Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Doping na PGA Tour

25.01.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

BarronAmeričan Doug Barron se stal 2. Listopadu 2009 ve svých čtyřiceti letech prvním profesionálním golfistou, který byl vykázán z PGA Tour. Stalo se tak poté, co ho odhalila antidopingová komise. Jeho testy na užívání ilegálních látek ukázaly pozitivní výsledek. K lepším výsledkům v golfu si údajně dopomáhal užíváním beta-blokátorů a testosteronu.

Aféra byla svého času v celku velká. O několik týdnů později byla Barronova žádost o účast v kvalifikační škole tour zamítnuta soudem v Memfisu. O něco později naboural Tiger Woods své auto do hydrantu a najednou Barronova story již nikoho nezajímala.

To byla škoda v neposlední řadě proto, že během soudního slyšení v Memfisu Baronnův obhájce řekl velmi zarážející výrok, že testy ukázaly od svého zavedení pozitivní výsledky na užívání povzbuzujících látek velkému množství hráčů na PGA Tour.

Ne že by měly hlavy profesionálního golfu radost z Woodsova rozvíjejícího se drama, ale jistě uvítaly, že jako vedlejší produkt tohoto nepořádku se zapomínalo na aféru Douga Barrona. Bohužel pro ně se zdá, že Barron nemá v úmyslu se ze scény tiše vytratit.

Před pár dny potvrdil účast, na menší vedlejší tour v Severní Karolíně. Zaplatil už hrací poplatek 2,250 $ na eGolf Professional Tour, která má letos na programu 18 turnajů. Před rokem si nejlepší hráč této tour vydělal něco přes 140,000 $.

Stewart Moore, nejvyšší operační úředník eGolf Professional Tour, sdělil, že tour nemá žádný plán na dopingové testy a neodpírá hráčům šanci hrát na základě pravidel jiné túry.

„Jsme rozvojová tour, rozvíjíme hráče, aby se eventuelně někam dostali,“ řekl Moore pro AP. Moore dále potvrdil, že Barronovi není možné šanci na účast upírat a že se nemůže řídit tím, čím se řídí v Ponte Vedra, sídla vedení PGA Tour.

U soudu se Barron snaží stále bojovat, i když jen s nedostatečnými prostředky. Obhajuje se tím, že bral beta-blokátory a testosteron za lékařským účelem a že tour o tomto faktu věděla. Jeho agent, Art Horne řekl, že  Barronův případ stále prošetřuje.

Horne chce, aby PGA Tour odkryla informace, a to hlavně jména hráčů, kterým byla udělena tzv. lékařská výjimka, jež byla Barronovi odepřena. Dále pak jména ostatních hráčů, kteří testem neprošli.

Do celé záležitosti je potřeba zanést více světla. Komisař PGA Tour, Tim Finchem minulý rok sice tvrdil, že neměli žádné jiné pozitivní testy s užíváním dopingu. Přiznává ale, že byly učiněny testy, které by PGA Tour mohly poškodit v jiném slova smyslu, ty ale nechtěl publikovat. Jinými slovy se zdá, že existují hráči, kterým vyšel pozitivní výsledek na drogy rekreační.

Podle všeho, právníci PGA Tour znají způsob, jak neodtajňovat jména takovýchto hráčů, snad se tak ale nestane. Golf bude totiž součástí Olympijských her v roce 2016 a olympijský výbor žádá plné odtajnění, stejně tak, jako uložení odpovídajících trestů sportovcům, kterým se prokáže užívání povzbuzujících látek ale i uklidňujících a rekreačních drog.