Dobrodružství s patrem

06.06.2012 | freedrive | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Můžete si připadat jako na golfu, ale dlouhé ferveje, hluboké bunkery a vysoké roughy nehledejte. Tričko s límečkem, kraťasy nebo golfové kalhoty jsou nedílnou součástí výbavy každého golfisty. A i toho, kdo si jde zahrát adventure golf.
Ve světě mu říkají minigolf, ale v našich končinách jsme museli přistoupit k trochu jinému názvosloví. Minigolf si pro sebe uzmuli ti, kteří prohánějí gumový míček po eternitových drahách a tento sport je u nás známý právě jako minigolf. Jenže ve světě je minigolf sport, kde se hraje patrem a golfovým míčkem v golfovém oblečení. U nás mu říkáme podle jedné z disciplín minigolfu adventure golf.
Na první pohled by člověk čekal pod tímto názvem golf v nějakém hodně divokém prostředí, které nabízí nečekané dobrodružství. Ale nebojte, i s patrem se dá užít spousta báječných okamžiků, i těch dobrodružných. Jestliže golf je o hlavě a pevných nervech, kde nerozhoduje jen technika švihu, tak u adventure golfu rozhoduje dovednost, pečlivě naplánovaná a natrénovaná strategie a zvládnutí neskutečně vypjatých situací. Tady je to ještě víc o každém milimetru než při golfu.

Celý bag s golfovými holemi necháte doma a pod křídlo si vezmete jen patr a míček. K hraní adventure golfu nepotřebujete v první fázi téměř žádnou speciální dovednost. Seznámení s patrem i pro úplného začátečníka trvá jen chvilku. Na hřiště si klidně vezměte celou rodinu. Děti budou nadšené a z manželky konečně není aspoň na chvíli golfová vdova. Na zahrání osmnácti jamek nepotřebujete ani zdaleka čtyři hodiny, ale maximálně za 50 minut máte hotovo a můžete jít další rundu.
Jak vypadá hřiště? Povrch je z umělé trávy a jamky bývají dlouhé od nějakých 10 metrů až třeba po 30. Dráhy jsou lemovány cihličkami, kameny, pražci nebo trámy. Právě tyto předměty se využívají k odrazům míčků, abychom je dostali do jamky na co nejmenší počet ran. Hřiště rostou po celých Čechách jako houby po dešti a máme tady taky jeden evropský unikát. V Úžicích u Kralup nad Vltavou vyrostlo hřiště na putting golf, který patří do rodiny adventure golfu. Místní hřiště je jediným v celé Evropě, ale v Americe jich jsou desítky. Právě putting golf se nejvíce podobá golfu a samotnému patování. Pro trénink patování je právě tato „odrůda“ adventure golfu vynikající. Dráhu jamky musíte co nejlépe přečíst a zvolit i správnou taktiku. Navíc se výborně natrénujete i intenzitu úderu.

 

Olivie Prokopová

Česká republika se navíc může pochlubit nejlepší hráčkou světa Olivií Prokopovou. Teprve 17letá profesionálka z klubu Putt-golf clubu JM20 Rakovník je několikanásobnou mistryní světa a také vítězkou US Open bez rozdílu pohlaví. Olivia poráží kompletní světovou špičku, včetně elitních mužů. Celý svět adventure golfu uznává Olivii Prokopovou jako aktuální jedničku. Nejtvrdší souboje svádí se Švédem Rickardem Locknerem a Američanem Bradem Lebem. Titul z US Open už má Olivia doma v Rakovníku a v červenci bude svůj primát obhajovat v Chicagu. Neporazitelné Češce už zbývá získat jedinou mimořádně ceněnou trofej – zelené sako za vítězství na US Masters. Ano, i v adventure golfu dostane král Masters zelené sako. Podoba s golfem je tedy více než zřejmá.

Adventure golf je sportem pro všechny a hlavně pro celou rodinu. Takže naložte patry a vyražte. A ještě příjemný bonus. Na českých hřištích můžete potkat trénující Olivii Prokopovou. Momentálně se připravuje v Úžicích na Czech Open, které se uskuteční o posledním červnovém víkendu.

 

Hřiště v ČR:
ÚžiceEden BerounHorní Bezděkov …  Počepice …  KunraticeOmega Sport OlomoucFomei Hradec KrálovéKravaře …  Hluboká …  Ještěd …  BohumínOstravaLiberec