D+D Real Czech Masters, 4. kolo

24.08.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Jamie Donaldson

European Tour D+D Real Czech Masters, Albatross Golf Resort, Vysoký Újezd
(dotace 1 milion eur – necelých 28 milionů korun)

Neděle, 24. srpna – finálové kolo
Jamie Donaldson splnil misi, výhrou na D+D Real Czech Masters se kvalifikoval do rydercupového týmu Evropy pro zápas s USA na konci září. „Bylo hodně těžké dostat se do týmu, musel jsem se snažit dlouho. Osmnáct měsíců jsem hrál skvěle, ale v takové konkurenci stačí pár špatných výsledků a propadnete se. Až vítězství tady mi dalo jistotu. Je to prostě fantastické,“ řekl na tiskové konferenci. Po závěrečném výkonu 68 (-4) se velšský golfista dostal na -14, jeho krajan Bradley Dredge neudržel vedoucí postavení po sobotě, zapsal even par  a skončil druhý o dva údery zpět. Třetí místo (-11)  patří společně Sörenu Kjeldsenovi z Dánska a Jihoafričanovi Merricku Bremnerovi, startujícímu na divokou kartu.

Skot Stephen Gallacher navzdory double bogey ze sedmnácté jamky obsadil dělené sedmé místo. Zachoval si naději proniknout mezi devět automaticky kvalifikovaných hráčů pro Ryder Cup, ale bude muset ještě bodovat za týden v Itálii, poté se bodový žebříček uzavře. Naopak Nizozemec Joost Luiten skončil v šesté desítce konečného pořadí a dost bodů nezískal.

Donaldson položil základ úspěchu trojicí birdie na úvodních třech jamkách. Ačkoli na čtyřce zapsal bogey poté, co jeho odpal skončil v těžké pozici vedle stromu, další chyby už se nedopustil, druhé bogey přišlo až na sedmnáctce, význam pro konečné umístění ale nemělo. Dredge se nemohl chytit a hlavním soupeřem se pozdějšímu vítězi stal zprvu Kjeldsen, avšak dvojicí bogey na závěr první devítky se zbrzdil Dánův nápor. Donaldson převzal vedení, v jedné chvíli dokonce o tři jamky, a přestože Dredge přece jen začal skórovat, bylo už pozdě, jeho krajan udržel náskok až do konce. „Na posledních třech jamkách byl silný vítr, bylo to hodně těžké,“ řekl.

Ziskem prémie 166 660 eur prodloužil osmatřicetiletý Velšan sérii let, v nichž na European Tour vítězí, na tři. I když mu trvalo déle, než kariéru posunul na současnou úroveň, po jednom titulu získává každoročně – předloni v Irsku, loni v Abú Dhabi, letos v Česku. „Nabízely se dva turnaje, kde jsem mohl hrát o Ryder Cup a když ho mám jistý už teď, dám si herní pauzu,“ oddechl si vítěz. Zařijový mač v Gleneagles pro něj bude dalším vrcholem, zkušenosti z týmových soutěží má jako amatér i profesionál. Dvakrát reprezentoval Wales ve Světovém poháru, dvakrát v Seve Trophy, kterou v roce 2011 jako člen britsko-irského výběru vyhrál.

Na otázku, s kým by si chtěl v evropském výběru zahrát, se Donaldson usmál. Nepovažuje se za toho, kdo by si mohl vybírat. „Tam přece budou samí skvělí hráči,“ odvětil. Před čtyřmi lety se hrálo ve Walesu, tehdy to bylo bez něj. „Nebyl jsem dost dobrý, abych se dostal do týmu ani přes divoké karty. Kapitán má jen tři volby a je velice důležité vyhrávat, aby jedna padla na vás,“ dodal ještě na dané téma.

V závěrečném  kole opět padl rekord hřiště, jehož držitelem byl krátce Donaldson z prvního kola (66 ran). Scott Jamieson ze Skotska pokořil dva dny starý výkon Angličana Tommyho Fleetwooda 65, nyní je nejnižším číslem, jaké kdy na Albatrossu bylo zahráno, 64.  Jamieson zahrál čistých osm birdie bez bogey. Výsledek ho katapultoval až na dělené deváté místo konečného pořadí.

Další pořadí: 13. Willett, Baldwin (-5), 19. Uihlein (-4), 23. Paul Lawrie (-3), 30. Hatton (-2), 39. Sjöholm (-1), 52. Luiten, Sullivan (E).

Konečné Top 10:

Video – záběry ze hry nejlepšího flightu:

Video – vyhlášení turnaje:

 

Členové finálového flightu
Bradley Dredge (Wales)
Narozen 6. července 1973
Výhry na European Tour : Madeira Island Open 2003, Omega European Masters 2006.

Sören Kjeldsen (Dánsko)

Narozen: 17. května 1975
Výhry na European Tour: Johnnie Walker Championship at Gleneagles 2003, Volvo Masters 2008, Open de Andalucia 2009.

Jamie Donaldson (Wales)
Narozen 19. října 1975
Výhry na European Tour: The Irish Open 2012, Abu Dhabi HSBC Golf Championship 2013

 

Odkazy: … Hřiště AlbatrossHřiště na satelitní mapěStránky Czech MastersFacebook Czech MastersCzechmasters. na Golf.czStránka turnaje na European TourStránky promotéra RelmostWebkamera na hřišti

.