PGAC mistrovství na rány – Czech PGA Strokeplay Championship

30.08.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Stanislav Matuš a Lucie Hinnerová

Neděle – finálové kolo
Profesionálním šampionem je Stanislav Matuš mimořádným výkonem -12 ran. Svůj triumf korunoval bezkonkurenčním výsledkem 66 (-6) a druhého v pořadí Federika Elliho z Itálie zdolal o pět úderů. Za výhru si Matuš z Ypsilonky odváží 94 450 korun.

Mistryní ČR profesionálek se stala Lucie Hinnerová (+5).

Matuš absolvoval celý turnaj s jediným bogey, v závěrečném dnu podruhé za sebou odevzdal čistou skórkartu se šesti birdie. Čtyři z nich zapsal na závěrečných pěti jamkách.

„Celé tři dny se mi tu hrálo dobře. Za tři dny jenom jedno bogey, k tomu na takovém hřišti! Dnes to bylo super i vzhledem k deštivému počasí. Udělal jsem tu minimum chyb a to podle mě rozhodlo o vítězství. Šel jsem za ním od prvního dne. Dnes jsem měl přesné informace o vývoji skóre od 10. jamky, kdy přijel vůz s online skoringem. Ital Elli a především amatér Cafourek se na mě v tu chvíli dotahovali, ale já věděl, že oni už své nejlepší rány vystříleli a mě ještě čekají. To se také stalo, na 14., 15. a 16. jamce mi to tam napadalo a jim ne. Takže jsem si to vynahradil, “ řekl po turnaji vítěz webu czechone.cz

Malou senzací turnaje je čtvrté místo amatéra Jana Cafourka z Golf Resortu Black Bridge, který se dvě kola držel na druhém místě a do 12. jamky pěti birdie dokonce útočil na vítězství. Pak přišla série čtyř bogey na posledních šesti jamkách a konečné čtvrté místo. To je při jeho premiéře na PGAC Tour vynikajícím výsledkem. „Hrál jsem dobře, celý turnaj mi sedl, dobře jsem puttoval, v tom byl úspěch. Dnes jsem dobře rozjel finálovou rundu, ale jsem trochu zklamaný ze zaváhání na druhé devítce. Ale je to sport, patří to k tomu. Umístění si velice cením, celé tři dny jsem měl výbornou společnost a Standa Matuš dnes předváděl výborný golf. Takže jsem si to užil,“ pochvaloval si Cafourek.

Dalším překvapením je druhé místo nového účastníka PGAC Tour Itala Federica Elliho. Poslední kolo šel pouze o ránu hůře než vítěz a z Yspilonky si odváží prémii 61 000 Kč.  „Mám snoubenku v Praze a jezdím do Čech dvakrát třikrát do roka. Jsem pro na hřišti Paradiso del Garda, něco už jsem v Evropě vyhrál a snoubenka se mě ptala, proč to nezkusím. Doposud jsem na žádném českém hřišti nehrál, tak jsem to zkusil,“ ujasnil  Elli. Na první pokus v PGAC druhé místo a 61 000 Kč opravdu není špatné. „Rád bych přijel častěji, ale musí to sladit se svými lekcemi a ostatními turnaji, kterých se účastním,“ odpověděl Elli na dotaz, jestli se na české turnaje vrátí.

Radost z průběhu turnaje měl Pavel Krenk z promotérské Czech One. „Osobně jsem se na tento turnaj těšil. Ypsilonka je hřiště, u kterého jsme doufali, že prověří profesionály, a že uvidíme nejen hřiště, ale i hráče v plné kondici, což se nakonec ukázalo. Bylo vidět, že nemají tak velkou zkušenost s náročnějším hřiště jako je Ypsilonka, takže první den to bylo hodně odvážné. Druhý den už bylo vidět, že hrají konzervativně, takový ten profesionální, přemýšlivý golf. Dnešek ukázal, že dobří hráči,  kteří vědí, co mají hrát, tak to zahráli a potvrdili svoje pozice. Byl to úžasný zážitek. Umístění Honzy Cafourka je fantastické, šel jsem s ním a nejen já. Divácká kohorta sledovala zajímavý zápas jednoho z nejlepších českých profesionálů s amatérem až do čtrnácté jamky, pak už zvítězila zkušenost a rutina. Na dvanácté jamce byli od sebe pouhé dvě rány a to bylo moc zajímavé,“ řekl Krenk. „Nyní se již blížíme do podzimního finále, příští turnaj máme v rakouském Haugschlagu. Pro nás to je nová zkušenost jít s turnajem do zahraničí.  Pak už nás čeká Grand Finále na Kaskádě v Brně, kde tuto sezónu končíme,“ doplnil šéf Czech One.

Další pořadí: 3. Sagar (-5), 4. Rajmont, Cafourek (am) (-4), 6. Lieser (-3), 7. Tintěra (E), 8. Příhoda, Kučera (+1), 10. Kořínek (+2), 15. F. Mrůzek (+5), 34. Nový (+16).

Konečné Top 10:

 

Stanislav Matuš

Sobota – 2. kolo
Podruhé stejný výsledek 69 ran (-3) udržel Stanislava Matuše ve vedení. Jeho skóre -6 znamená do finálového kola náskok tří úderů před dvojicí na děleném druhém místě. Vydržel na něm amatér Jan Cafourek, dotáhl se na něj Adam Sagar ze Španělska. Pod parem jsou ještě čtvrtý Ital Federico Elli a pátý Adam Rajmont.

„Kdybych šel mínus 6 nebo i 7, vůbec bych se nedivil,“ řekl Matuš ke svému výkonu pro web czechone.cz. I když to nebylo tolik, spokojenost lídrovi nechyběla. „Bylo to snad ještě snadnější než včera, jen mi dnes vůbec nepadaly putty. Hned na jedničce jsem nedal půlmetrák do birdie, na dvojce jsem neproměnil třímetrák, na osmičce metrový putt taky nevyšel. Zbytek úderů ale fungoval jak měl, fairwaye i greeny jsem trefoval v regulaci. Vyšel mi závěr, spadlo to tam na sedmnácté i osmnácté jamce.“

Ve druhém hracím dnu už nefoukalo, víc se skórovalo a nahoru průběžným pořadím se posunuli i autoři stejného výkonu, jakého dosáhl Matuš – Lukáš Tintěra, Roland Haan a Daanyel Spalding. Vzhledem k různě velikým ztrátám však do hry o titul pravděpodobně ani jeden nepromluví. Platí to také o Jiřím Štrynclovi, jenž výkonem 68 (-4) vylepšil nejlepší číslo dosavadního průběhu turnaje. Jenže ani výrazné zlepšení nestačí v součtu s pátečními 82 ranami na víc než na třetí desítku.

Ze čtyř hrajících žen je nejvýše Lucie Hinnerová na 13. místě (+2). Šideri Váňová zahrála o šest ran hůře a spadla ze třetí pozice na šestnáctou (+4).

Další pořadí: 6. Tintěra, Zedníček, Lieser (E), 9. Hahn, Velenský, J. Kučera, Kořínek (+1), 16. Příhoda (+4), 23. Štryncl, F. Mrůzek (+6), 40. Nový (+14).

Top 10 druhého kola:

 

Stanislav Matuš

Pátek – 1. kolo
V čele se usadil Stanislav Matuš. Do klubovny donesl skóre 69 (-3) a má náskok jednoho úderu před amatérem Janem Cafourkem. „Hrálo se mi docela dobře, foukal správný vítr. Při opačném by to asi bylo složitější – aspoň pro mě foukalo na pětiparech do zad. Jinak základ byl dnes v trefování fairwayí a greenů. Snad jenom jednou jsem se netrefil, kvůli špatnému výpočtu převýšení. V dalších dnech mám v plánu držet se dnešní hry a samozřejmě je mým cílem tady vyhrát,“ citoval lídra oficiální web Czech PGA Tour.

Velmi dobře zahájila turnaj i nejlepší žena Šideri Váňová. Se skóre -1 se dělí o třetí místo. Už v Mladé Boleslavi hrála ve skvělé formě a lepšímu výsledku ve Mstěticích zabránil míček, který ji poslední den trefil z driving range do kolena. Sledovaného amatéra Romana Šebrleho rozhodilo triple bogey na čtrnáctce, kde nejdřív ztratil balon v hustém roughu a následně vymetl dva bunkery. Skončil až na čtyřicátém místě a z turnaje nakonec se odhlásil.

Ředitel turnaje Pavel Krenk byl velmi mile překvapen zájmem diváků: „Je vidět, že golfová divácká osvěta začíná fungovat. Zdá se, že místní golfisté se přišli podívat, jak jejich oblíbené hřiště hrají ti nejlepší“.

Další pořadí: 13. Hinnerová (+2), 17. Tintěra, Příhoda (+3),  23. F. Mrůzek (+5),

Top 10 prvního kola:

 

Profesionální PGA šampionát na rány přivítá hřiště, kde se svého času konal i turnaj evropské Challenge Tour. Vyšší dotace 500 tisíc Kč přilákala silné startovní pole. Hrát budou Marek Nový, Stanislav Matuš, Ondřej Lieser, Aleš Kořínek, Martin Příhoda, Filip Mrůzek, Lukáš Tintěra, Adam Rajmont a další profesionálové ověnčení turnajovými vavříny. Konkurenci jim mimo jiné vytvoří tucet zahraničních hráčů a hráček z osmi zemí. Síly s muži změří také Lucie Hinnerová, Barbora Barcalová, Dagmar Klásková a Šideri Váňová. Amatérskou scénu zastupuje mimo jiné Roman Šebrle.

Odkazy: … Ypsilon Golf Resort … Satelitní mapa hřiště … Stránky Czech PGA Tour

.