Cože? Nová sezona už začíná?

24.09.2013 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Finálové boje FedExCupu skončily a na PGA Tour už začíná nová sezona. Někomu se to možná zdá zvláštní, do konce roku zbývají ještě tři měsíce. Ale nejvyšší golfová soutěž světa sáhla k tomuto kroku logicky.

Vítězem FedEx Cupu je Henrik Stenson, což je jistě jméno překvapivé. Ale jen zapadá do celkového rámce dnešního vrcholového golfu. Pole hráčů je nesmírně vyrovnané, vítězové přicházejí a zase odcházejí. Tedy kromě Tigera Woodse, byť ani on nedominuje tak výrazně jako před deseti lety.

Většina diváků také věřila Woodsovi, který i do posledního ze čtyř finálových turnajů FedEx Cupu vstupoval z první pozice. Jenže poslední turnaj pokazil, byť výsledkově se od prvního po čtvrté kolo stále zlepšoval. Woods je v tomhle v posledních letech nevyzpytatelný: jednou mu jdou první dvě kola a pokazí konec, jindy se – jako ve starých časech – směrem k cíli zlepšuje.

Woodsovi přesto výsledky z celého roku stačily na úctyhodné druhé místo ve FedEx Cupu. Pro něj je to jistě zklamání, diváci však mohou být spokojeni. Kdyby Tiger nebyl ve hře, opět by se ukázalo, jak křehká je konstituce tohoto tzv. vrcholu sezony. Je totiž jasné, že FedEx Cup nikdy nebude na téže úrovni jako major turnaje, byť prémie pro vítěze 10 milionů dolarů je obří a s ničím nesrovnatelná.

FedEx Cup je jen šikovným tahem vedení PGA Tour, jak zatraktivnit zbytek sezony po posledním majoru, PGA Championship. A docela se to daří, zajímavý je především princip stále se zužujícího pole hráčů. Třicítka finalistů ve čtvrtém turnaji, to je top výběr, jde o známá jména a pár nováčků. Je na co se koukat. FedEx Cup tak následuje to, co už před lety vymysleli v tenise: Turnaj mistrů, kde hraje jen osm nejlepších

Po FedEx Cupu následuje Prezidentský pohár a pak se rozbíhá už další ročník PGA Tour. Golf tak bude připomínat evropský fotbal nebo hokej, kde je soutěžní sezona rozdělena do dvou kalendářních roků. Program však zůstává stejný jako v minulosti, bude se hrát týden co týden až do konce listopadu, pak následuje zhruba měsíční přestávka a od ledna zase další turnaje v týdenní periodicitě.

Jakkoli jde jen o nové formální dělení, má svoji logiku. Zda ale podzimní turnaje budou hráčsky dobře obsazené, zda je někteří z těch nejlepších spíše nebudou vynechávat, to se teprve ukáže.

Na uplynulé sezoně 2013 nebylo relativně nic, coby ji řadilo k výjimečným. Upoutá fakt, že o major tituly se zase podělili především hráči, kteří tuto metu dobyli poprvé: v Augustě vyhrál Adam Scott, na US Open Justin Rose a na PGA Championship Jason Dufner. Jedině Phil Mickelson získal na British Open už svůj pátý major.

Pokračuje tak trend nastoupený v roce 2008, kdy Woods vyhrál svůj zatím poslední major (US Open) a Pádraig Harrington tehdy dobyl hned dva (British Open a PGA Champ.). V následujících pěti letech se objevilo celkem 15 hráčů, kteří získali svůj první a dodnes také jediný major titul. Pouze Rory McIlroy dokázal v této době rozšířit sbírku ještě o druhý titul (má US Open a PGA Champ.). Vyhráli také Ernie Els (svůj čtvrtý) a Ángel Cabrera (svůj druhý), zmíněný Mickelson během té doby získal čtvrtý a pátý.

Dokazuje to jediné: golfová špička je výkonnostně natolik srovnaná, že stát se vítězem majoru je svého druhu loterie. Musíte prostě podat skvělý výkon a mít i tak trochu štěstí. I to je možná důvod, proč Woods tuhle metu nedobývá tak snadno jako v minulosti.

Přesto nebyla sezona 2013 pro Tigera nijak špatná. Majory nic, ale jinak pět turnajových výher na PGA a skok na celkových 79 vítězství v kariéře. To je už jen tři za Samem Sneadem (82), třetího Jacka Nicklause se 73 výhrami nechává výrazně za sebou. Uvidíme, zda rok 2014 bude tím, kdy Woods na metu „83“ dosáhne a na označení „nejlepší golfista všech dob“ tím pádem dostane i oficiální razítko. Byť k tomu sledovanějšímu štemplu, tedy z majorů, má pořád ještě docela daleko.

 

Andrej Halada, www.navzduchu.cz