Co přinesla konference STK ČGF

24.01.2012 | Michael Jon | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Celorepubliková schůze Sportovně technické komise České golfové federace je mediálně málo známá akce, která ovšem mnoho znamená pro další vývoj soutěžního a klubového golfu. Její závěry bez problémů schvaluje konference ČGF, protože jsou výstupem z jednání oprávněných zástupců Sportovně technických komisí  klubů.

STK ČGF je dnes rozdělena do čtyř regionů. V sobotu 14. ledna 2012  se sídle federace sešli předsedové regionálních komisí a regionálních komisí mládeže  na pravidelné Celorepublikové schůzi STK společně se zástupci STK ČGF a vedení federace. 
Pojďme se podívat, co letošní konference přinesla.

Rozhodčí

V souvislosti s novou čtyřletou edicí Pravidel golfu, která platí od 1. ledna 2012, automaticky zanikají licence všem 869 českým rozhodčím. V relativně krátkém mimosezónním období od ledna do března je nutné proškolit a přezkoušet 757 rozhodčích III. třídy, 101 rozhodčích II. třídy, čtyři rozhodčí I. třídy a sedm rozhodčích mezinárodních. K tomu samozřejmě i všechny nové zájemce o tuto práci.

V každém ze čtyř regionů je vypsáno několik základních kurzů pro rozhodčí III. třídy a nové zájemce. Dva centrální kurzy jsou vypsány i pro rozhodčí vyšších tříd. V případě potřeby a při dostatečném zájmu budou další kurzy pořádány i během sezóny.
První kurzy již proběhly ve třech regionech.

Tréninkový systém ČGF, Tréninková centra mládeže

Změnil se cíl Tréninkového systému ČGF na příštích pět let. Nový a mnohem ambicióznější cíl říká, že český golf chce do roku 2016 vychovat minimálně dva hráče, kteří budou stálými členy evropské či jiné světové tour a budou se moci zúčastnit Letních olympijských her v Rio de Janeiru.

Tomuto cíli je přizpůsobena i pyramida Tréninkového systému ČGF, do níž byly implementovány dvě nové úrovně. Jedno nové patro tvoří tzv. střediska Východ a Západ a absolutním vrcholem pyramidy je Elitní tým. Ten by se měl narodit během tohoto roku, měl by zahrnovat to nejlepší, co v českém golfu máme, a to bez ohledu na to, zda členové týmu jsou amatéři či profesionálové. Předpokládá se, že na startu půjde o zhruba dvoučlenný až čtyřčlenný tým.
Před zodpovědnými osobami stojí nelehký úkol, který spočívá v naplnění rozpočtu pro tuto část tréninkového systému. Plánovány jsou desítky milionů, které by se mohly do golfu přijít mimo současné stávající zdroje příjmů do rozpočtu ČGF.
Důležité je, že se nakonec podařilo najít finance i pro nejspodnější patro pyramidy, klubová TCM. V roce 2011 v českém golfu pracovalo 36 TCM. V tomto roce to bude stejný počet, přestože třem TCM byl jejich status pro dlouhodobé neplnění povinností odebrán. Nově totiž o status TCM požádaly GA Mstětice, a GC Chateaux St. Havel Praha.
Stejně jako v roce 2011 i letos ČGF hodlá ze svého rozpočtu podpořit TCM a kluby pracující s mládeží jedním miliónem korun, další dva milióny by měly dostat mládežnický golf v regionech a střediska Východ a Západ.

Cvičitelé

Vzdělávání cvičitelů pod záštitou ČGF a v odborné spolupráci s PGA C bude v tomto roce pokračovat a nejpozději do konce ledna budou vyhlášeny termíny kurzů pro cvičitele III. a II. třídy.

Že cvičitelé jsou samostatné téma, dosvědčila diskuse. „Ne všechno se nám v minulosti povedlo,“ řekl Karel Vopička. „Cvičitelé jsou toho důkazem. Nyní ČGF jasně deklaruje, že chce dál pořádat kurzy, aby se profesně mohli vzdělávat lidé, kteří o to v klubech mají zájem.“

Znormovaná hřiště v České republice

Normovací komise STK ČGF v loňském roce provedla 16 normování, takže v současné době je v České republice 93 znormovaných hřišť, přičemž se vyrovnal poměr 18jamkových a 9jamkových hřišť. Nově vloni přibyla hřiště Černý Most, Bítozeves, Hukvaldy, Búřov, Předboj, na 18 jamek byly rozšířeny Slapy a Kravaře.

V roce 2012 bude pokračovat přenormování stávajících hřišť a znormovány budou i některé akademie – zejména pro hru hráčů s tzv. klubovými hendikepy. Novým hřištěm na mapě České republiky by se letos měly stát Lipiny u Karviné.

Soutěžní řád

V Soutěžním řádu došlo ke zpřísnění, když členem klubového družstva může být jen hráč, který má v klubu platné členství nejpozději k 30. dubnu daného kalendářního roku nebo který v tomto klubu po 30. dubnu získal své vůbec první životní členství – myšleno celosvětově, globálně. To znamená, že je konec přestupům a posilování týmů podle průběhu prvních kol a podle toho, kdo na koho má narazit v play-off.

Skvělou novinkou od roku 2012 je možnost, aby funkci kapitána družstev dospělých a mládeže vykonával profesionál.
Časovým přínosem ve finálových částech soutěží družstev mládeže do 14 a 18 let je, že rozehrávka Sudden Death ve čtyřhře hraná minimálně na tři jamky se bude v případě nerozhodného stavu utkání hrát už od čtvrtfinále. To je časová „berlička“ pro pořádající týmy, která pomůže ředitelům turnajů.
Z Mezinárodního mistrovství ČR ve hře na rány zmizely bez výjimky divoké karty.

 

Závěrem lze říci, že základní životní potřeby pro start sezóny 2012, tedy úprava Soutěžního řádu a doplnění kalendáře soutěží ČGF byly naplněny a zbývá už jenom proškolit rozhodčí.
Otázky spojené s cvičiteli určitě nejsou pro sportovní činnost ČGF důležité a pyramida s elitním týmem na špici je spíš než čerstvým novorozenětem ještě pouze zárodkem, se kterým nastává spousta práce, aby vůbec byl donošen. I když to si ti, kdo golf mají rádi, určitě přejí opravdu upřímně a hodně.

.