Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

European Tour – Open de Andalucia

18.03.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

European Tour – Open de Andalucia, Aloha GC, Andalusie, Španělsko
(15. – 18. 3. 2012, bez časového posunu)


Julien Quesne

Neděle – finálové kolo
Francouz Julien Quesne zaskočil všechny favority. Výkonem 64 ran (-8) zvítězil s celkovým skore -17. Nečekaný triumfátor o dvě rány předčil Itala Mattea Manassera, jemuž se hodně věřilo, a o tři nejlepšího z domácích hráčů Eduarda De La Rivu, jenž vylepšil své nejlepší umístění na European Tour, jímž bylo až doposud dělené páté místo z loňského Madrid Masters. 
Pro jedenatřicetiletého muže z neznáma je to vítězství snů. Vždyť předtím byl jeho maximem z jednoho turnaje zisk 22 464 eur a teď mu patří šek na 166 660 tisíc. „Je to nejlepší den v mém životě,“ nechal se slyšet hráč, jehož jméno je nejméně čekaným pro zápis do historie. Stal se čtyřstým mužem, jenž získal titul na European Tour. Na okruh se Quesne dostal díky loňským výkonům na Challenge Tour. „Jde to docela rychle, že jsem už letos vyhrál,“ jako by se zdráhal přijmout svůj úspěch.
V neděli vůbec nechyboval. Svých osm birdie rozdělil napůl mezi obě devítky, ale o rovnoměrnosti se nedá hovořit. Ještě když odcházel z greenu třinácté jamky, nic nenasvědčovalo tomu, jakého úspěchu se zanedlouho dočká. Pak to ale začalo. Pozdější vítěz zahrál birdie na jamkách 14, 15 i 16 a začalo se schylovat k senzaci. Když francouzskýgolfista ze čtvrté stovky světového žebříčku zahrál birdie dokonce i na osmnáctce, byla to pro konkurenty, kteří ještě byli na hřišti, příliš velká výzva. „Věděl jsem, že když ten putt proměním, mám velkou šanci,“ hlesl Quesne.
De La Riva neshromáždil dostatek birdie a na závěrečné jamce dokonce zapsal bogey. Manassero sice bojoval, ale Quesneho výkon byl až příliš ojedinělý na to, aby mu kdokoli dokázal čelit.
Další pořadí: 4. Lynn (-13), 5. Jacquelin, Otto (-12), 7. Jiménez (-11),  11. E. Molinari (-10), 17. Rock, Siem (-8),  20. , Larrazábal, S. Hansen, McGrane  (-7), 33. Ramsay (-5), 47. Cabrera-Bello (-3).

Sobota – 3. kolo
Eduardo De La Riva drží první pozici. Ke skóre -12 se dostal dalším vyrovnaným kolem. Zatím jsou ta jeho srovnána na hodnotách 67, 69 a 68. Tentokrát si opět neodpustil dvojici bogey, ale opět je dokázal dostatečně kompenzovat. Po první devítce bylo jeho skóre na průběžné hodnotě -1, ale na druhé už Španěl nechyboval a birdie na jamkách 12, 14 a 16 jej posunuly zpět do samostatného vedení.
„Byl to těžký den,“ oddechl si De La Riva po odehraném kole, v němž podruhé v kariéře na takové úrovni vystupoval jako člen posledního flightu a nejsledovanější muž startovního pole. Na loňském Madrid Masters se ale na top pozici neudržel. „Klíčové bylo, že jsem udělal několik chyb. Neproměnil jsem čtyři krátké putty,“ zkritizoval se devětadvacetiletý hráč, jenž startuje na divokou kartu díky svému postavení ve finančním žebříčku domácí turnajové série. „To, jak hraju, mi přináší velkou radost. Je snadné mít z toho potěšení.“
O ránu zpět jsou Angličan Simon Khan a Ital Matteo Manassero, který šel do sebe a zlepšil svůj páteční výkon o pět úderů. O dvě místa na dělenou čtvrtou pozici klesl Miguel Ángel Jiménez a coby hostitel turnaje drží spolu se svým krajanem v čele naději domácích fanoušků, že v nedělí uvidí s pohárem španělského golfistu.
Další pořadí: 4. Otto, Lynn, Jiménez (-10), 7. Siem (-9), 12. O. Fisher, Rock, McGrane, Larrazábal (-8), 20. Dredge (-7), 39. S. Hansen (-4), 51. Ramsay (-2).

Pátek – 2. kolo
Zhoršení Mattea Manassera dalo příležitost ostatním a našel se hráč, který toho využil, aby Itala předstihl. Je jím domácí golfista Eduardo de la Riva, jenž se v polovině turnaje dostal na osm ran pod par. V kole zahrál 69 ran (-3), své skóre složil z pěti birdie a dvou bogey.
Manassero se oproti čtvrtku zhrošil o devět úderů na 73 (+1) a klesl na dělené druhé místo, kde ztrácí na nového lídra jednu ránu. Dotáhli se na něj další Španělé Pablo Larrazábal a Miguel Ángel Jiménez spolu s Damienem McGranem z Irska a Angličanem Tommym Fleetwoodem.
Rozdíl mezi prvním a druhým místem vznikl na obtížné poslední jamce, kde De la Riva zahrál birdie díky úspěšné ráně čtyřkou železem přes vodu. Muž ze 610. místa světového žebříčku, jenž byl loni třetí na Madrid Masters, se před deseti lety dostal na European Tour z kvalifikace, ale záhy z okruhu vypadl a má za sebou osm neúspěšných pokusů projít školou mezi elitu. Do Andalusie se dostal přes domácí Order of Merit. A prokázal, že je k sobě náročný a doložil, jak tenká je hranice mezi úspěchem a nezdarem. „Nezačal jsem dobře. Minul jsem metrový putt na jedničce a zahrál jsem bogey na dvojce,“ připomněl devětadvacetiletý golfista. Skoro jsem ztrácel víru v sama sebe, ale pak jsem zahrál birdie na trojce a uklidnil jsem se,“ dodal.
Nejlepší výsledek dne zahrál rydercupový reprezentant Evropy Edoardo Molinari. Dlouho to nevypadalo, že by se Ital dostal až na 65 ran (-7), ale na první devítce, kterou hrál jako svou druhou zapsal čtyři birdie na závěrečných pěti jamkách.
Další pořadí: 7. E. Molinari, Rock (-6), 21. Siem, Van Zyl (-4), 31. Cabrera-Bello (-3), 60. Gallacher (E).
Cutem neprošli:
Olesen, Kruger, Lara, Levet, Wood, Davies.

Čtvrtek – 1. kolo
Matteo Manassero zase jednou prokázal svůj talent, který ho vynesl tak rychle a tak vysoko mezi evropskou špičku. Jeho 64 ran (-8) je zdaleka nejlepším výkonem úvodního dne, o tři údery lepší, než jaké zahrálo pět jeho konkurentů na děleném druhém místě. Mladý Ital sice zahrál jedno bogey na sedmé jamce, která byla jeho třetí od konce, ale zakončil kolo dvojicí birdie, jichž má ve skórkartě devět.
Manassero figuruje na 63. místě světového žebříčku a kdyby se mu povedlo uspět v tomto i příštím týdnu, mohl by se posunout do první padesátky a zajistit si účast na US Masters. Loni získal své první premiérové vítězství na evropském okruhu, a sice ve Španělsku. Hřiště v Castelló a tady mu připadají podobná. „Možná je to tady trochu kopcovitější,“ usmál se osmnáctiletý golfista. „V každém případě mi sedí a doufám, že to vydrží celý víkend.“
Kvinteto, jež se seřadilo za Manasserem, tvoří Angličané Anthony Wall s Lloydem Kennedym, Švéd Niclas Fasth, Jihoafričan Hennie Otto a zástupce domácího španělského kontingentu Eduardo De la Riva. Jeho krajan a hostitel turnaje Miguel Ángel Jiménez  se s výsledkem 69 (-3) dělí o 13. pozici.
Diváci na hřišti, jež slaví svou premiéru na European Tour, se hned dočkali také hole-in-one. Na čtvrté jamce se povedla Thorbjörnu Olesenovi, ale štěstí Dánovi nepřinesla. Na následujících pěti jamkách zapsal tři bogey, později dokonce jedno double bogey a zatím se dělí o 74. příčku s průběžnou bilancí +1.
Další pořadí: 7. Larrazábal (-4), 13. Fraser, Jiménez, Rock, Siem (-3), 42. Cabrera-Bello (-1), 74. E. Molinari (+1), 118. Kruger, Gallacher (+3), 142. Davies (+6).

Turnaj, odehrávající se v oblíbeném resortu Aloha Golf Club, bude hrát řada vynikajících evropských hráčů. Hrát bude loňský vítěz Paul Lawrie, M.A. Jimenéz, Robert Rock, Colin Montgomerie, David Horsey, Matteo Manassero, M.J. Singh, Steve Webster, Chris Wood, David Drysdale, Pablo Larrazábal, E. Molinari či Ricardo Gonzalez.

Hraje se hřišti Aloha GC s parem 72 a délkou 6 293 metrů.

Vítěz si odnese šek v hodnotě 166 tis. euro (4,1 mil. korun českých)

Odkazy: … Aloha GCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeRace to Dubai žebříček