Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Do práce v golfové kárce

07.03.2011 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Pro nás je sice vidina jízdy do zaměstnání, či na nákupy v golfové kárce zatím trochu nepředstavitelná, jsou ale země, ve kterých je tato praktika běžná. Například v Jižní Karolíně mohou golfová vozidla podle zákona jezdit na silnicích druhé třídy již třiadvacet let.

A obzvláště nyní by již nemusely být golfové kárky na silnicích v Jižní Karolíně takovou výjimkou. Prošel zde zákon, který rozšířil možnost jejich řízení na rychlejších silnicích, a to i přes obavy o bezpečnost veřejnosti.  

Zákony povolily řízení těchto aut na větší vzdálenosti, až do pěti mil od domu, či zaměstnání vlastníka. Doposud bylo jejich využití ale hodně limitované. Podle nové legislativy mohou dokonce přejet i rychlostní silnice, jen na nich nesmí jet déle.

Se zvyšující se cenou pohonných hmot se stále více lidí poohlíží po alternativním řešení problému s dopravou. Často ve státě využívají právě golfové kárky, pokud se jedná o kratší vzdálenosti.

Státního oddělení bezpečnosti pro veřejnost má ale obavy o využívání rychlejších silnic, obzvláště pokud se nesníží maximální povolená rychlost. Zatím totiž není znám žádný způsob, který by učinil pomalejší vozítka na silnicích bezpečnějšími, když dojde ke kolizi s většími vozidly. Je zcela evidentní, že jízda golfovou kárkou je velmi riskantní, rychlostně omezená a navíc chybí potřebné vybavení.

V historii státu zatím není znám žádný případ, kdy by na silnici někdo zemřel v důsledku srážky s golfovou kárkou. Podle mnohých tvrzení je to proto, že kárek zatím moc nejezdí a obávají se jejich brzkého nárůstu.

Většině vozů chybí bezpečnostní výbava, jako jsou například brzdová světla, blinkry a klakson. I když u vybraných modelů výrobci tyto prvky do výbavy již zakomponovali, stále v nich ale není bezpečnostní pás. Do budoucna by měla být auta prý schopna ochránit řidiče a spolujezdce při převrácení, což zatím zůstává největší problémem.

Pokud si budete chtít v Jižní Karolíně zajezdit, postačí vám k tomu pouze řidičský průkaz, registrační poplatek ve výši pěti dolarů a doklad o pojištění. Nezapomeňte, že s golfovými vozítky můžete silnice brázdit jen v denních hodinách.


 Aneta Zárubová