Czech Midamateur Tour – jsme tady už 10 let

22.04.2011 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Ilja Ehrenberger

Je to skoro neuvěřitelné, ale mid-amatérská túra vstupuje do svého jubilejního, desátého ročníku. Bez uzavřené skupiny, bez hracích karet, zcela otevřená všem hráčům. Hráči si mohou vybrat a svůj turnaj odehrát tam, kde se jim to nejvíce líbí a kde to mají nejblíže. Soutěž má zcela nové propozice a nový herní systém. Letošní ročník startuje hned prvním turnajem Major již příští týden v Mladé Boleslavi.

Krátký pohled do historie
Na podzim roku 2001 se objevily první informace o nově vznikající golfové tůře, která si vzala za cíl oslovit ty nejlepší hráče České republiky ve věkové kategorii nad 35 let.
Snad jen pro golfové neznalce, slovo mid-amateur označuje na celém světě v golfové terminologii hráče středního věku, přesně tedy golfistu ve věku 35 let a výše, který se na rozdíl od hráčů-profesionálů golfem neživí. Golfové turnaje kategorie mid-amateur jsou v zahraničí, zejména v USA velmi populární. Hlavně proto, že se nejedná o žádné „zelenáče“ a výsledky těch nejlepších se mohou směle řadit k výkonům profesionálních hráčů.
A ani u nás tomu není jinak. Člen Golf Clubu Karlštejn, Ilja Ehrenberger celou soutěž na konci roku 2001 vymyslel a připravil. Pro tuto soutěž byl speciálně vytvořen bodový žebříček, zpracováván automaticky centrálním golfovým serverem společnosti CT Group. Hráči podle svého umístění sbírali body do celkového hodnocení. Konečný žebříček pak vždy jasně ukázal, kdo si vybojoval účast v prestižním turnaji Masters se zahraniční účastí a naopak, kdo bude muset bojovat o účast v dalším ročníku v náročné kvalifikaci.
Neméně důležitou roli hrála nově vzniklá túra při nominaci hráčů na International European Mid-Amateur Championship. Zatím největšího mezinárodního úspěchu dosáhl v roce 2003 Alan Babický na Mistrovství Evropy, které se konalo v rakouském Dellachu. Alan po prvním kole dokonce fantasticky vedl, když přinesl skvostných 68 (-4), nakonec skončil na vynikajícím 6. místě. Jeho výkon zatím nikdo jiný nenapodobil.

Rok 2011 přináší změnu
Herní systém, založený na principu kvalifikací a uzavřené skupiny hráčů, který byl nastaven od roku 2003, byl na svou dobu velmi originální a u drtivé většiny hráčů si získal značnou oblibu. Postupem času, kdy narůstal počet kvalitních hráčů a současně se otevíralo i mnoho nových hřišť, ztrácel tento model svou účinnost a dnes je naprosto jasné, že se již zkrátka přežil. Hlavní důvod změny byla myšlenka dát široké skupině hráčů možnost, zahrát si na co největším množství hřišť během golfové sezóny.
Počínaje rokem 2011 přestává být soutěž Czech Mid-amateur Tour  uzavřená. Tato změna bude představovat novou základní filosofii, tedy že soutěž si bude moci zahrát každý golfista, pokud splní základní podmínky, kterými jsou věková hranice 35 let (muži), 30 let (ženy) a výkonnostní limit HCP 15.

Jaký je nový systém soutěže?
Celý systém nové soutěže Czech Mid-amateur Tour  je rozdělen na 2 části. Základní část a Playoffs.

Základní část
Základní část je stanovena na období květen až 31. červenec 2011. V tomto časovém období bude vypsán určitý omezený počet turnajů Czech Mid-amateur Tour  na všech partnerských hřištích Czech Mid-amateur Tour.  Hrací systém zůstává zachován stejný, tedy hra brutto na rány bez vyrovnání. Stejně tak mistrovská odpaliště pro obě kategorie (muži, ženy).
Aby měl celý nový systém soutěže smysl a byl pro hráče atraktivní a motivující, je připraven i zcela nový model hodnocení, který přechází od starého bodové systému. Nový model hodnocení je postaven na odchylce jednotlivého výsledku hráče od course rating daného hřiště. Tím se celé hodnocení výsledků všech hráčů v soutěži stane více spravedlivější a objektivnější. V návaznosti na tento princip hodnocení bude použit celostátní žebříček Czech Mid-amateur Tour  2011, který podporuje server České golfové federace. Tam budou zaneseny všechny výsledky jednotlivých hráčů ze všech odehraných turnajů v celé ČR.
Další specifikací základní části Czech Mid-amateur Tour  2011 budou 4 tzv. „vybrané“ turnaje Major. Tyto turnaje budou umísťovány společně s turnaji Playoffsna ta nejlepší hřiště v ČR. Atraktivitou těchto vybraných turnajů bude možnost přímé kvalifikace do prvního turnaje Playoffs (čtvrtfinále). Základní část končí s datem 31. července 2011. Po tomto datu bude celostátní žebříček základní části Czech Mid-amateur Tour 2011 uzavřen.

Playoffs
Po ukončení základní části Czech Mid-amateur Tour  2011 budou následovat 3 závěrečné turnaje: čtvrtfinále, semifinále a finále. Účast na těchto turnajích je podmíněna pouze a jedině umístěním v konečném žebříčku základní části Czech Mid-amateur Tour  2011. Pro účast v prvním turnaji Playoffs tedy ve čtvrtfinále se počítá s počtem 120 hráčů (tento počet bude obsahovat prvních 20 hráčů z konečného žebříčku Czech Mid-amateur Tour  2010).
Do dalšího turnaje Playoffs – semifinále postoupí prvních 90 hráčů ze čtvrtfinále a do finálového dvoudenního turnaje Playoffs – finále postoupí prvních 60 hráčů ze semifinále. Více informací najdete na novém webu www.mid-golf.cz

Termínový kalendář 2011

foto © RenéTauber

  Ilja Ehrenberger