Czech PGA Tour: tři kola a víc televize

02.05.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Hodinový sestřih z turnajů české profesionální série bude letos k vidění nejen na stanici Nova Sport, ale také na kanálu Sport 5, jehož signál je od loňska na části českého území šířen i neplaceně. Postupný krok na toto další teritorium by měl předznamenat novou etapu v historii Czech PGA Tour.

Promotérská společnost Česká 1 přichází s vyššími hráčskými odměnami a cílí na širší hráčské pole. Konkurenci pro domácí profesionály by měli vytvořit jejich amatérští krajané a zesílit by měla zahraniční účast. Sezonu zahájí Open Cup Kaskáda na stejnojmenném hřišti v Jinačovicích u Brna 2014. Termínová listina obsahuje devět turnajů.

Úvodní díl se hraje v sobotu a v neděli, je tedy dvoukolový, ale patrně jako jediný. „Rádi bychom systém upravili tak, aby vše odpovídalo zvyklostem ze zahraničí, takže na většině turnajů se budou hrát tři kola,“ potvrdil na tiskové konferenci svolané k zahájení ročníku 2014 jednatel Czech One Tomáš Barták.

Ještě v květnu zavítají účastníci do slovenské Skalice, zbytek turnajů se uskuteční na českých hřištích, z nichž některá jsou v kalendáři nová – Ostravice, Cihelny, Ypsilonka a Karlštejn. Chybí profesionální šampionát na jamky, jehož absence byla podrobena kritice na letošní valné hromadě PGAC.

Tam nový promotér představil poprvé svůj koncept a otázku vzbudil hlavně tříkolový systém. Teprve praxe ukáže, jak se k turnajům delším o jeden den postaví hráči z kategorie teaching pro, kteří se sice většinou neucházeli o tunajové tituly, ale tvořili základ startovního pole.

Promotéři však nemají obavy a věří, že prize money od 400 do 600 tisíc korun budou dostatečnou motivací ke startu, zvlášť když práce profesionálním učitelům golfu ubývá. „Naší ambicí není přizpůsobovat se, ale nabízet produkt,“ vysvětlil Barták. „Hráči se nám zatím hlásí, jejich názory budeme monitorovat,“ dodal.

Zahraniční účast na Kaskádě zatím zhruba odpovídá minulým letům, bude to zhruba desítka golfistů z více než sedmdesáti přihlášených (uzávěrka je až v pátek 2. května). Amatéry chtějí organizátoři zvát z řad těch, jejichž handicap nepřesáhne hodnoru 2,5.

Divácky atraktivní budou starty bývalého desetibojaře, olympijského vítěze a svého času světového rekordmana Romana Šebrleho. „Těším se, až si zahraju s nejlepšími profíky. Uvidíme, v čem se od nich odlišuju,“ uvedl Šebrle, jenž po několikaměsíčním profesionálním tréninku bere první sezonu jako seznamovací.

.