Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

ELS SEBRAL MILIÓN LIBER

20.10.2003 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

Ernie Els úspěšně obhájil titul ze světové jamkovky ve Wentworth – World Match Play Championship. Usměvavý Shigeki Maruyama se pak na Chrysler Classic radoval ze všech nejvíce – zvítězil.
US PGA Tour – Chrysler Classic of Greensboro
Forrest Oaks, Greensboro, Severní Karolína

Několik změn přinesl tradiční turnaj Chrysler Classic of Greensboro, který je čtvrtým nejstarším zastavením na US PGA Tour. Jednak to byl termín soutěže, který se z původního dubnového data přenesl do října. Důvod byl prostý – sponzor turnaje Chrysler totiž právě v tomto období představuje nové modely aut na příští sezónu a chtěl tudíž tyto dvě události spojit dohromady. Navíc v posledních letech kvalita turnaje mírně řečeno stagnovala a tak firma chtěla dál celé akci trochu nový nádech.
Pod druhou velmi výraznou změnou je podepsán Davis Love III. Tento vynikající golfový profesionál a jeden z mnoha vítězů turnaje stál za přestavbou místního hřiště Forrest Oaks. To bylo podle odborníků považováno vždy za jedno z nejtěžších na americké profesionální sérii. Davis Love a jeho tým přemodelovali všech osmnáct greenů, prodloužili hřiště o dobrých 180 metrů a čtyři jamky kompletně přebudovali. Z náročného hřiště se tak stalo hřiště ještě náročnější. Nicméně odstranili největší výhrady golfistů – nekompaktní greeny, které po přestavbě v roce 90 byli neustále pod palbou kritiky.
Hřiště Forrest Oaks, které bylo vybudováno v roce 1962 Ellisem Maplesem se tak znovu dostalo do termínové listiny několika předních hráčů TOP 10 americké série. Na startu tak nechyběl Jim Furyk, Retief Goosen, David Toms, Kenny Perry a samozřejmě také Davis Love III. K zajímavé statistice turnaje patří také fakt, že v posledních letech se vítěz rekrutoval z muže, který vedl celé startovní pole i po třetím kole. Mezi další charakteristiky zdejších šampiónů patří také vysoké procento zasažených fervejí – takže klíčem k úspěchu na Forrest Oaks se zdá být udržení míče mimo rough.
Loňský obhájce titulu Rocco Mediate měl na re-design Davise Lovea jen slova chvály. Možná doufal, že mu tyto lichotky pomohou k obhajobě prvenství. Nicméně taktovky turnaje se velmi vehementně ujal věčně usměvavý Japonec Shigeki Maruyama. Ten letos ještě nezaznamenal ani jediné prvenství a po většinu sezóny ho trápily bolesti zad a šíje. Sluneční paprsky Severní Karolíny zahnaly jeho zdravotní těžkosti do pozadí a Japonec se rozehrál ke skvělému výkonu. Vstupoval do posledního kola s náskokem tří ran a měl tak možnost prodloužit zdejší tradici – že totiž lídr sobotního kola vítězí nakonec i v celém turnaji.
Nedělní finále se neslo ve znamení souboje dvojice Maruyama – Faxon. Ti se od ostatních oddělili velmi razantně. Maruyama překvapil především skvělým puttováním a v oblasti, ve které je Faxon mistrem se mu více než vyrovnal. 25 puttů na kolo je vynikající průměr.
Nakonec si Japonec nenechal svůj první triumf v této sezóně vzít a zvítězil s rozdílem třídy – o plných pět ran. Za druhým Faxonem se na třetím místě objevil Matt Gogel.
Výsledky:
1. Shigeki Maruyama -22
2. Brad Faxon -17
3. Matt Gogel -15


HSBC World Match Play Championship
Wentworth, Velká Británie

Jamkovka ve Wentworth patří k významným turnajům konce sezóny. A také letos se velmi dobrá konkurence sešla západně od Londýna, aby změřila své síly. Osm hráčů nastupovalo do prvního kola kvalifikace, aby určili soupeře pro čtyři nasazené – Ernieho Else, Bena Curtise, Mikea Weira a Shauna Micheela – tedy vítěze letošních majorů a jedničky evropského žebříčku. Mezi kvalifikanty byl také Alex Čejka, který však výrazně nestačil na Vijaye Singha, kterému podlehl vysoko 8/7. Nutno podotknout, že jamkovka World Match Play Championship se hraje na 36 jamek a vítěz tohoto klání si odnáší nejvyšší výhru v letošním ročníku European PGA Tour – rovný 1 milion liber.
Sítem pavouka až do finálového souboje prošli dva hráči – Ernie Els a Thomas Bjorn. Els zde titul obhajoval a Bjorn zase obhajoval svou pověst – ve válce nervů totiž na cestě do finále vyřadil muže, kterému letos věnoval titul šampióna British Open – Bena Curtise.
V posledním souboji nebyla nouze o skvělé okamžiky, které však povětšinou patřily Elsovi. Ten se ujal vedení a nehodlal obhajobu titulu vzdát. A to ani tehdy, když na čtrnácté jamce zahrál Bjorn hole-in-one a prodloužil tak zápas o další jamku. Na té se však již rozhodlo o tom, že Els se opět po roce získává titul z této prestižní soutěže.
Výsledky:
1. Ernie Els vs. Thomas Bjorn – 4/3 Els