Lieser v Q-school nepostoupil

27.11.2012 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

European Tour – Qualifying School – Final stage, Girona Španělsko (24. – 29.11.2012)


Ondřej Lieser

Úterý – 4. kolo
Sen o postupu do závěrečné kvalifikační fáze se Ondřeji Lieserovi začal rozplývat už na první devítce. Začínal na desátém odpališti Oranžového hřiště a po bogey na jamce 11 a birdie na jamce 13 šel v denním paru až do patnáctky. Následovala dvě bogey za sebou a to byl opačný trend, než jaký by býval český golfista potřeboval. To znamená zahrát dvě pod, aby se dostal na hranici prvního cutu +2. Po dalším bogey na trojce však byl od této mety vzdálen už na pět úderů a vzápětí přišel krach. Na čtyřparové čtyřce zapsal Lieser 10. Vzápětí si na trojparu užil poslední birdie kvalifikace, ale závěrečnou dvojici jamek už zase prošel bogey – bogey. Výsledkem  je skóre 82 ran (+10) a celkové +14.
Konečné 140. místo v turnaji 156 uchazečů o karty na European Tour (dva odstoupili) je maximem snažení čerstvého profesionála, jenž už po druhém místě na letošním mezinárodním amatérském mistrovství republiky prohlásil, že po přestupu na PGA jsou jeho mety jasné – prosadit se v mezinárodní konkurenci. Zkušenosti z tříkolové kvalifikace a hlavně z final stage v Katalánsku se mu budou hodit. Postup do final stage  umožní Lieserovi hrát v příštím roce Challenge Tour.
Z děleného prvního místa postupují dál Argentinec Tano Goya a Angličan Andy Sullivan, oba s bilancí -12. Dál pokračuje 73 golfistů, neuspěli například nadějný Velšan Rhys Davies, vítěz Trophée Hassan II z roku 2010, ani švédský vítěz Moravia Silesia Open 2009 Oskar Henningsson.
Další pořadí: 3. Lampert (am.), Snobeck, Korhonen, Parry, McEvoy (-11), 19. Florén (-5), 27. Glauert (-3), 32. Little (-2), 39. Brier (-1), 47. Vancsik (E), 68. Boyd (+2).
Cutem neprošli: Dtummond, Dredge, Davies, Ritthammer, Uihlein, Sluiter, Lieser, Henningsson.

Pondělí – 3. kolo
Postupová naděje Ondřeje Liesera slábne. Před rozhodujícím dnem prvního cutu klesl na 84. místo, zatímco k účasti v další fázi bude zapotřebí být nejhůř sedmdesátý. Situace vypadá špatně i proto, že Lieser je čtvrtým nejhorším hráčem, který třetí kolo absolvoval na Purpurovém hřišti. Oranžové, kde bude hrát v úterý, je při pohledu na leaderboard nepoměrně těžší.
Na druhé straně by to nakonec nemuselo dopadnout špatně, protože jediný český golfista v závěrečné fázi kvalifikace dokázal, jaký je bojovník. Po čtvrté jamce už měl totiž na kontě druhé double bogey a na sedmičce zahrál bogey. Z nejhoršího se dostal stylově – eaglem na desáté jamce. Na poslední pak ještě skóroval do birdie a zapsal 72 ran (+2). To jej srazilo na průběžné skóre +4. Ke cutu chybí Lieserovi tři rány a o ně bude hrát ve čtvrtém kole.
Na pětadvacítku postupujících do European Tour to má momentálně celkem daleko, tato hranice se posunula na hodnotu -5. Účast v dalších kolech by mu však vynesla aspoň právo na omezený počet startů mezi kontinentální elitou. Tam míří s velkou jistotou Argentinec Tano Goya, i nadále vedoucí hráč Q-School. Své skóre stlačil na hodnotu -13 a má náskok dvou úderů na Itala Mattea DelPodia a Švéda Mikaela Lundberga, dělící se o druhé místo.
Další pořadí: 6. McEvoy (-9), 11. Little (-7), 17. Glauert, Florén (-5), 26. Strange (-4), 45. Davies, Ritthammer (-2), 54. Vancsik (-1), 65. Brier (+1), 84. Lieser (+4), 93. Boyd (+5), 124. Uihlein (+8), 146. Henningsson (+13).

Neděle – 2. kolo
Na kratším Purpurovém hřišti se Ondřej Lieser zlepšil a zahrál par 70. Jenže ti, kdo přešli na hřiště Oranžové, vesměs skórovali, a tak se český golfista s průběžným skóre +2 lehce propadl o devět míst na průběžné šestašedesáté. To je na hraně prvního cutu, jímž by se dostal do finálové části turnaje. Tentokrát se vyvaroval toho, aby nějakou jamku vysloveně zkazil, ve skórkartě má oproti třemi birdie jen tři bogey. Škoda, že dvě z nich přišla na jamkách 6 a 7, tedy víceméně v  závěru jeho kola, které začal na desátém odpališti.
Pětadvacítka, která znamená právo startu na European Tour takřka v kompletním rozsahu, stále není tak vzdálena, Lieser za ní zaostává o čtyři rány. Čelo finálového turnaje Q-School je už mnohem dál. Vede nadále Tano Goya z Argentiny se skóre -7. Za ním se o druhou pozici dělí pět hráčů se ztrátou jedné rány. Mezi nimi i Fin Mikko Korhonen, jenž předvedl výkon dne v podobě zápisu 62 (-8) na Purpurovém hřišti. Den předtím na Oranžovém přitom zapsal stejně jako Lieser 74.
Další pořadí: 7. Florén (-5), 12. Little (-4), 15. McEvoy (-3), 20. Brier, Ritthammer (-2), 40. Davies (E), 51. Glauert, Vancsik (+1), 66. Lieser (+2), 111. Boyd (+5), 149. Uihlein (+10), 151. Henningsson (+11).

Sobota – 1. kolo
Jediný český účastník finálového kola kvalifikace Ondřej Lieser si v prvním kole nevedl špatně, ale výkon 74 úderů (+2) je v této konkurenci jen průměrný. Stačí na 57. místo průběžného pořadí ze 156 účastníků. Byl by na tom býval líp, nebýt double bogey na tříparové jamce číslo pět hřiště Orange. K tomu dvě bogey, včetně toho na osmnáctce, a tři birdie, to  je úplná bilance jeho zahajovacího kola. Od čela turnaje je vzdálen osm úderů, v neděli bude na Purpurovém hřišti usilovat o postup do druhé fáze pětikolového turnaje.
Vede Argentinec Tano Goya, jenž zahrál 64 (-6) na Purple Course, před dvojicí Mikael Lundberg ze Švédska, George Murray ze Skotska. Oba ztrácejí na lídra dva údery.
Další pořadí: 4. Del Podio (-3),  9. Little, Davies (-2), 15. Florén (-1), 42. Brier, Glauert (+1), 57. Lieser (+2), 77. Uihlein (+3), 97. Broadhurst (+4), 138. Henningson (+7).


PGA Catalunia Resort ve španělské Gironě bude dějištěm závěrečné šestikolové kvalifikace o účast v příštím ročníku European Tour. Pro náš golf je v tomto případě nejvýznamnější účast českého hráče Ondřeje Liesera, který se jako jediný Čech do final stage z předchozích kol dostal. 
Spolu se 155 hráči se bude snažit umístit se do 25. místa.  Nejlepších 25 hráčů a dělená místa získají hrací karty na příští ročník

Pokud se to Lieserovi podaří, bude to jedna z nejvýznamnějších změn novodobé historie našeho golfu. Naše země by měla poprvé hráče v nejvyšší evropské soutěži.

Lieser ale nebude mít nic lehké. Na startu je plejáda zkušených hráčů. O hrací karty se budou bít Markus Brier, Pelle Edberg, Pauul Broadhurst, Rhys Davies, Bradley Dredge, Pablo Martin, Alastair Forsyth, vítěz z Čeladné Oskar Hennigsson, Peter Uihlein, Scott Strange, Daniel Vancsik, Jarmo Sandelin a mnoho dalších.

Ondřej Lieser, jako ten v černý vzadu,  může jen překvapit. My mu k tomu budeme držet palce ze všech sil.

 

Odkazy: … Catalunia ResortHřiště na satelitní mapěLeaderboard

 

.