Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

DALY SE VRÁTIL

16.02.2004 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

Příběh jako stvořený pro Holywood se odehrál na kalifornském Torrey Pines při Buick Invitational. John Daly udržel své démony na uzdě a porazil Woodse, Mickelsona i Singha. ANZ Championship na evropské sérii se pak stal kořistí Briana Davise.

US PGA Tour – Buick Invitational
Torrey Pines, LaJolla, Kalifornie

John Daly je jednou z nejkontroverznějších postav světového golfu. Do elitní společnosti vstoupil se silou uragánu, když jako náhradník zvítězil na prestižním PGA Championship v roce 1991. Bezpochyby nadaný golfista, jehož golf i život se však podobal houpačce především díky jeho démonům – alkoholu a hráčské vášni. V područí prvního pak na golfových fervejích dokázal lámat hole, přijít o jasná vítězství nesmyslnými výstřelky či urážet pořadatele a diváky. Nicméně letos vyzbrojen novým kontraktem s firmou Dunlop vyrazil do boje za očištění svého jména a pověsti. A kající se Daly byl také – v pozitivním slova smyslu – hlavní postavou víkendového Buick Invitational, který se na americké sérii konal na hřišti Torrey Pines v LaJolla v Kalifornii.
Ve startovním poli se po krátké pauze objevil také Tiger Woods, jenž obhajoval titul z minulého roku. Jeho hra však postrádala více jistoty, na kterou jsme si u světové jedničky zvykli. I přes zlepšený výkon v posledním kole to na lepší než dělené desáté místo nestačilo.
Na posledním greenu se poté odehrála finálová bitva letošního turnaje. Nejprve zde John Daly, který se viditelně trápil minul birdie putt, jenž by mu zajistil prvenství. To znamenalo automaticky pokyn pro Angličana Luke Donalda a domácího Chrise Rileyho, aby si znovu připravili své golfové „nádobíčko“, neboť rozehrávka měla určit vítěze turnaje. Všichni tři, tedy Donald, Riley i Daly dosáhli totiž shodného celkového skóre – mínus 10. Play-off se odehrálo opět na jamce s číslem osmnáct s parem pět. Daly atakoval green druhou ranou a skončil v pískovém bunkeru v blízkosti jamky. Riley i Donald zvolili hru na jistotu a na green si přihrávali až na třetí úder. Nicméně jejich přihrávky byly velmi přesné a tak se zdálo, že nejhůře je na tom Daly. Avšak „Long John“, jak se mu přezdívá pro jeho dlouhé rány, ukázal, že jeho golfové znovuzrození není jen symbolické. Úder z písku zvládl dokonale a stačilo jen doklepnout na birdie. K překvapení všech pak ani Angličan Donald ani Chris Riley své krátké putty na srovnání výsledku nedali a tím prakticky darovali vítězství Dalymu.
„Neuvěřitelné,“ těžko hledal slova plačící Daly. „Je to nejkrásnější pocit, jaký lze zažít.“ Po životních peripetiích se Daly po dlouhých devíti letech vrací znovu do společnosti vítězů a na svůj účet si může za toto vítězství připsat také 864 tisíc dolarů.
Alex Čejka po slibném úvodním kole nedokázal hranici cutu pokořit a do víkendových bojů již nezasáhl.
Výsledky:
1. John Daly -10
2. Chris Riley -10
2. Luke Donald -10


European PGA Tour – ANZ Championship
Horizons Golf Resort, Port Stephens, Austrálie

ANZ Championship se v rámci evropské PGA Tour konal v Austrálii, přesněji na Horizons Golf Resort v Port Stephens. Poprvé se na startu evropské soutěže objevila také žena, Laura Davies, která však cutem neprošla a skončila až na předposledním místě.
Soutěž se hraje netradičním upraveným Stablefordovým formátem, při kterém hráč dostává za výsledek na jamce určitý počet bodů. Osm za albatros, pět za eagle, dvě za birdie, žádný za par, mínus jeden za bogey a mínus tři za horší výsledek. Takovýto formát tedy jednoznačně upřednostňuje agresivní styl hry. Dramatickou koncovku nakonec i přes zle dotírajícího obhájce titulu Paula Casyho zvládl lépe Brian Davis a o jediný bod zvítězil. Pro tohoto Angličana to bylo teprve druhé vítězství na evropské PGA Tour a na jeho konto putuje také vítězná prémie – 200 tisíc eur.
Příjemným překvapením je také dělené třetí místo amatéra Nicka Flanagana.
Výsledky:
1. Brian Davis 44
2. Paul Casey 43
3. Thomas Levet 39
3. Nick Flanagan 39