Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Čtyři turnaje profesionálů pod ženskou taktovkou

23.09.2009 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Působí nenápadně, ale vždy ji najdete na místě, kde je zrovna nejvíce potřeba. Z její tváře prakticky nemizí úsměv a dobrá nálada ji snad nikdy neopouští. Ředitelka čtyř turnajů pořádaných společností CZ Golf v rámci Pilsner Urquell Czech PGA Tour Radka Važanská. Žádný z promotérů nenese na svých bedrech v letošní sezóně prestižní profesionální golfové série tolik turnajů jako CZ Golf. Radka Važanská tak během roku myšlenkově a často fyzicky putuje mezi rakouským Waidhofenem, Ústím nad Labem, Telčí a Pískem. V rozhovoru působí energicky a z každé odpovědi je znát, že ví, o čem mluví.

V České republice se pořádá velké množství komerčních turnajů. CZ Golf ale vystupuje jako promotér čtyř profesionálních turnajů v rámci Pilsner Urquell Czech PGA Tour. Proč?
Rozhodli jsme se vstoupit do profesionálního golfu, abychom dostali na naše hřiště nejlepší české profesionální hráče. Pokud si u nás nezahraje turnaj, jen těžko si na naše hřiště přijede zahrát. Jejich prostřednictvím chceme přilákat do resortů CZ Golfu co nejvíce rekreačních golfistů. Profesionálové dokážou nejlépe ocenit kvalitu hřiště a jejich slovo má mezi amatérskými hráči váhu. Následně pak mohou dát profesionálové doporučení svým klientům, které u nás rádi přivítáme.

Už máte nějaké konkrétní důkazy naplnění vaší strategie?
V květnu pořádáme turnaj profesionálů ve Waidhofenu, kousek za hranicemi v Rakousku. Hráčům se místní osmnáctka líbí a nejvíce si pochvalují, že mohou bydlet přímo na hřišti. Neřeší tak žádné cestování z hotelu na hřiště a zpět. Ušetří tím spoustu času. Loni ve Waidhofenu hrálo 57 profesionálů a letos už o dvacet víc. Pozitivní dopad pociťujeme i v Ústí. Lukáš Lizánek mi tam po turnaji říkal, že hřiště je sice úzké, ale představuje pro něho tu správnou výzvu a rád se na Terasy vrátí. Pozitivní ohlasy mám i na 13. jamku právě v Ústí, což je par 3, dlouhý téměř 200 metrů a celý se hraje přes vodu. Každý ho bere jako pořádný test dovedností. Profesionálové jsou také spokojeni s tím, že u nás nemusejí platit za tréninkové kolo a totéž se týká i hráčova caddyho.

Jak se takový turnaj profesionálů organizuje a jak se získávají zkušenosti?
Určitě je dobré mít za sebou pořádání několika amatérských nebo komerčních turnajů. Hodně také pomůže organizace několikaturnajové série. Získáte tak spoustu zkušenosti, které se pak náramně hodí. Turnaj profesionálů ale vyžaduje pečlivější a kvalitnější přípravu hřiště, které musí být ve stoprocentní kondici. Velký důraz klademe na přípravu greenů a pin positions. Díky naslouchání názorů profesionálů pak můžeme kvalitu dalšího turnaje posunout opět o něco výš. Velkou zásluhu na kvalitě organizace má i rozhodčí a znalec golfového prostředí Michael Jon. Každý turnaj pro mě představuje velkou zkušenost a také inspiraci.

Co je ve vaší roli vůbec nejtěžší?
Neřekla bych, že je nějaká věc, která nám přináší mimořádné těžkosti. Snažíme se ale, aby u nás byli všichni spokojeni. Vím, že není asi možné na sto procent uspokojit každého hráče a návštěvníka turnaje. Moc si ale přeju, aby od nás každý odjížděl s dobrým pocitem. Naplnit tento náš cíl je asi tím nejtěžším, co před každým turnajem a v jeho průběhu řešíme.

Jak vypadá příprava všech čtyř turnajů pořádaných CZ Golfem?
Všechno začíná v okamžiku, kdy s Karlem Skopovým z PGA C Service a Marketing doladíme přesné termíny našich turnajů. Pak vypracujeme podrobný plán na celý rok a jednotlivé turnaje. Čtyři týdny před turnajem pak naše přípravy zintenzivníme. Pro dobře fungující přípravy je nutné mít rozdělené pole působnosti. Greenkeepery má na starosti Tomáš Stöckel, Jana Jurisová zajišťuje ubytování a stravování, já pak řeším celkovou organizaci a sportovní záležitosti. Dva týdny před turnajem vydáme technické propozice a já jedu přímo do místa konání turnaje. Místní manažer obdrží dispozice, podle nichž se připravuje hřiště a všechno ostatní pro bezchybné zajištění turnaje. Hráči přijíždějí na hřiště ve čtvrtek. Stejně tak i rozhodčí, který obvykle přijíždí den před turnajem, ale my si ho vyžádáme už dva dny před začátkem turnaje, abychom předešli případným problémům. A pak už jen čekáme, až se začne hrát.


Kolik lidí ze společnosti CZ Golf se na organizaci turnaje podílí?
V pražské centrále se o úkoly spojené s turnajem dělí tři lidé a ještě nám pomáhá Michael Jon. Přímo na místě na každém z našich hřišť dalších přibližně 13 kolegů a kolegyň, včetně sedmi až devíti greenkeeperů.

Cítíte ještě někde rezervy?
Určitě je vždycky co zlepšovat. Nemyslím si, že jsme dokonalí. Máme radost z každého nápadu, názoru, na jejichž základě hledáme cestu ke zlepšení našich služeb. Jako určitý nedostatek ale považujeme malý počet rozhodčích. V tuto chvíli se pohybuje po hřišti pouze jeden.

Když vás tak poslouchám, ta volna si asi moc neužijete.
To je pravda, první volný víkend jsem od 18. dubna měla až na konci července. Ale nestěžuji si. Golf mám strašně ráda, jsem mezi bezvadnými lidmi a tahle práce mě opravdu hodně baví.