Czech pro-am: hlavně do pěti hodin

02.04.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky, PGA
A A A

Málokterá golfová tour v Česku o sobě může tvrdit, že si o její vznik řekla sama situace. Nebo jinými slovy, že nazrál její čas. A tak se letos již podruhé rozběhne Czech pro-am teaching tour, jejímiž hlavními protagonisty jsou golfoví profesionálové z řad učitelů této hry.

Loňská účast více než dvou set hráčů vedla pořadatele k tomu, že otevřou turnaje (jej jich šest) co nejširšímu počtu startujících až do kapacity, jakou poskytne hřiště. Jsou mezi nimi převážně ta v okolí Prahy (Beřovice, Beroun, Mladá Boleslav, Karlštejn, Černý Most). Výjimku tvoří dvoudenní mistrovství republiky v Šilhéřovicích, kam organizátory táhne hlavně tradice. „Někteří z nás tam 15 let nebyli,“ potvrdil spoluzakladatel okruhu Jiří Moučka na úterní tiskové konferenci.

Jinak je ovšem série veskrze moderní, vychází z modelů 1+1 populárních v zahraničí. Proto si většinou profesionál přivede amatéra do flightu sám a organizátoři to preferují, ačkoli se pokusí uspokojit alespoň část případných zájemců, kteří se přes svého učitele k takové možnosti nedostanou. Podmínkou je však handicap do hodnoty 20.

„Nemůžeme odříznout hru profesionála od toho, co dělá. Měla by tvořit přirozenou součást jeho prezentace,“ podpořil myšlenku místopředseda české PGA pro výuku Petr Němec, jediný Čech s titulem Master Professional. „Amatér může být vedle zkušeného profesionála klidnější a může se to projevit na jeho výkonu. Zlepší si handicap, pokořit hřiště,“ dodal.

A jak pořadatelé dokládají, že je vytvořením turnajové série s rozpočtem 1,5 milionu korun uspokojili přirozenou poptávku? Moučka upozornil, že na špičkovém domácím okruhu, kde elitu tvoří zejména hráči se statutem playing pro, nemají učící profesionálové, kteří toho soutěžně tolik za rok nenahrají, takovou možnost ucházet se o přední příčky.

Cílem Czech pro-am teaching tour je nabídnout soutěž, kde se poměří mezi sebou a zároveň budou mít jistotu, že kolo potrvá pět hodin nebo i kratší dobu. Na komerčních turnajích není výjimkou, že se protáhne přes šest.

Ze seznamu hřišť vyplývá, že podmínky budou mít vysoce kvalitní. Dohlíží na ně jeden z nejpovolanějších mužů v republice Jan Juhaniak: „Snažím se s greenkeeperem nebo majitelem dohodnout několik dní dopředu, aby hřiště bylo nastaveno na naše turnaje. Není nutné hrát maximální délku. Důležité je, aby byly k vidění dobré výsledky. Aby byly všichni spokojeni. Máme dostatečně rychlé greeny, přizpůsobujeme se i podle počasí.“

 

Jednotlivé turnaje budou mít letos dotaci 50 tisíc korun, republikový šampionát dvojnásobnou. Přesně tolik, kolik profesionálů obsadí dotovaná místa, stejný počet amatérů podle konečného pořadí získá věcné ceny. „Výsledky se budou počítat do money listu Czech PGA,“ připomněl Richard Beneš, jenž finančně seriál zajišťuje. Jedná i o způsobu prezentace na ČT a Primě, které se partnersky připojily.

Soutěže jsou tak vlastně tři, samostatné pro profesionály (brutto na rány) a amatéry (netto stableford body), ale také týmová (stableford pro brutto + am netto). Jsou povolena certifikovaná zařízení na měření vzdálenosti.

Kalendář Czech pro-am teaching tour: 29. dubna – Beřovice, 20. května – Beroun, 8. července – Mladá Boleslav, 4. a 5. srpna – MČR, Šilhéřovice, 16. září – Karlštejn, 14. října – Černý Most.
Více na: www.czechproam.cz

.