European Young Masters 2012

26.07.2012 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Sobota – poslední kolo
Úspěšné vystoupení mají za sebou naši mladí do 16 let na European Young Masters v Maďarsku.

V chlapecké soutěži skončil Šimon Zach na skvělém 6. místě (+1). O nic pozadu nezůstal ani Vítek Novák, který obsadil 10. příčku (+5). V chlapecké soutěži zvítězil Ital Renato Paratore (-7).

Stejně krásné umístění přinesla Johanka Šteindlerová, která získala 7. místo v kategorii dívek (+11).  Do Top 20 se vešla i Klára Kaminská s 19. místem (+17). V dívčí soutěži zvítězila Španělka Covadonga Sanjvan (+5).

Naše země obsadila nádherné třetí místo v Poháru národů za první Itálií a druhým Španělskem. Taková pozice v Evropě je opravdu skvělá. Naší mladé reprezentaci za to patří uznání a dík.

Deník Aleše Libecajta – kapitána výpravy, Sobota 28. července – finálové kolo
European Young Masters 2012 skončil. A končí také tříleté pořadatelství Maďarska. Následující tři roky se tato vrcholná soutěž evropské mládeže do 16 let bude hrát v Německu, poblíž Hamburgu. Za těch pět dní jsem zjišťoval, proč skoro všichni evropští hráči vypichují pitchmarky pomocí týček. Protože klasické vypichováno píchá v kapse. Ověřil jsem si, že Maďaři nemají rádi „piny na centr“. Za těch 54 jamek byly na centru jen tři. Ujistil jsem se, že Dalibor Procházka je opravdu uznávanou kapacitou evropského golfu. Tímto mu vyřizuji minimálně tucet pozdravů. Trvám na tom, že golf je sport se vším všudy. Dneska bylo fakt horko a udržet koncentraci na všech 18 jamek byl takřka nadlidský úkol. Myslím, že hovořím za všechny, když budu tvrdit, že excelentní bylo stravování. Catering pro hráče byl na vynikající úrovni! Co bych naopak vytknul, je nedostatečná jazyková vybavenost (angličtina) personálu pořádajícího klubu. A co mě překvapilo u našeho týmu? Tedy pánské části? Kolik dokážou ztratit karet od pokoje? Hodně! Málem bych zapomněl, že se dneska taky hrálo. První do boje nastoupil Šimon a začal stejně skvěle jako včera. Po trojce -3. Pak zase nějaké to zaváhání, ale eagle na jamce č. 16 ho vrací hluboko do červených čísel. Nakonec 69 a druhé nejlepší číslo dne. Celkově posun na dělenou šestou pozici. Do Top ten se vešel i Vítek Novák. Poměrně klidné kolo v paru, obsahující dvě birdie a dvě bogey znamená v konečném účtování dělenou desátou příčku. Poslední kolo se nepovedlo Kláře Kaminské. Osmdesát ran je dnešní škrtaný výsledek a pro Kláru nakonec 19. místo. Reálnou šanci na medaili měla po dvou kolech Johanka Šteindlerová. Bojovné kolo s výsledem 78 však na medaili nestačí. Od té bronzové jí dělí dvě rány, od zlata úderů šest. To odváží Španělka Covadonga Sanjvan (74, 73, 74). Mezi chlapci vítězí přesvědčivě o pět ran Ital Renato Paratore (67, 79, 73). A když druhý skončil jeho krajan, není překvapení, že Pohár národů putuje právě na Apeninský poloostrov. Ale když se sečtou vyrovnané výsledky našich, je z toho vynikající třetí místo, jen dvě rány za Španělskem. A jak by řekl Šimon: „Je to prostě afrodiziakální.“ Není totiž vůbec špatné stát s českou vlajkou na stupních vítězů tak prestižní akce, jakou European Young Masters bezesporu je!

 

Pátek – 2.kolo
Po druhém kole je Vítek Novák na 13. místě (+5), Šimon Zach na 15. místě (+7). Stále vede Ital Renato Paratore (-8).

Johanka Šteindlerová dnes hrála 75 úderů a je na 4. místě (+5). Klára Kaminská hrála také 75 ran a je na 11. místě (+8). Vede Domácí hráčka Csilla Rósza (+3).

V soutěži družstev je Česká republika na 5. místě (+15). Vedou Italové (-2).

Deník Aleše Libecajta – kapitána výpravy, Pátek 27. července – druhý soutěžní den.
Jeden z členů naší výpravy nás neustále přesvědčuje, že v blízkosti driving range určitě žije medvídek mýval. Vydává tak specifické zvuky, že o tom prý nemůže být pochyb. Spíš si myslím, že to jsou žáby, ale pro klid v týmu si to nechávám pro sebe. Málem jsem na startu dnes nestihl Johanku. Doběhl jsem až po její první ráně a dostal právem vyčiněno. Nejdřív z našich startoval opět Vítek a nepočínal si vůbec špatně. Zahrál dosud naše nejlepší číslo – 71 a posunul se ve výsledkové listině na dělené 13. místo. Šimon začal přesně podle představ – birdie, birdie, birdie a vypadalo to na útok na přední pozice. Následující jamky ale znamenají konec medailových nadějí. Série double, double, bogey doplněná zlomeným „třívůďákem“ sráží Šimona do nezvykle hluboké krize. Jen dlouhé proměněné paty v dalším průběhu kola drží skóre na přijatelné úrovni. Nakonec vydřených 76 a propad na dělenou 19. příčku. Klára se zlepšila o dvě rány na 75, ale ve výsledkové listině stále otevírá druhou desítku. Stejný výkon předvedla Johanka. Přála si mou společnost a tak jsem mohl během kola sledovat vyrovnaný golf bez větší problémů. Ten jediný přišel na čtyřparové čtrnáctce. Double bogey s kontroverzním rozhodnutím rozhodčího kazí jinak zcela čistou druhou devítku. Jen ty paty nepadaly. Do finálového kola Johanka vstoupí z děleného 4. místa, když za trojicí vedoucích hráček zaostává o dvě rány. Týmový součet o pět ran lepší než včera (221, +5) a posun na samostatnou 5. příčku. Na zatím bronzový tým Anglie ztrácíme jen 5 úderů. Ve vedení jsou stále Italové, kteří dnes zopakovali týmových -1 a zítra budou hájit náskok 6 ran před favorizovaným Španělskem. Krátce před desátou se naši dobrovolně odebrali do pokojů. A já už jen zkontroluji, zda do svých. Zítra čeká všech 52 děvčat a 54 chlapců finálové kolo European Young Masters 2012. A bude pořádně horko.

 

Čtvrtek – 1. kolo
Šimon Zach dnes hrál 75 úderů (+3) a přenocuje na 15. příčce pořadí. Vítek Novák hrál o tři údery více a je na 24. místě (+6).  Vede Ital Renato Paratore (-5).

Johanka Šteindlerová hrála 74 ran a je na 2. děleném místě (+2).  Klára Kaminská donesla 77 a je na 11. pozici (+5).  Vede Velšanka Megan Lockett (+1).

V soutěži družstev chlapců jsou v čele Italové (-1). Česká republika je na 6. místě (+10).

Deník Aleše Libecajta – kapitána výpravy. Čtvrtek, 6. července – první soutěžní den:
Každý z našich hráčů dnes dorazil do dějiště šampionátu samostatně. Každý zvolil „šatl“ podle toho, kolik času obvykle potřebuje na přípravu před soutěžním kolem. Ale pojďme ještě k přípravě hřiště. Během tréninkových kol jsme nenašli nastříkané žádné vzdálenosti. Oslovil jsem tedy s dotazem na vzdálenosti na jamkách s parem 3 hlavního rozhodčího Gábora Gágyoryho: „Nevím, to řeší šéf soutěžního výboru Pierre Bechmann.“ Oslovil jsem tedy jej: „Nevím, to řeší ředitel soutěže Péter Sarlós.“ Péter okamžitě někomu zavolal a na odpalištích jamek par 3 se objevily vzdálenosti na začátek grýnu, jak je známe nejen z domácích soutěží. Ale tabulka „pinů“ obsahovala pro většinu hráčů matoucí údaj – délku grýnu. Raději nechci vědět, k jakým vzdálenostem „k tyči“ se někteří hráči dopočítali. Prvních pět flajtů hrálo ve dvojicích a hráči měli samostatně stanovené tempo hry – 3 hodiny a 38 minut. To se týkalo také naší chlapecké dvojice. Vítek Novák a jeho spoluhráč Dominic Foos (Německo) startující jako první byli dokonce dvakrát „na hodinách“ a v podstatě celou osmnáctku obešli a místy oběhli za doprovodu už zmiňovaného šéfa soutěžního výboru. Vítek po nepovedené první polovině (+6) našel rytmus ve zbytku kola a zapsal přijatelných 78 (průběžné dělené 24. místo). Naopak Šimon začal skvěle, po devítce -1, ale dvakrát double bogey ve druhé polovině dává součet 75 a dělené 15. místo. Johanka Šteindlerová hrála nejlepší číslo z naší čtveřice. Dva údery nad par (74) znamenají dělené druhé místo (o jednu ránu) a skvělou výchozí pozici do dalších kol. Na nepřízeň počasí doplatila Klára Kaminská. Přerušení přišlo na grýnu 16. jamky. Po zhruba hodinové bouřce a průtrži mračen se Klára vrátila k 1,5metrovému birdie patu, který bohužel neproměnila. Následně zachránila par na sedmnáctce. Poslední jamku, už opět za silného deště, ale pokazila. Smutný sněhulák, celkem 77 a dělená 11. příčka. V týmovém pořadí jsme šestí se ztrátou 11 ran na zatím vedoucí Itálii. A víte, co se do dnešního dílu deníku EYM nevešlo? Výlet Johanky a Šimona na člunu, cesta po stopách medvídka mývala nebo záchrana nešťastné reprezentantky Walesu.

 

Mistrovtsví Evropy hráčů a týmů do 16 let  je Českou golfovou federací pravidelně obsazováno s vysokou úspěšností.  V roce 2009 byla na této akci ve Francii naše reprezentace absolutně úspěšná.  Zlato si odvezla Klára Spilková v individuální soutěži a tým České republiky zvítězil v Poháru národů.

European Young Masters (EYM) se od roku 2010 pořádá v maďarském Balatonbudvari. Letos reprezentují Vítek Novák, Šimon Zach, Klára Kaminská a Johanka Šteindlerová. Šimon Zach je na EYM potřetí.
Hraje 53 hráčů a 50 hráček z 28 evropských zemí.

Výsledky

Odkazy: .. Balaton GolfHřiště na satelitní mapě …. Stránky mistrovství

Z archivu Golf.cz: … EYM 2011EYM 2010EYM 2009

european-young-masters-2009-ceska-republika-na-stupni-nejvyssim-klara-spilkova-mistryni-evropy