Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Dostane Klára Spilková kartu LET na sezónu 2012?

17.11.2011 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Klára Spilková

Poslední dobou se českým golfovým světem nese velká otázka: dostane Klára Spilková kartu Ladies European Tour na příští rok? Často se mylně říká, že plnou hrací kartu dostane prvních osmdesát hráček z Money listu LET. Není to ale tak úplně pravda. Ve skutečnosti členství znovu obdrží osmdesát hráček, ale z takzvaných Exemption rankings, které túra připravuje po každém odehraném turnaji.

Na money listu LET je Klára po turnaji Suzhou Taihu Ladies Open na 78. místě. Takže by se mohlo zdát, že je na hranici nebezpečné zóny a bude záležet na posledním turnaji v kalendáři Ladies European Tour, prosincovém Omega Dubai Ladies Masters.

Jaký je tedy mezi těmito dvěma žebříčky rozdíl? V klasickém moneylistu, tedy finančním žebříčku, rozhodují pouze oficiální peníze, které si hráčka vydělá za sezónu na turnajích. Oproti tomu, druhý žebříček bere mimo peněz ještě v úvahu počet turnajů, který uhrála za sezónu ale také hráččinu kategorii, a dokonce také fakt, jestli jim jejich kategorie dovolila účastnit se minimálního potřebného počtu turnajů.

Ke konci roku se tedy z Exemption rankings žebříčku vyškrtají hráčky, které odehrály méně turnajů, než je šest potřebných. Zůstanou tam jen ty, které hrály více turnajů a také ty, kterým neumožnila hrát na více turnajích jejich kategorie. Další výjimkou jsou hráčky, které byly delší dobu neschopny hrát ze zdravotních důvodů.

A jak je na tom Klára v žebříčku Exemption rankings? Momentálně je na 65. místě, takže by ji mohlo reálně ohrozit jen, kdyby patnáct hráček z nižších kategorií LET zahrálo vynikající výsledek v Dubaji. To je ale velmi nepravděpodobné, protože Klára je na přihlašovací listině jednou z posledních. Můžeme tedy celkem s klidem konstatovat, že Klára má kartu na příští rok jistou a těšit se na její výkony v příští sezóně, kdy již nebude mít status nováčka, tzv. „rookie“, ale bude zkušenou hráčkou LET.


Aneta Zárubová