ELS OPĚT PORAŽEN NEZNÁMÝM HRÁČEM

10.03.2003 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené

Big Easy již podruhé prohrává s hráčem o němž doposavad nikdo nic nevěděl. Tentokráte to byl Holanďan Robert Derksen na turnaji Dubai Desert Classic. Ford Championship na Blue Monster na Doralu se musel rozhodnout až v pondělní rozehrávce.

US PGA Tour – Ford Championship
Doral Resort, Miami, Florida
Blue Monster, jedno ze hřišť v golfovém areálu Doralu v Miami hostilo turnaj Ford Championship. Loňský vítěz Ernie Els tentokráte chyběl a ve startovním poli nebyl ani Tiger Woods s Philem Mickelsonem. Cesta byla tedy otevřená pro kohokoli z dalších hráčů elitní PGA Tour.
Jedním z těch, kteří si vedli velmi dobře byl i Mike Weir, Kanaďan, pro kterého by vítězství zde znamenalo již třetí vítězný zápis v této sezóně. Vyhrál v tomto roce Bob Hope Classic a také v rozehrávce i Nissan Open.
Ovšem na titul si brousili zuby i jiní. Mezi nimi byl i Rod Pampling, který se do golfového dění zapsal nechvalně známým rekordem. Stal se totiž vůbec prvním golfistou ve 140 leté historii British Open, který vedl po prvním kole a i přesto neprošel následným cutem. Tady však zůstával stále na vedoucích místech a chtěl se poprat o vítězství.
Scot Hoch se až těsně před turnajem rozhodl, že vstoupí do boje o titul, neboť ho trápilo poraněné zápěstí. Nicméně v průběhu turnaje jakoby zapomněl na tyto trable a s každým úderem se mu vracela sebedůvěra. Poslední vítězství Hocha přišlo v roce 2001 na turnaji Western Open, takže i on měl dostatek motivace vrátit se zpět na vrchol výsledkové tabule.
Pokud by zde vyhrál Mike Weir, stal by se prvním hráčem v posledních 30 letech, který by vyhrál 3 turnaje před Players Championship. Nicméně to se mu nepodařilo a s výsledkem 74 ran v posledním kole skončil až na děleném 14 místě.
Ani Bob Tway, ani Rod Pampling nebyli s to udržet krok s dvojicí hráčů, která se prala o turnajový vavřín. Jim Furyk a Scott Hoch. Oba se shodně snažili zvrátit vítězství na svou stranu, ale o titulu nakonec muselo rozhodnout play-off.
Na druhé jamce rozehrávky je však zastihla tma a Scott Hoch odmítl pokračovat ve hře, za což si vysloužil nelibé bučení diváků. Své rozhodnutí komentoval tak, že nebyl schopen přečíst linii svého puttu a v sázce bylo příliš ? celých 900 tisíc dolarů za vítězství.
Rozhodovala až pondělní dohrávka, ve které nakonec na třetí jamce zvítězil právě Scot Hoch díky úspěšnému birdie puttu.
Alexi Čejkovi se tentokráte příliš nedařilo a teprve podruhé v sezóně neprošel cutem.
Výsledky:
1. Scott Hoch (66-70-66-69) -17
2. Jim Furyk (68-66-69-68) -17
3. Bob Tway (65-68-69-71) -15

European Tour – Dubai Desert Classic
Emirates Golf Club, Dubai, SAE

Dubai Desert Classic měl být dějištěm s napětím očekávaného souboje mezi světovou jedničkou Tigerem Woodsem a skvěle hrajícím Jihoafričanem Erniem Elsem. K tomu nakonec nedošlo, neboť Tiger Woods se z obav před blížícím se válečným konfliktem rozhodl zrušit svou účast na tomto turnaji. Tím měla být vyčištěna cesta k obhajobě titulu pro Else. Avšak jedna věc jsou papírové předpoklady a druhá skutečnost. A to se splnilo do puntíku i zde, v Dubaji.
Omluvenka Woodse dala šanci startovat prvnímu náhradníkovi, Holanďanovi Robertu-Janu Derksenovi, který je zcela neznámým jménem mezi evropskou elitou. Teprve před čtyřmi měsíci se dostal opět na European PGA Tour a ve světovém žebříčku není klasifikován ani do tří tisícího místa. Nicméně to byl právě on, který razantně promluvil do osudu tohoto turnaje.
Dramatu ovšem nic nenasvědčovalo. Els hrál naprosto s přehledem a mimo první kolo se stále pohyboval na prvním místě celkového pořadí. Mrzet ho mohou jen tři zbytečné bogey v sobotním kole, ale nikdo není dokonalý.
29-ti letý Derksen, který nikdy neskončil na turnaji evropské série v první desítce se chytil své šance, kterou dostal díky neúčasti Woodse na tomto turnaji. V neděli zahrál eagle na 500 metrové jamce číslo 13 a tím se dostal překvapivě na dělené první místo.

Double bogey na dvanáctce jakoby předznamenalo Elsův pád.
Stačil se však ještě dostat zpět díky dvěma birdiem na 13 a 15 jamce, ale to již bylo od famózního Jihoafričana vše.
Robert-Jan Derksen odcházel z posledního greenu s berdíkem a slzy v jeho očích hovořily samy za sebe. Poté mohl jen čekat, jak celý souboj dopadne.
Jamka číslo 18 byla Elsovou noční můrou v celém průběhu turnaje. Ve druhém i třetím kole zde zahrál bogey. Pouze birdie na této jamce by však znamenalo možnost rozehrávky o titul. Nestalo se a tak Big Easy podruhé prohrál na evropské Tour s méně známým golfistou. Před několika týdny se musel spokojit s druhým místem na Singapore Masters, když skončil o dvě rány za vítězným Číňanem Zhang Lian-Weiem. I přesto je Elsův letošní záznam skvělý ? ze šesti turnajů vyhrál čtyři a dvakrát skončil druhý, nepočítáme-li jeho propadák na Match Play Championshipu minulý týden.
Woodsova omluvenka, která paradoxně dopomohla k titulu Holanďanu Derksenovi byla již druhou takovouto eventualitou. V prvním případě se Woods minulý rok omluvil z turnaje NEC Invitational a namísto něj do soutěže naskočil Craig Parry, který nakonec celý turnaj vyhrál.
Robert-Jan Derksen se stal teprve druhým Holanďanem v historii, který vyhrál turnaj evropské profesionální tůry, když tím prvním byl Rolf Muntz na Qatar Masters v roce 2000. Jeho premiérové vítězství mu přineslo šek na 300 tisíc dolarů a možnost startovat v příštích dvou letech na European PGA Tour.