Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

ELS MÁLEM POKOŘIL 59!

09.02.2004 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

Ernie Els se málem přidal do zástupu těch několika málo jedinců, kteří ve své kariéře zahráli magické číslo 59. Jediné bogey v druhé devítce na Heineken Classic jeho snahy zmařilo. Také Vijay Singh je ve skvělé formě, když dokázal již 12krát za sebou ukončit turnaj v Top10.

European PGA Tour – Heineken Classic
Royal Melbourne Golf Club, Melbourne, Austrálie

Na vlastní kůži pocítil hráč světových kvalit Ernie Els, jaké to je, když se přestane dařit. Avšak golfista jeho formátu by se měl s takovými situacemi umět vyrovnat, což Jihoafričan chtěl svým fanouškům dokázat. Na turnaji Heineken Classic v Australském Royal Melbourne Golf Clubu rozehrál Els vskutku skvělou partii. Hned v prvním kole atakoval magickou hranici 59 ran a nebýt bogey na patnácté jamce pokořil by právě zde toto mystické skóre. I tak byl výkon 60 ran (tedy 12 ran pod par) vynikajícím výsledkem, kterým se velmi výrazně oddělil od zbytku startovního pole.
Do posledního čtvrtého kola tak poté vstupoval s pohodlným náskokem osmi ran a bookmakeři okamžitě zastavili sázky na jeho výhru. Nicméně golf je hra s míčem kulatým a malým a tak se někdy mohou stát překvapivé zvraty. K tomu se schylovalo právě ve finálovém dni, kdy naprosto katastrofálním výkonem na prvních devíti jamkách, kdy na čtvrté jamce zahrál dokonce triple-bogey (tedy tři rány nad par jamky) ztratil Els pracně budované vedení. Druhý Adam Scott se rázem ocitl na stejné úrovni jako jeho spoluhráč a nemohl tomu uvěřit. V takových chvílích se však pozná srdce bojovníka, což Els bezpochyby má. Tři birdie v řadě vrátili Jihoafričana zpět do hry a neproměněné birdie jeho mladého spoluhráče Scotta mu nakonec darovalo i vítězství.
Pro Else to byl rekordní třetí triumf v řadě na tomto turnaji a zaokrouhlil tak počet svých vítězných zápisů na úctyhodných 50. Prvenství v Austrálii ho katapultovalo na první místo žebříčku výher Order of Merit na evropské profesionální Tour a domů si odváží šek na 232 tisíc dolarů.
„Ve větrném finálovém kole jsem hodně znejistěl a na mé hře to bylo vidět především na první devítce,“ hodnotil Els svůj výkon. „Vypadalo to, jako kdybych golf nikdy předtím nehrál, ale díky zlepšenému výkonu jsem vše dokázal zachránit.“

Výsledky:
1. Ernie Els -20
2. Adam Scott -19
3. Peter Fowler -15


US PGA Tour – Pebble Beach National Pro-Am
Pebble Beach Golf Links, Kalifornie

Na slavném hřišti Pebble Beach v Kalifornii se konal tradiční National Pro-Am, tedy turnaj, ve kterém vedle sebe hrají profesionálové s amatéry. I přes zajímavý a divácky atraktivní formát hry má turnaj své kritiky. K těm nejsilnějším patří světová jednička Tiger Woods, který otevřeně prohlásil, že kvalita hřiště, především pak greenů, je v tomto ročním období velmi špatná. A to byl jeden z hlavních důvodů, proč Woods měl ve svém kalendáři o tomto víkendu volno.

Avšak i bez světové jedničky bylo startovní pole nesmírně kvalitní. Svůj díl slávy si chtěl užít především Vijay Singh. Fidžan, který se netajil svým přáním vyhrát konečně zdejší turnaj. Jeho odhodlání bylo patrné od prvních jamek soutěže, když se jeho jméno stále objevovalo mezi nejlepšími. Do finálového dne vstupoval z děleného prvního místa společně se svým partnerem Arronem Obelhoserem. Na rozdíl od něj však dokázal zvládnout nedělní závěr bez zaváhání a s přehledem si došel pro své první letošní vítězství. Zároveň prodloužil svůj úctyhodnou bilanci 12ti umístění v Top10 v řadě za sebou a na letitý rekord Jacka Nicklause mu zbývá toto ještě dvakrát zopakovat.

„Chci být světovou jedničkou,“ prohlásil otevřeně Singh. „Vím, že to vyžaduje hodně, protože Tiger (Woods) hraje nesmírně dobře. Ale pokud budu hrát tak, jako v minulé sezóně i letos myslím, že budu mít šanci ho z jeho trůnu sesadit.“
Odvážná slova hráče, jež si servítky nikdy nebere. Ale jeho výkony hovoří za něj. Na Pebble Beach si do svých záznamů přidal 16 vítězství v kariéře a 954 tisíc dolarů.
Výsledky:
1. Vijay Singh -16
2. Jeff Maggert -13
3. Phil Mickelson -12