Dlouhý nebo krátký putter?

26.08.2011 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

S nedávným úspěchem Keegana Bradleyho a Adama Scotta (mimo jiné), kteří hrají s dlouhými puttery, je téměř nemožné se vyhnout stále se opakujícím dohadům o tom, jaký vliv mají delší puttery na budoucnost golfové hry. Na jednu stranu chtějí mít amatéři lepší výsledky a zároveň si hru více užít, na druhou stranu ale od profesionálů očekáváme, že při hře opravdu otestují své schopnosti.

Z historického hlediska totiž většina hráčů, kteří používali dlouhé puttery měli převážně potíže s tím, aby udrželi své nervy na uzdě, nebo se jim občas do úderu připletl nechtěný pohyb zápěstím, kterému se chtěli vyhnout, či se měli problém jednoduše sklonit k nižšímu putteru. Proč by se ale měli svých putterů vzdávat, když je golf považován za rekreaci a zábavu.

Množí se proto názory, že by měly být dlouhé puttery používány pouze pro zábavu ale ne už v profesionálním golfu. Někteří golfoví odborníci nepochybují o tom, že hráči, kterým cukají nervy, můžou dosáhnout kýžených úspěchů s dlouhými puttery. To jim pak dává výhodu, kterou si podle nich nezaslouží. Názory se tedy rozcházejí, ale převažují ti, co si myslí, že právě překonání problému s nervy je základní a neodmyslitelnou součástí vítězství v turnaji.

Tento problém je často přirovnáván k dalekohledům měřícím vzdálenost. Podle USGA je jejich použití omezeno, kdežto na PGA Tour jsou zakázány úplně. Nyní existuj stovky variant různých putterů, celkem jsou ale tři základní typy: běžné, tzv. břišní a dlouhé. Který putter bude vyhovovat vám? To je čistě otázka osobní preference a nezbývá vám, než si to osobně vyzkoušet na greenu a zjistit, s kterým máte lepší výsledky.

Většina golfových trenérů se shoduje v tom, že pokud můžete používat klasický putter, rozhodně tak udělejte. Krátké puttery vyžadují nervy ze železa a minimum pohybu zápěstí, proto se mnoho hráčů kloní k užívání delších.

Tzv. břišní puttery umožňují navíc třetí kontaktní bod, a tím je břicho (společně s oběma rukama), umožňuje to lepší stabilitu a rovnováhu při úderu. Výhodou je, že je hůl zakotvena proti tělu a tím pádem je jednodušší získat kontrolu. Nicméně díky širšímu gripu a delšímu shaftu je snížena citlivost hole.

Dlouhé puttery pak doslova mění úder při patování v pohyb kyvadla, který zcela eliminuje pohyb zápěstí a ti, kteří trpí bolestmi zad si s tímto putterem trochu uleví. Za následek to ale má ještě větší ztrátu citu a kontrola nad vzdáleností začíná být problematická.


Aneta Zárubová