Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

ČTYŘLETÁ PAUZA SE OSVĚDČILA

12.01.2004 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

Začal nový ročník US PGA Tour a tradičně prvním zastavením je havajský ostrov Maui, na kterém se koná Mercedes Championship. Na turnaji vítězů z minulého ročníku se po čtyřleté pauze objevil také Stuart Appleby

US PGA Tour – Mercedes Championship
Kapalua Plantation Course, Maui, Havaj

Ačkoliv v českých krajích vládne paní zima, za oceánem již začal nový ročník US PGA Tour. Tradiční první turnaj sezóny patří pouze vybrané společnosti, neboť na Mercedes Championship mohou startovat jen vítězové z minulého ročníku. I tentokrát se na havajském ostrově Maui na hřišti Kapalua Plantation sešla velmi silná konkurence, mezi kterou nechyběl ani loňský vítěz Ernie Els, světová jednička Tiger Woods či první muž žebříčku výher Vijay Singh. A bylo zajímavé sledovat, kdo do nové sezóny vykročí tou správnou nohou.

O celkové vedení se v průběhu čtyř dnů soutěže střídavě tahali Fidžan Vijay Singh a Stuart Appleby z Austrálie. Ten se na havajské hřiště vrátil po čtyřleté pauze a nenechával nikoho na pochybách o kvalitě své hry. Nepředvedl sice žádné extrémně nízké skóre jako jeho soupeř Singh, který v pátečním kole zahrál 64 ran (tedy mínus 9) a pohled na skorekartu z druhé devítky byl famózní – osm birdie a jeden par! Nicméně Appleby si stabilní hrou zajistil před Singhem náskok dvou ran před posledním kolem. Ten se v nedělním větrném dni rázem zvednul až na šest ran a bylo jasné, že jen fatální chyby by mohly Australana připravit o vítězství.
Duo Singh – Appleby se velmi zřetelně oddělilo od svých pronásledovatelů a souboj o první letošní vítězství se měl rozhodnout právě mezi nimi. Ačkoliv se Fidžan snažil všemi dostupnými prostředky zvrátit nepříznivý vývoj duelu v jeho úsilí ho zradil především jeho putter. Na posledních pěti jamkách zahrál sice čtyři birdie, ale nakonec mu to stačilo pouze na druhé místo o jedinou ránu za vítězem. Tím se poněkud překvapivě, ale zaslouženě stal 32letý Stuart Appleby a za svou dobře odvedenou práci si odváží tučnou odměnu – rovný 1 milion dolarů a právo startu na příštím Mercedes Championship.

Tiger Woods prolomil hranici 70 ran v průběhu čtyř dnů pouze jednou a skončil na děleném čtvrtém místě. Totéž se „povedlo“ i obhájci titulu Ernie Elsovi, který se musel spokojit dokonce až s dělenou 21.pozicí. A tak jediným, kdo v silném větru v neděli dokázal zahrát pod 70 ran byl Adam Scott, jehož 68 ran mu vyneslo posun z 13. na 7. místo.
Mezi kuriozity patří také monstrózní drajv Davise Lovea III na jamce číslo 18 – s větrem v zádech a z kopce dolů mu naměřili 435 metrů!
David Toms, který se kvůli operaci zápěstí turnaje nezúčastnil dostane i přesto prémii za poslední místo – 65 tisíc dolarů. Ty se však do oficiálního žebříčku počítat nebudou.