COUPLES UKONČIL ROKY BEZ VÍTĚZSTVÍ

28.04.2003 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené

Fred Couples se po dlouhých pěti letech opět postavil na stupínek nejvyšší – na turnaji série US PGA Tour Shell Houston Open. Také Alexi Čejkovi se zde vedlo dobře. Na evropské PGA Tour se o vítězi rozhodovalo až v dramatické rozehrávce, kterou pro sebe ukořistil Kenneth Ferrie.

US PGA Tour – Shell Houston Open
Redstone Golf Club, Humble, Texas

Desátý nejstarší turnaj série US PGA Tour se hrál o víkendu v americkém Houstonu pod názvem Shell Houston Open. A právě starším ročníkům se zde dařilo nejlépe. Jen pár kilometrů od místa, kde studoval na University of Houston se do závěrečných bojů vydával absolovent univerzity Fred Couples. Vedle sebe měl však zdatné soupeře jakými byli Mark Calcavecchia, Stuart Appleby či Hank Kuehne.
V průběhu posledního kola se právě jejich jména objevovala střídavě na průběžném prvním místě, ale nakonec jen jeden mohl vyhrát. Mark Calcavecchia, který se snažil ukončit dvouleté období bez vítězství se o tuto možnost připravil až v samém konci nedělního kola. Na sedmnácté jamce zahrál bogey a šance na vítězství byla pryč.
Stuart Appleby, vítěz tohoto turnaje z roku 1999 svou možnost zvítězit také pohřbil na závěrečných jamkách, především na šestnáctce. Po špatném drajvu zde zahrál pouze bogey a jeho snaha o další triumf přišla vniveč.
Amatérský mistr USA Hank Kuehne měl skvělý finiš. Pět birdie na posledních devíti jamkách ho katapultovaly na samý vrchol výsledkové listiny. Ale 27letý Dallasan se také neubránil chybě, kterou vyrobil na poslední jamce, když jeho míček skončil ve vodě. Následná příhra přeletěla green a tak si Kuehne musel do skorekarty zapsat jediné bogey svého kola. A sen o prvním vítězství na US PGA Tour byl ten tam.
Svého prvního vítězství po dlouhých pěti letech se tak dočkal 43letý Fred Couples. Pomohl mu k tomu perfektní golf, který v posledním kole předváděl. Ani on se v průběhu dne neubránil chybám, ale dokázal je smazat hned na následujících jamkách. Na posledních pěti zahrál čtyři birdie a to ho vyneslo do čela výsledkové listiny. Slzy v jeho tváři po posledním úderu na osmnácté jamce dokumentovaly jeho nesmírnou snahu po vítězství. Po svém triumfu na turnaji Memorial Tournament v roce 1998 se tak Fred Couples opět mohl postavit na stupínek nejvyšší.
Mezi finalisty, kteří prošli sítem “cutu” po prvních dvou kolech nechyběl tentokráte ani Alex Čejka. Skvěle zahrál především v sobotu, když začal eaglem na první jamce a k němu přidal ještě čtyři birdie. Vyvaroval se bogey a tak celkové skóre nakonec znělo 66 ran, tedy šest ran pod par. Tento výsledek bohužel v neděli již nezopakoval, nicméně skončil na dobrém děleném 21. místě s výsledkem mínus 9. Je to jeho třetí nejlepší umístění v tomto roce a Alex Čejka je zatím na 71. místě žebříčku dle výher Order Of Merit.

Golf Costa Adeje, Tenerife, Španělsko

Také evropská PGA Tour měla dramatické vyvrcholení turnaje Canarias Open de Espana na hřišti Golf Costa Adeje v Tenerife. O vítězi zde muselo rozhodovat až následné play-off, do které se dostali Švéd Peter Hedblom, Ir Peter Lawrie a Kenneth Ferrie z Anglie. Všichni skončili po čtyřech kolech na rekordních mínus 22 ranách. Tato trojice se tedy vrátila na osmnácté odpaliště. Všichni zahráli birdie a tak se trojice opět vrátila na tuto pětiparovou jamku. Vítězem se stal nakonec Angličan Kenneth Ferrie, který si zachoval chladnou hlavu a poslal druhou ránu na rozdíl od svých kolegů do středu greenu. Putt na eagle mu sice nevyšel, ale birdie rozhodlo o jeho triumfu. Pro 24letého Angličana to bylo vůbec první vítězství na European PGA Tour.
Příjemným překvapením celého turnaje byl výkon teprve 17letého amatéra Pabla Martina ze Španělska, který do závěrečného kola vstupoval ze třetího místa. Nakonec skončil na velmi dobrém 23.místě.