Děti na greenech aneb Mládí má zelenou

06.06.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky

Kuan Tchien-lang

Kvalifikace US Open dospěla k závěru a zdá se, že jeden rekord druhého majoru sezony zůstane v tomto ročníku nepřekonán. Ve startovním poli zatím není žádný čtrnáctiletý, nebo dokonce mladší hráč. Loňský start Číňana s poameričtělým jménem Andyho Zhanga, jenž se dostal na turnaj jako náhradník za zraněného Paula Caseyho, však už mezitím inspiroval jiné, až si golfová veřejnost položila otázku: Kde se to zastaví?

Také letos už na sebe děti mezi dospělými upozornili. A vesměs jsou asijského původu. Na European Tour hrál dvanáctiletý Číňan Jie Wo-čcheng, jeho čtrnáctiletý krajan  Kuan Tchien-lang šokoval postupem do finále Masters a stejně stará hráčka korejského původu zvítězila na profesionálním turnaji. Svět golfu začali dobývat nezletilí puberťáci, kteří si mezi údery musí ošetřovat pleť plnou pupínků. Převálcují starou generaci? Nakonec, kde jinde by mládí mělo mít zelenou…

Lydia Ko

Novozélandská golfistka korejského původu Lydia Ko se v pouhých 14 letech stala nejmladší vítězkou profesionálního turnaje v historii bez rozdílu pohlaví. Loni v lednu stále ještě se statusem amatérky vyhrála v Sydney New South Wales Open, který byl součástí australské ženské profesionální série ALPG Tour.

Před ní byl rekordmanem Japonec Rjo Išikawa, který v roce 2007 vyhrál turnaj na Japan Golf Tour ve věku 15 let a osm měsíců. Betty Hicks měla 17 let, když vyhrála Western Open v roce 1937. To už je ale retro.

Letošní ročník European Tour je ve znamení mládí. Když Jie Wo-čcheng 2. května poprvé odpálil míček na Volvo China Open, bylo mu 12 let a 242 dní. Nikdo mladší na této planetě na tour nikdy nehrál.

Mládí se vždy prosazovalo rychle. Největší talent světového golfu Tiger Woods v pěti letech zahrál devítku za 48 úderů. Je historicky nejúspěšnějším hráčem turnaje Optimist International Junior Tounament. Vyhrál ho šestkrát, poprvé v neuvěřitelných osmi letech. Jack Nicklaus v deseti letech potřeboval na devítku jen 51 ran, o rok později na osmnáctku 81 úderů. Ve 13 letech prolomil hranici 70 ran na kolo.

Justin Rose v roce 1998 skončil na Open Championship o dva údery druhý za Markem O´Mearou, když mu bylo 17 let. I v případě vítězství by to však rekord majoru nebyl. Tom Morris Junior vyhrál Claret Jug v roce 1868, když mu bylo 14 let, 4 měsíce a 4 dny. Byl to však amatér, profesionální golf v té době ještě neexistoval.

Nesmrtelný Bobby Jones vyhrál amatérský šampionát státu Georgia ve 14 letech, za pár měsíců se kvalifikoval na mistrovství Spojených států, kde došel až do třetího kola. Co je to však na dnešní mládež.

Údajně nejmladším autorem hole-in-one je tříletý Jake Paine, který se bez dalších podrobností trefil ze šedesáti metrů. Podle Guinnessovy knihy rekordů je ale rekordmanem Marco Island. V roce 1997 se mu to podařilo v Ironwood Country Clubu na Floridě s dámského odpaliště vzdáleného od jamky 59 metrů. Ve čtyřech letech.

Zdá se, že hranice neexistují. Takže pokud chtějí pořadatelé US Open v tomto ohledu trumfnout Masters, stačí jediné – vytáhnout divokou kartu.