Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Czech Mid-Amateur Tour 2008 startuje 30.dubna ve Slavkově

30.04.2008 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Už posedmé se na konci dubna v moravském Slavkově rozeběhne seriál turnajů Czech Mid-Amateur Tour. A protože se letos v túře objeví několik novinek, pozval jsem si na rozhovor Ilju Ehrenbergera, zakladatele túry a „tátu“ midů, a Dalibora Procházku, nového ředitele a hlavního rozhodčího ročníku 2008.

 

Iljo, jaké novinky jsou na sezónu 2008 připraveny?

Předem bych chtěl ještě jednou blahopřát všem, kdo získali Tour Card 2008. Říkám to proto, že letos je tato soutěž – poprvé v historii Czech Mid-Amateur Tour – zcela uzavřená, tudíž ji mohou hrát právě a jenom držitelé této hrací karty. K tomuto rozhodnutí jsem dospěl nejen sám, bylo to přání také většiny hráčů, kterým nepřipadalo korektní, aby se do soutěže jako náhradník mohl přihlásit kdokoliv „z ulice“. Pevně doufám, že toto rozhodnutí je správné a že tím soutěž získá na exkluzivitě. Stejně tak je pryč i éra „divokých karet“. Na druhou stranu jsem ale nechtěl ztratit přízeň těch, kdo se do tůry nekvalifikovali, a proto jsem založil i B-sérii. (Řekněme si to na rovinu – Ilja se vloni do své vlastní tůry nekvalifikoval a i letos by si moc rád zahrál, pozn. red.). A do třetice poslední novinkou, která opět vychází z přání hráčů a kterou už všichni zaznamenali, je absence zahraničního hřiště. I když se musím přiznat, že mně Fontana bude chybět.

 

Dalibore, ty jsi, pokud se dobře pamatuju, řídil turnaje midů už v roce 2002 a pak také část turnajů v roce 2003. Váhal jsi dlouho, než jsi přijal Iljovu nabídku na sezónu 2008?

Pokud mě paměť neklame, v prvním ročníku jsem řídil jen závěrečné Masters na Konopišti, a to za nebývale nepříznivých povětrnostních podmínek. Až ve druhém ročníku jsem vystupoval v roli ředitele, resp. rozhodčího v celé sezóně. Takže vlastně vstupuji podruhé do stejné řeky – ale jak praví rčení, řeka už není stejná, uplynulo v ní hodně vody a je z ní mohutný veletok. Iljovou nabídkou jsem byl potěšen a moje počáteční váhání mělo jinou povahu – ve hře nebyl nedostatek zájmu či chuti, ale dostatek času. Ale jelikož jsem se od letošního roku rozhodl pro výrazný profesní posun ve prospěch golfu (i když IT se natrvalo nevzdávám!), mohl jsem nakonec nabídku s radostí přijmout.

 

Iljo, jak bude vypadat zmiňovaná B-série turnajů?

Série B je určitým kompromisem a myslím, že se tím vyřeší problém náhradníků a divokých karet. Také bych chtěl zdůraznit, že B-série je zcela samostatná a nijak neovlivní průběh hlavní tůry. Přihlásit se do ní může každý, kdo splňuje věkový limit (muži 35 let a starší, ženy 30 let a starší) a má hendikep maximálně 15. Do turnaje bude přijato vždy maximálně 54 hráčů s nejnižšími hendikepy. Turnaje B-série se až na několik výjimek budou hrát vždy den před turnaji hlavní tůry a bude jich celkem sedm. Přesné datum a místo konání turnajů zájemci najdou na našich internetových stránkách www.mid-golf.cz. Hlavní motivací pro hráče B-série bude bezesporu možnost získání Tour Card 2009, ovšem zaslouží si ji jen nejlepších šest mužů a nejlepší žena v konečném žebříčku.

 

Dalibore, využiješ možnost hrát B-sérii, nebo zůstaneš jen v roli přísného arbitra?

Otázku času jsem už zmínil. Přestože chci hrát letos víc, než tomu bylo v minulých letech (popravdě – taktak jsem si udržel aktivní hendikep!), nevím, jestli mně to na některé, neřku-li všechny turnaje B-série vyjde. Pokud ano, budu jen rád. Ale rád bych opravil poněkud zavádějící závěr otázky – golfové rozhodování není o přísnosti, ale o korektnosti a férovosti. Takže ať máme co dělat jen s fair play!

 

V roce 2007 byla hodně diskutována pánská odpaliště. Bílá, nebo žlutá? Dalibore, jak to bude letos?

Czech Mid-Amateur Tour je od začátku koncipována výlučně jako sportovní série. Tomu odpovídají i odpaliště, takže to pro muže stejně jako v loňském roce budou bílá. A jelikož letos zůstáváme na domácích hřištích, snad už nedojde k nedorozumění s jiným označováním odpališť, jako tomu bylo loni na Fontáně. V extrémních případech – hlavně s ohledem na počasí – např. podmáčené hřiště apod. – bude sice možné toto ustanovení operativně změnit, ale nemyslím, že na to dojde.

 

A na závěr otázka na Ilju. Od roku 2006, kdy jsi naposled pořádal turnaj midů s mezinárodní ůčastí, k nám žádný zahraniční hráč nepřijel. Jak to vypadá s letošním Mezinárodním mistrovstvím ČR midů? A naopak – co ůčast našich nejlepších midů v zahraničí?

To je spíš otázka na funkcionáře České golfové federace. Mezinárodní mistrovství ČR midů pořádá ČGF a záleží pouze na ní. Já jsem učinil vstřícný krok, když jsem se v lednu sešel s generálním sekretářem ČGF Mirkem Holubem, s nímž se dobře znám už od jeho žákovských let. Předal jsem Mirkovi všechny své kontakty na zahraniční hráče s tím, že ČGF je pozve a pomůže jim případně s ubytováním, dopravou apod. Stejně tak jsem s ním probral termín mistrovství midů, aby nekolidoval se žádným turnajem Czech Mid-Amateur Tour. Pevně doufám, že letos do Cihelen, kde se mistrovství koná, dorazí početná skupina hráčů z Evropy. A pokud se letos dostanu do startovního pole, moc rád si Cihelny zahraju. A naši midi v zahraničí? Reprezentaci má na starosti také ČGF a nominace na European Mid-Amateur Championship 2008 se řídí podle jejího žebříčku. Musím však připomenout, že naše turnaje se do žebříčku ČGF počítají. Letošní evropský šampionát se koná v Polsku, tak uvidíme. Největšího ůspěchu na evropském turnaji dosáhl v roce 2002 v rakouském Dellachu Alan Babický, který tehdy obsadil vynikající šesté místo. Po prvním kole dokonce vedl, když zahrál 68 (-4) ran! Bohužel od té doby na jeho ůspěch nikdo jiný nenavázal.

 

Děkuju vám oběma za rozhovor.

Luboš Klikar