vedoucí Němeček první místo (byť o jedinou ránu) udržel, Štikových 83 znamenalo propad o dvanáct pozic a 86 ran pohodilo Měcha až do závěrečných partií výsledkové listiny. Hřiště v neděli muselo sklonit svoji hlavu před dalším vynikajícím výsledkem. Tři rány pod par se objevily na on-line displejích firmy Blue Green po dohrání nedělního kola u jména Jiřího Zavázala seniora. V praxi to znamenalo, že se posunul o jednu ránu za vedoucího Němečka a o čtyři rány před Mirka Jandu. A kde jsou finalisté loňského ročníku? Na celkovém vítězi Eurotel PGAC Open Tour 2001 Karlu Skopovém juniorovi se zřejmě podepisuje fakt, že po ztrátě sponzora musí místo trénování sebe sama věnovat většinu času klientele na driving range. Výsledkem bylo po neděli osmé místo a ztráta deseti úderů na místo první. Jirka Janda komentoval svůj urputný boj slovy: „Trápím se…“ Jeho dělená devatenáctá pozice (spolu s Jiřím Seifertem a Michaelem Newelem) byla pro něj velkým utrpením. Prognózy na vítěze byly před závěrečným letošním kolem jasné. Němeček, Zavázal, Míra Janda. Za určitých okolností pak ještě celkově vedoucí hráč túry Petr Mrůzek. Dojde znovu na play-off, jako v Karlových Varech?
Drama se nekonalo
V pondělí se na poslední kolo letošní sezóny počasí rozhodně neusmívalo. Ale protože opět dešťové kapky zůstaly vysoko v mracích, odehrálo všech dvanáct flightů osmnáct jamek za dvou mírných přeháněk v regulérních podmínkách. Jiří Němeček dokázal dotáhnout padesát čtyři jamek finále Eurotel PGAC Open Golf Tour do vítězného konce. Jedna rána nad parem hřiště a celkový součet 215 ran bylo o dvě rány lépe než Jiří Zavázal senior. Ten v pondělí zahrál 74. Jirka Němeček zahrál bogey na osmnácté jamce, když první putt z nějakých třiceti metrů přehrál až na protilehlý forgrýn. Jirkovi Zavázalovi se zase například nevydařila druhá rána na jamce číslo dvanáct. Fervejové dřevo, které mělo původně atakovat grýn, zvedlo míč jen necelý metr nad fervej. Odstup dalších dvou úderů od Zavázala a celkový součet 219 ran po třech kolech měl na kontě Miroslav Janda. Uzavřel sezónu kolem v paru hřiště a bral odměnu za místo třetí. Petra Mrůzka potrápila první devítka. Byl po sedmi jamkách čtyři rány nad par. Solidní závěr už vylepšení nepřinesl a tak klesl ze čtvrtého místa na šesté. Místo něj se na čtvrtém místě objevilo jméno Robert Schovánek. Velice dobře hrající nováček túry byl po deseti jamkách tři rány pod parem. Jeho vynikající skóre však hodně pokazila jamka číslo čtrnáct. Drajv skončil na kraji lesa. První pokus prostřelit míč skrz stromy na grýn ztroskotal na posledním stromu v řadě. Míč se pak bohužel vrátil zpátky, téměř přesně na původní místo, ze kterého Robert hrál. Další rána, už třetí, opět narazila na poslední strom, ale tentokrát se odstěhovala víc doprava. Následná příhra a jeden, ne právě lehký putt, znamenal double bogey. Spolu s bogey na jedenáctce a berdíkem na patnáctce to nakonec dalo vynikajících 71 a nejlepší číslo dne. Výborné páté místo neudržel Martin Bauer, když jeho 82 stačilo v konečném součtu na místo třinácté. V paru dokázali jít ještě Michael Newel a Karel Skopový junior, který měl nekonečnou smůlu při puttování. Míče s železnou pravidelností objížděly kraje jamek…
A jak celkově?
Loňský vítěz, Karel Skopový junior, si připsal na konto v Mariánských Lázních 16000,- Kč a dosáhnul na čtvrté místo v túře. Po předchozích letech je to pro něj možná zklamání. Jiří Zavázal senior díky druhému místu dokázal v celkovém hodnocení túry obsadit místo třetí. Petr Mrůzek podlehnul ve finiši. Nepovedený finálový turnaj ho stál korunu krále českých golfových profesionálů a musí se pro letošní rok smířit se stříbrnou medailí. A kdo usednul po finálovém turnaji Eurotel PGAC Open Golf Tour 2002 na pomyslný trůn? Díky skvělému závěru sezóny a hlavně díky vítězství ve finále to nemohl být nikdo jiný, než Jiří Němeček.

Sezóna je u konce a nezbývá, než se začít připravovat na tu další.

Kompletní výsledky