Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

EUROTEL PGA CZECH OPEN – ČELADNÁ

20.05.2002 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Jediná série golfových turnajů v České republice, která je určena golfovým profesionálům, zahájila prvním hlavním turnajem na velice mladém hřišti v Čeladné.
Překrásná a technicky náročná osmnáctka, jejíž panoráma zdobí v první řadě dominantní Beskydská Lysá hora, je schopna prověřit nejenom herní schopnosti, ale také fyzickou zdatnost každého hráče. Letošní, již pátý ročník profesionálních turnajů hraných pod hlavičkou Eurotel Tour, má stejnou koncepci, jako ten předcházející. Čtyři hlavní turnaje, Čeladná, 1.-3.6. Cihelny, 6.-8.7. Karlovy Vary a 17.-19.8. Konopiště, budou mít logické vyvrcholení ve finálovém turnaji, který bude ve dnech 21.-23.9. hostit hřiště v Mariánských Lázních.
V sobotu se přes osmnáct jamek v Čeladné, jejichž architektem je velká osobnost evropského i světového golfu Miguel Angel Jiménez ze Španělska, „přehnalo“ rekordních osmnáct desítek hráčů a hráček v PRO-AM, který vždy víkendové klání otevírá. Přes čtyřicet čtveřic (ve složení PRO plus čtyři amatéři) soupeřilo v oblíbeném formátu Texas scramble. Nejúspěšnějším družstvem se nakonec stal tým vedený profesionálem Jiřím Němečkem, na druhém místě skončilo družstvo vedené Kellnerem a třetí místo získal Pavel Nič senior.
V neděli se utkalo čtyřicet čtyři profesionálů a jedna profesionálka v prvním kole hlavního turnaje. Amatéři odehráli rovněž své první letošní kolo. Neuvěřitelně modrá obloha, pro kterou se vžil na některých místech naší republiky termín „plechová“, byla důvodem zvýšené konzumace tekutin. Na fairwayích se vysoké teploty přece jenom trošku podepsaly. Greeny ale udržely svoji vysokou kvalitu. Ze špičky nikdo nechyběl a tak panovala obecná zvědavost, zda si papíroví favorité udrželi přes zimu výkonnost, nebo jestli byl zimní spánek silnější než oni. Také přicházelo do úvahy zajímavé srovnání herních schopností české špičky s rekordem hřiště, který vytvořil právě jeho autor, M.A.Jiménez v loňském roce. Má hodnotu 69 ran a to už je pořádná výzva. Nakonec to byly právě výsledky prvního kola, které vypovídaly nejlépe o obtížnosti hřiště. Pouze tři výsledky pod par, jeden paru roven. Pak celkem šestnáct výsledků začínajících sedmičkou, ale na druhém pólu také sedm výsledků rovných a vyšších než devadesát ran. A kdo si s překrásnými, ale nesmírně rozsáhlými greeny poradil v sobotu nejlépe?
V první řadě Petr Mrůzek (obr. vlevo) a Michael Newel (GER), kteří zahráli 70 ran (-2), Jiří Janda 71 (-1) a Ondřej Trupl 72 (Par). Velkým překvapením byl výsledek nováčka české PGA, Roberta Schovánka ze Semil, který i přes pokaženou osmnáctou jamku (sedm ran, tři nad par) obešel kolo jednu ránu nad jeho parem. Karel Skopový jun., vítěz loňského žebříčku Order of Merit (žebříček finančních odměn), zahrál 78 ran (+6) a před nedělí držel spolu s dalšími pěti hráči dělenou třináctou pozici.
Počasí v neděli změnilo razantně svoji tvář. Nízká oblačnost a ochlazení přinesly přece jenom trošku příjemnější podmínky pro hru. I když nakonec sluníčko nesměle prosvítalo skrz mraky, rekordního kola se nedočkalo. Newelovi pokazila skóre série jamek 4, 5 a 6. Tři bogey za sebou mu na náladě nepřidaly. Na čtyřce zasáhl les na levé straně i drive Mrůzkův. Sedmička zase potrápila Jirku Jandu. Drop s trestnou ranou a následný trojputt znamenal double bogey. Na jedenáctce se Petr Mrůzek protrápil skrz fairwayový bunker do greenside bunkeru. Ze špatné pozice se dostal až na konec greenu a spolu se třemi putty to nakonec znamenalo triple-bogey. Šestnáctá jamka se stala ukázkou golfového umění. Janda a Mrůzek hráli vysoké rány přes stromy necelých dvacet metrů od greenu. Newel trefil bunker v doglegu. Vyhrál se pouze do dvou třetin vzdálenosti a stále byl na řadě. Příhra se mu nevydařila a tak ležel po třech ranách zhruba pět metrů před greenem. Mrůzkova příhra skončila pět metrů nad jamkou, Jandova šest vpravo. Newel začaroval s lob-wedgí. Chip-in a par! Jandův putt do jamky nespadl, par. Petr Mrůzek spustil míč lehce po spádnici ? birdie! Svoji nadvládu nad zbytkem pole Mrůzek potvrdil i na osmnáctce dalším, bezmála desetimetrovým puttem do birdie.
Nakonec první vítězství sezóny 2002 získal Petr Mrůzek po kolech 70 a 72, druhé místo zůstalo pro Michaela Newela (70, 76). Jiří Janda se musel po výsledcích 71 a 77 rozdělit o třetí místo s Jakubem Kučerou, který dokázal 75 ran z neděle vylepšit na 73.