Czech Masters dál hraje o hvězdy

15.05.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Startovní pole D+D Real Czech Masters v této chvíli vypadá slibně. Jak na dnešní tiskové konferenci informoval majitel promotérské společnosti Relmost Petr Dědek, figuruje v ní jedenáct turnajových vítězů letošního ročníku European Tour. Nejvýraznější postavou je momentálně Ital Francesco Molinari, jenž naposledy získal trofej předloni a upozornil na sebe děleným šestým místem z nedávného The Players Championship na Floridě.

Na Albatrossu se bude hrát o podíly z dotace ve výši rovného milionu eur. V Čeští diváci budou sledovat startovní pole v kvalitě, blížící se maximu možného v této finanční úrovni. Ať už to bude Španěl Alejandro Caňizares, Francouzi Alexander Levy s Victorem Dubuissonem, Skot Stephen Gallacher a další, dá se očekávat golf špičkové kvality.

Co každý turnaj potřebuje, je velká hvězda. „Jednáme s hráči jako Miguel Ángel Jiménez a John Daly,“ potvrdil Dědek již dříve zahájenou aktivitu. Prvně jmenovaný Španěl byl tváří tří ročníků velkého evropského turnaje v Čeladné (roky 2009 až 2011), v Česku je velmi oblíbený a po čtvrtém místě na Masters nemusí úroveň své hry nijak obhajovat. O amerického „napraveného bouřliváka“ Dalyho je zájem všude, získává pozvánky bez ohledu na nižší výkonnost.

Získat pro premiérový ročník turnaje na českém území, jakkoli je tu přerušená tradice Czech Open, ještě silnější divácké taháky, je obtížné. V zámoří souběžně začne play-off FedEx Cupu, na The Barclays postoupí špičkových 125 hráčů. Přesto by se na hřišti ve Vysokém Újezdě mohl objevit někdo, u nějž se snoubí popularita s výkonností řadící jej například do světové padesátky. Promotéři živí naději, že blízkost uzávěrky bodovacího žebříčku pro výběr členů evropského rydercupového týmu přiměje některé uchazeče o mač proti USA přihlásit se na poslední chvíli. „Počkáme, až nám hráči jako Luke Donald budou volat o divokou kartu,“ vyjádřil s úsměvem snové přání Dědek.

Czech Masters se uskuteční od 21. do 24. srpna, pět neděl před Ryder Cupem. Zkušenosti z minulých let ukazují, že o jedno až dvě místa ve výběru kapitána Paula McGinleyho se skutečně ještě může hrát. Příklad Švéda Petera Hansona, jenž si před čtyřmi lety právě v Čeladné rydercupovou účast uhrál, dává naději. Ovšem Donald a jiní Evropané startující převážně v USA mohou bodovat právě tam.

Lieser ve vzduchu
Menší naděje je také u Alexe Čejky. Mariánskolázeňský rodák by přilákal solidní pozornost publika, avšak je známo, že má ve zvyku požadovat startovné. „Sledujeme ho, na Web.com Tour se mu daří a pokud by měl zájem bez startovného o Czech Masters, jsme připraveni mu kartu dát, prohlásil David Trunda.

Část diváctva bude zvědavá na domácí borce, jimž se v tak vysoké konkurenci dosud nikdy nepovedlo prorazit. V únoru byli pro Albatross a Kunětickou Horu potvrzeni Daniel Suchan, Petr Gál, Adam Rajmont a Marek Nový, nyní k nim pořadatelé přidali Stanislava Matuše. Momentálně nejlepší tuzemský profesionál Ondřej Lieser se s nimi dosud nedohodl. „Ani hráč ani jeho agent nás nekontaktovali. Je možné, že jedno dvě místa se uvolní z hráčů, kteří nedorazí,“ připustil Dědek, že jediný Čech s alespoň omezeným hráčským statusem na Challenge Tour se nakonec může přidat ke krajanům.

„Ondřej Lieser je do turnaje Challenge Tour na Kunětické Hoře přihlášen,“ řekl Golf.cz Lieserův agent Radovan Vrátný z Czech One. „Ale po informaci z dnešní tiskovky jsem okamžitě kontaktoval ředitele turnaje pana Trundu a zájem Ondry Liesera hrát na domácím hřišti jsem vyjádřil,“ upřesnil Vrátný.

„Ano, došel mail se žádostí o start Ondry Liesera na Challenge na Kunětické Hoře. Odpověděl jsem, že startovní listina je uzavřena, Ondra Lieser je mezi náhradníky, a že další informace mohu podat podle situace v pondělí,“ potvrdil turnajový skutečnost ředitel Relmostu David Trunda.

Koho nominuje Česká golfová federace z řad amatérů, není dosud rozhodnuto. Zatím obsazuje divoké karty na challengery organizované Relmostem. „Šimon Zach, Vít Novák a Jakub Pokorný si zahrají na Kunětické Hoře,“ prozradil prezident ČGF Zdeněk Kodejš. „Na Slovensko bychom rádi poslali další hráče, je to pro ně zkušenost k nezaplacení. O nominaci na Albatross bych v této chvíli nerad mluvil, to je ještě dlouho a šanci má i někdo další.“

 

.